150 Aday Arasından Seçildi ve CIO 2010 Ödülünü Aldı

"CIO 2010 Ödülleri" (Bilişim Sistemleri Yöneticiliği Liderlik Yarışması) yarışmasında 150 aday arasından 16 aday ödül almaya layık görüldü. Ulkar Holding CIO'su A.Murat Mendi'de Dünya'da öncü olan İlaç Takip Sistemi'nin Nobel İlaç'ta uygulaması ile ilgili proje kapsamında bu ödüle sahip oldu.

150 Aday Arasından Seçildi ve CIO 2010 Ödülünü Aldı

İlaç Takip Sistemi (İTS) Türkiye'de ilaçların her biriminin izlenmesi için yapılan bir altyapıyı tanımlar. İlaç Takip Sistemi, karekod ve içindeki bilgilerin sistem merkezine gönderilmesi şeklinde çalışıyor. Karekod ise, ilaçlarda ikinci bir barkod uygulamasıdır, daha az yer kaplayıp daha çok veri tutmaktadır. Karekod ile tüm ilaçlar benzersiz olarak numaralanmış hallerini kapsamaktadır. Ülkemizde tüm ilaçlar 1.1.2010 tarihinden itibaren karekodlu olarak satılmaya başlanmıştır. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm ilaç firmalarının uymak zorunda olduğu bu sistem devlet tarafından 2 faz halinde projelendirildi.

1. Faz’da ürünlerin üzerine benzersiz numaralandırılmış karekodların basılması.

2. Faz’da ise bu kutuların taşıma birimlerinin de barkodlanarak bir taşıma hiyerarşisi oluşturulması ve İlaç Üreticileri satış yaptığında bunun tedarik zincirinde daha kolay ve tanımlı olarak izlenmesinin sağlanmasıdır.

Ulkar Holding’in ödüle götüren ve buradaki diğer firmalardan farklı yaklaşımı; projeye 2 faz olarak değil bir bütün olarak yaklaşması ve bunun neticesinde de tüm projeyi diğer firmalardan en az 1 sene önce bitirmiş olmasıdır. Bu projenin tek faz yapmasının birçok sebebi vardı. Bunların en başında geleni bir sistemi önce kurup sonra değiştirmeye kalkmak çok daha maliyetli ve zaman kaybettiren bir süreç olmakta. Mesela üretim bantlarında karekod basan makineden sonra ayrıca bağ/koli/palet taşıma birimlerine de etiket basan bir sistem eklenmiştir. Bu işi tek seferde yapmadığınızda hem hatları 2 kere kurulum için durdurmanız gerekir hem de tüm yazılım ve validasyon testlerini tekrar yapmanız gerekmektedir. Üstelik bu sefer ilk fazda yaptığınızı da bozmadığınızdan emin olmanız gerekir.

Ulkar Holding bu projeyi aynı zamanda bir verimlilik ölçme mekanizması olarak da görerek, ilaçlarda kutulama emri çıkışından satışına kadar firma içerisinde hangi proseste ne kadar zaman geçirmiş, fabrikada, sevkiyat bacaklarında olası aksaklıkları takip etme ve daha hızlı müdahale etme şansı vermektedir. Ulkar Holding CIO’su Murat Mendi yaptığı açıklamada “son olarak Dünya’da bir ilk olması sebebi ile de firmamıza, diğer firmalara yol gösterebilmemiz açısından ayrı bir prestij kaynağı olmuştur. Bütün bunları başarabilmemizin sebebi bilgi teknolojilerine açık duran bir üst yönetim olması ve projeye başından itibaren ortak akıl yaratılarak BT departmanının dahil edilmiş olmasıdır.”dedi.

13.1.2011 - 4109

İlgili Diğer Yazılar
Kış hastalıklarına karşı
Kış hastalıklarına karşı 'akılcı ilaç kullanımı' uyarısı
Artvin, "akılcı antibiyotik kullanımı"nda ilk sırada
Artvin, "akılcı antibiyotik kullanımı"nda ilk sırada
Gün kurusu kayısı deney hayvanlarının kırmızı kan hücrelerini artırdı
Gün kurusu kayısı deney hayvanlarının kırmızı kan hücrelerini artırdı
Takviye Gıda Ürünlerinde İlaç Kandırmacası
Takviye Gıda Ürünlerinde İlaç Kandırmacası
Nobel İlaç
Nobel İlaç'tan Şeker Hastalarına Yeni İlaç
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Ayurveda
Ayurveda' ya Göre Spor Hangi Saatlerde Yapılmalıdır?
Sağlık Video Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Sağlık Video Kolesterol Nedir?
Kolesterol Nedir?
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

 

[Hata Bildir]