15 Eylül Dünya Lenfoma Gününde Uzmanlar Erken Tanının Önemine Dikkat Çekiyor!

Dünyada Lenfoma Teşhisi Konan Hasta Sayısı 1 Milyon Civarında.. Nodülünüzü Tanıyın; Lenfoma' dan Korkmayın!

15 Eylül Dünya Lenfoma Gününde Uzmanlar Erken Tanının Önemine Dikkat Çekiyor!

15 Eylül Dünya Lenfoma Günü kapsamında  uzmanlar,  ülkemizde az tanınan lenf bezi kanseri (lenfoma) konusunda erken tanının önemine dikkat çekiyor.  Çoğu zaman grip benzeri semptomlar gösteren lenfomanın erken teşhisi ve uzman hekim kontrolünde yürütülen tedavisi sonucunda başarı oranı oldukça yüksek.

 

Tüm kanser vakalarında olduğu gibi lenfomada da erken teşhis sağkalımı artırıyor. Belirtileri çoğu zaman basit hastalıklarla karıştırılabilen ve bu yüzden teşhisinde geç kalınan lenfomada, hastaların doğru yönlendirilmesi, böylece daha çok hayat kurtarılması büyük önem taşıyor.

 

Çoğu zaman grip benzeri semptomlar göstererek, koltuk altında veya kasıklardaki oluşan ağrısız bezeler, gece terlemesi, sebebi bilinmeyen ve düşmeyen ateş gibi belirtiler gösteren lenfomanın erken tanısı ve gerekli tedavisi sonucunda, yüksek oranda iyileşme sağlanabiliyor. Dünyada lenfoma teşhisi konan hasta sayısının ise bir milyon civarında olduğu biliniyor.  

 

Lenfoma Nedir?

 

Lenfoma, lenf sisteminden kaynaklanan kanserlerin ortak adıdır. Lenfoma çok çeşitli alt tiplerden oluşan, çok farklı davranış özellikleri gösterebilen bir hastalık grubudur. Birçoğunda doğru tanı ve güncel tedavi uygulamaları ile hastalıksız ve uzun süreli yaşam şansı mevcuttur.

 

35 türü bulunan lenfoma, hem çocuklarda hem de erişkinlerde görülebilen bir hastalıktır. Bağışıklık sistemini zayıflatan durumlar, bazı kimyasal maddelere (böcek öldürücü ilaçlar) maruz kalmak, belirli bazı virüslerden kaynaklanan hastalıklar lenfomaya yol açabilen bazı risk faktörleri arasında yer almaktadır.

 

 

Roche Hakkında

 

Merkezi İsviçre Basel’de bulunan Roche, ilaç ve diagnostik alanında dünyanın önde gelen araştırma odaklı sağlık gruplarındandır. Dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketlerinden biri olarak Roche, onkoloji, viroloji, inflamasyon, metabolizma ve merkezi sinir sistemi hastalıkları için yenilikçi ve farklı ilaçlar geliştirmektedir.


Aynı zamanda in-vitro diagnostik ve doku bazlı kanser tanısında dünya lideri olan Roche, diyabet yönetiminde de öncüdür.Roche’un kişiye özel tedavi stratejisi, hastaların sağlığı, yaşam kalitesi ve hayatta kalma oranlarında somut yenilikler getirecek ilaç ve tanı araçlarını sağlamayı hedeflemektedir.


Roche 2009 yılında AR-GE çalışmalarına 10 milyar İsviçre Frangı yatırım yapmış, grup satışlarından 49,1 milyar İsviçre Frangı ciro elde etmiştir. Roche Grubu Amerika’da bulunan Genentech’in tamamına, Chugai İlaç’ın da çoğunluk hissesine sahiptir. Dünyada 80 bin çalışanı bulunan Roche, 1958 yılından bu yana faaliyet gösterdiği Türkiye’de ise 500’ün üstünde çalışanıyla hemen her noktaya hizmet götürmektedir.

14.09.2010 - 218915 Eylül Dünya Lenfoma Gününde Uzmanlar Erken Tanının Önemine Dikkat Çekiyor! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Gülay Unutmazlar dedi ki;
6.01.2011

Aydın Ardal dedi ki;
22.09.2010

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]