14 Yaşındaki Tengiz Shantadze'nin Yürüme Sevinci

14 yaşındaki Tengiz Shantadze'nin yürüme sevinci Yıllardır yürüme güçlüğü çeken genç, ülkesinde bir çok ameliyat olmasına rağmen çareyi Trabzon'da buldu.

Gürcistan'ın Tiflis kendinde yaşayan 14 yaşındaki Tengiz Shantadze, yıllardır hastalığı nedeniyle yürüme güçlüğü çekerken, çareyi Trabzon'da özel bir hastanede buldu. Medical Park Trabzon Karadeniz Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı. Dr. Öğretim Görevlisi Tuğba Bayraktar Aydın, tarafından uygulanan tedavi yöntemiyle koşma derecesine kadar gelen Shantadze, artık futbol bile oynayacak olmasının sevincini yaşadığını söyledi. Tengiz Shantadze'nin, 1 yıl önce muayeneye geldiğinde dizlerindeki ağrılar ve şişlik şikayeti yüzünden yürüme zorluğu çektiğini kendilerine anlattığını belirten Medical Park Trabzon Karadeniz Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı. Dr. Öğretim Görevlisi Tuğba Bayraktar Aydın, hastaya uygulanan tedavi sayesinde hem yürümesinin düzeldiğini hem de ilerleyen yıllarda böbrek yetmezliği ve kalple ilgili çok ciddi problemlerin de önüne geçildiğini söyledi. Shantadze'ye, FMF Hastalığı (Ailevi Akdeniz Ateşi) teşhisi koyulduğunu ifade eden Aydın, "Hastamız yaklaşık 1 yıl önce bize ilk geldiğinde dizlerinde ağrılar ve şişkinlik şikayeti vardı. Eklem ağrıları ve şişkinlikler yüzünden her iki dizinin üzerine basamıyordu. Genel durumu, görünümü çok bozuktu. Tekrarlayan şekilde bu şikayetlerinin olduğunu öğrendik. Yaptığımız tetkikler sonucunda hastanın enfeksiyon değerlerinde aşırı bir yükselme olduğunu gördük. Gürcistan'da da enfeksiyona bağlanmış ve antibiyotik tedavisi verilmişti. Bununla ilgili birkaç kez hastaneye gitmiş.

Bize defalarca tekrarlayan şikayetlerinin olduğunu söyledi. Hastamızda, eklem iltihabı olan bir tablo vardı. Bunun basit bir enfeksiyona bağlı olamayacağını düşündük çünkü ailesi, tekrarlayan defalarda eklemlerde şikayet olduğunu söylüyordu. Daha sonra test önerdik. Tetkik sonucunda düşündüğümüz hastalık çıktı. Ailevi Akdeniz ateşi teşhisi koyduk. Tedaviye başladıktan iki ay sonra kontrole çağırdık. Geldiğinde bütün değerleri düzelmiş gayet mutlu idi. Artık şişlikler olmuyordu ayaklarının üzerine basıyordu. Hastamızı bir yıldır da takip ediyoruz. İlaç tedavisini ömür boyu sürdürecek. Böylece hem böbreklerini, eklemlerini, kalbini her yerini korumuş oluyoruz. Aksi halde gidişatı iyi olmayacaktı. Uyguladığımız tedavi sayesinde hayatını rahat bir şekilde idame ettirebilecek. Aileyi, ailesel bir hastalık olduğu konusunda bilgilendirdik. İleri de doğacak çocukları da aynı hastalık olabilir diye de uyardık " diye konuştu. Baba Guram Shantadze, çocuklarının doğuştan beri sıkıntıları olduğunu ülkelerinde tedavi ettirmelerine rağmen olumlu bir sonuç alamadıklarını belirterek " Buraya gelmeden önce oğlumuz durumu iyi değildi. Buraya geldikten sonra her şey yoluna girdi. Bebekken göbek kısmından ağrıları başladı ve yavaş yavaş da ayakları şişmeye başladı. Gürcistan'da bir çok ameliyat oldu. Son olarak buraya geldik ve çocuk şifayı burada gördü. Ayaklarındaki şişkinlik artınca her defasında hastaneye gitmek zorunda kaldık. Sürekli tedavi görüyordu. Burada aldığımız olumlu sonucu Gürcistan'da alamadık. Doktorlar bize genetik olduğunu söylediler. Buradan çok memnun kaldık doktorlarımıza teşekkür ediyorum " dedi. Trabzon'daki tedavinin ardından artık koşabildiğini belirten Tengiz Shantadze, "önceden koşamıyordum, şimdi koşabiliyorum. Dizlerim ağrırken ayağa kalkamıyordum. Artık bundan sonra top bile oynayabileceğim " diye konuştu.

29.07.2018 - 34360Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]