16 Aylık Duru Bebek'in Derdine Bakanlık İlaç Oldu

- 16 aylık Duru Bebek'in derdine bakanlık ilaç oldu SMA hastası Duru Bebek'e bakanlıktan müjdeli haber Anne Özlem Meriç: "Çok mutluyuz müjdeli haberi aldık sonunda, duru ilacına kavuşacak" "Aylarca acılarla yoğrulduk. Devletimiz sağolsun yardımını esirgemedi.

16 Aylık Duru Bebek'in Derdine Bakanlık İlaç Oldu

- 16 aylık Duru Bebek'in derdine bakanlık ilaç oldu

SMA hastası Duru Bebek'e bakanlıktan müjdeli haber

Anne Özlem Meriç:

"Çok mutluyuz müjdeli haberi aldık sonunda, duru ilacına kavuşacak"

"Aylarca acılarla yoğrulduk. Devletimiz sağolsun yardımını esirgemedi. Darısı tüm SMA'lı hastaların başına"

İZMİR - İzmir'de yaşayan SMA hastası 16 aylık Duru Bebek için doktorların yurt dışından getirilmesini istediği 2 milyon liralık ilacın, Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanacağı açıkladı. Aile, bakanlıktan gelen müjdeli haberi memnuniyetle karşıladı.

İzmir'in Bornova ilçesinde yaşayan Özgün Meriç ve Özlem Meriç çiftinin yaşamı, kızları Duru Meriç'e 40 günlükken, 'Gevşek Bebek Sendromu' olarak bilinen Spinal Müsküler Atrofi teşhisi konmasıyla değişmişti. Yaklaşık 9 ay önce aldıkları haberle yıkılan aile, Duru bebeğin yaşaması için gerekli olan 2 milyon liralık ilacı yurtdışında getirtilmesi için İHA aracılığıyla yetkililere seslenmişti. Bir türlü gerekli parayı toplayamayan ailenin sesini ise Sağlık Bakanlığı duydu. Bakanlık SMA hastası Duru bebeğin ihtiyacı olan 2 milyon TL'lik ilacın maliyeti karşılamak için harekete geçti.

"Çok mutluyuz""

Haberi alır almaz sevinçten mutluluk gözyaşları döken anne Özlem Meriç, "Çok mutluyuz müjdeli haberi aldık sonunda, duru ilacına kavuşacak. Yetkililerimize çok teşekkür ediyoruz, devletimiz bizi yalnız bırakmadı. Duru inşallah sağlığına kavuşacak ve iyileşecek temennimiz bu. Fakat diğer tip hastalarının da inşallah bir an önce ilaçlarına kavuşmasını diliyorum" diye konuştu.

"Devletimiz sağolsun yardımını esirgemedi"

Kızları için gerekli ilaçtan en az 4 doz almaları gerektiğini ifade eden baba Özgün Meriç, "En sonunda Durumuzun yaşaması için gerekli olan ilacın onayı geldi. Türkiye İlaç Kurumu'ndan gerekli belgeleri aldık. Yaklaşık 8-9 aydır uğraştığımız Durumuzun yaşaması için gerekli olan ilacı temin edeceğiz. Devletimiz sağolsun yardımını esirgemedi. Darısı tüm SMA'lı hastaların başına diliyorum" dedi.

"Kelimelerle ifade edebilmek çok güç"

Ailelerin bu hastalıkla beraber zor bir süreçten geçtiğini dile getiren Meriç, "Bu ilaç bir umut aileler adına, çocukların daha iyi yaşamaları için bir beklenti. Biz bu beklenti ile yaşadık. İlacımız gelecek çok mutluyuz. Şu anda fazla ifade edemiyorum kendimi çünkü evladınızın yaşamsı için gerekli olan şeyi temin edeceksiniz. Bunu kelimelerle ifade edebilmek çok güç. Diğer aileler de bunları bekliyor. Sadece tip1 hastaları için ilaç onaylandı. Fakat daha tip2, tip3, tip4'ler de mevcut. Devletimiz umarım bu hastalara yardımsever elini uzatacaktır. Yaklaşık bir hafta içerisinde kızımın ilacı gelecek. Gerekli yerleri aradık, evrakları gönderdik. Şu an tek işimiz beklemek. 9 ayı acılarla yoğurduk ki bu aşamaya getirdik. Bundan sonra inşallah bütün aileler için hayırlısı olsun" ifadelerini kullandı.

SMA hastalarının yakınlarına da hiçbir zaman pes etmemeleri çağrısında bulunan baba Özgün Meriç, çiftlerin yardımlaşarak ve sevgiyle çabalaması gerektiğini söyledi.

26.09.2017 - 29024



Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]