19 Yaşındaki Gencin Organları 6 Hastaya Umut Oldu

19 yaşındaki gencin organları 6 hastaya umut olduDENİZLİ - Denizli'nin Acıpayam İlçesi'nde geçirdiği trafik kazasından ağır yaralı olarak kurtulan, ancak tüm çabalara rağmen hayata tutunamayan 19 yaşındaki Samet Acar, ailesinin bağışladığı organlarla nakil bekleyen 6 hastaya umut oldu.

19 yaşındaki gencin organları 6 hastaya umut oldu

DENİZLİ - Denizli'nin Acıpayam İlçesi'nde geçirdiği trafik kazasından ağır yaralı olarak kurtulan, ancak tüm çabalara rağmen hayata tutunamayan 19 yaşındaki Samet Acar, ailesinin bağışladığı organlarla nakil bekleyen 6 hastaya umut oldu.

Sağlık Bakanlığı tarafından gelen özel ekip tarafından organlar başarılı bir operasyonla alınan Samet Acar'ın karaciğeri, akciğeri, kalbi, iki böbreği, korneaları başka hastalar için kullanılacak. Özel Denizli Cerrahi Hastanesi Anastezi Doktoru Osman İlhan başarılı bir çalışma ile bağışlanan organların ihtiyaç sahibi hastalara verildiğini ve şu ana kadar hastalarda organlar hakkında sorun olmadığını belirterek "19 yaşında kaza sonucu beyim ölümü gerçekleşen hastamızdı. Bir buçuk gün bizde yattı ve beyin ölümü gerçekleşti. Pek çok defa görmediğimiz bir şekilde ailenin kendi talebi ile organlarını bağışlayacaklarını söylediler. Bizde yaptığımız araştırmalar sonrasında, organ koordinatörlüğü konusunda İzmir Bölge Koordinasyon Merkezi'ne bağlıyız. Onların üstün çalışması ile çok kısa bir sürede yaklaşık 3 saat içerisinde, tüm organlar ile ilgili gerekli araştırma yapıldı. Bunun sonucunda biz gereken organları gereken hastalara yönlendirmeye başladık. Bu konuda Sağlık Bakanlığı'nın çok ciddi bir organizasyonu var. Organları vereceğimiz hastanın merkezi, hekimleri pazartesi gecesi saat 00: 45'de bütün ekipler ameliyathanede hazır vaziyetteydi. Bizde kendilerine anestezi olarak ve cerrahi olarak gereken desteği verdik. Sabaha karşı 06: 00 gibi çocuğumuzun bütün organları uygun bir şekilde alınmış ve gereken yerlere yola çıkmıştı. Daha sonra ailenin hassasiyetleri doğrultusunda cenazeyi kendilerine teslim ettik. Öğrendiğimiz kadarı ile de organları naklettiğimiz hastaların büyük bir çoğunluğunda yakın dönem için problemler görünmüyor. Hastamızın karaciğeri, akciğeri, kalbi, iki böbreği, korneaları alındı. Pankreas ve ince bağırsak da alınabilirdi ancak, mevcut kan grubuna uygun, alıcı olmadığı için onlar ile ilgil herhangi bir işlem yapılmadı. Normal şartlarda pankreas ve ince bağırsak da herhangi bir hastaya nakledilmek için oldukça uygundu. Alınan tüm organlar oldukça sağlıklıydı. Çocuğumuzda çok güzel bakmış kendisine. Hiç bir problem olmadan gerekli organları alındı ve işlemleri yapıldı" dedi.

Baba Adem Acar ise, "Acımız çok büyük. Bunun tarifi yok. Ama organlarıyla verecek olmasından dolayı da gururluyuz" dedi.

Denizli'nin Acıpayam ilçesi Akalan Mahallesi'nde seyir halinde olan Samet Acar yönetimindeki 20 ABA 03 plakalı hafif ticari araç sürücüsü kontrolünü kaybederek, refüje çıkmış ve elektrik direğine çarparak durabilmişti. Kazada Ramazan İnce kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiş, sürücü Samet Acar da hastanede tedavi altına alınmıştı. 19 yaşındaki sürücü Samet Acar'ın Pazar günü beyin ölümü gerçekleşmişti.

29.12.2017 - 30830Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]