15 Dakikada Kalp Kapağı Değişimi

15 dakikada kalp kapağı değişimi Ameliyatı riski bulunan kalp hastası 74 yaşındaki hastanın kal kapağı TAVİ yöntemi ile değişti Prof. D. Ramazan Özdemir, "Eğer bu yöntem olmasaydı, hastamızın kalp kapağı değişemezdi.

15 dakikada kalp kapağı değişimi

Ameliyatı riski bulunan kalp hastası 74 yaşındaki hastanın kal kapağı TAVİ yöntemi ile değişti

Prof. D. Ramazan Özdemir, "Eğer bu yöntem olmasaydı, hastamızın kalp kapağı değişemezdi. Bu yöntem anestezi alamayacak hastalar için hayat kurtarıcı"

İSTANBUL - Açık ameliyat olması risk taşıyan, kalp hastası yaşlı hastalarda TAVİ yöntemi hayat kurtarıyor. 10 yıl önce by-pass ameliyatı olan 74 yaşındaki Halide Fayat'ın kalp kapağı, TAVİ yöntemi ile değişti. Ameliyatı gerçekleştiren Prof. Dr. Ramazan Özdemir, "Hastamızın akciğerinin büyük bir kısmı alındığı için ameliyata girmesi riskliydi. Kalp kapağını değiştirdik ve yaklaşık 15 dakika sürdü" ifadelerini kullandı.

TAVİ yani Transkateter Yöntemle Aort Kapak değiştirilmesi yöntemi, açık kalp ameliyatı yapılmadan, kasık atar damarından kateter kullanılarak kalbe aort kapak takılmasına olanak sağlıyor. Açık ameliyat olması risk taşıyan, yaşlı, böbrek, akciğer, karaciğer yetmezliği gibi kronik hastalığı olanlarda TAVİ yöntemi hayat kurtarıcı oluyor.

İşte o hastalardan biri de 74 yaşındaki Halide Fayat. 10 yıl önce by-pass ameliyatı olan 74 yaşındaki Halide Fayat'ın kalp kapağı, TAVİ yöntemi ile değişti.

Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ramazan Özdemir, hastanın kalp kapağının 15 dakikada değiştirildiğini vurguluyor.

Hastanın 10 sene önce by-pass ameliyatı olduğunu vurgulayan Özdemir, "Ameliyatı olduğu için ameliyatı riskli bulunmuş, kilodan dolayı ameliyat şansı olmadığından TAVİ dediğimiz anjiyo yöntemi ile kalp kapağının değişimi tedavisini uyguladık. Bu hastamızı da kasık bölgesinden girerek, o bölgeyi hafif uyuşturarak, aynı yöntemle kapağı yerleştirdik" diye konuştu.

Hastaların işlemden 2-3 gün sonra taburcu edildiğine dikkat çeken Özdemir, şunları söyledi:

"Son yıllarda ortaya çıkan 2010'lu yıllardan itibaren gittikçe dünyada önem kazanan işlem diyebiliriz. İşlemin kısa sürmesi, ameliyat gerektirmemesi, yaklaşık 1-2 gün içinde de hastayı herhangi bir komplikasyon gelişmezse taburcu edebiliyoruz. Hastalarımız için de büyük bir konfor"

15.03.2017 - 26271Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]