2. Anne ve Bebek Ölümlerini Önleme Sempozyumu

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : 2. Anne ve Bebek Ölümlerini Önleme Sempozyumu'ndan detayları KOÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Çorakçı'nın konuşması 2. Anne ve Bebek Ölümlerini Önleme Sempozyumu KOÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çorakçı: "Gebelikte kanser tanısı, aile için yıkım oluyor.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ :

2. Anne ve Bebek Ölümlerini Önleme Sempozyumu'ndan detayları

KOÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Çorakçı'nın konuşması 2. Anne ve Bebek Ölümlerini Önleme Sempozyumu

KOÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çorakçı:

"Gebelikte kanser tanısı, aile için yıkım oluyor. Burada bizim amacımız, hem anne hem de bebeği sağlıklı bir şekilde olaydan kurtarmak"

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Çorakçı, "Gebelikte kanser tanısı, aile için yıkım oluyor. Burada bizim amacımız, hem anne hem de bebeği sağlıklı bir şekilde olaydan kurtarmak." dedi.

Çorakçı, Kocaeli Halk Sağlığı tarafından düzenlenen 2. Anne ve Bebek Ölümlerini Önleme Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, gebelikte anne adayının kansere yakalanmasının zor bir durum olduğunu söyledi.

Hekimlerin de bu durumla karşılaşmak istemediğini ifade eden Çorakçı, "Karşınızda bir kanser hastası var, bebek ve bir aile var. Gebelik olmadığında da aynı problemler var ama burada bebek olduğu için durum biraz daha zor. Gebelikte kanser tanısı, aile için yıkım oluyor. Burada bizim amacımız, hem anne hem de bebeği sağlıklı bir şekilde olaydan kurtarmak. Burada hastalığa yakalanılan gebelik yaşı bizim için çok önemli." diye konuştu.

Çorakçı, doğuma yakın bir dönemde hastaya kanser tanısı konulduğunda işlerinin daha kolay olduğunu dile getirerek şunları kaydetti:

"O zaman bebek, planlı bir şekilde doğum yaptırılarak alınıyor ve anneye gerekli tedaviler yapılıyor. Erken dönemlerde örneğin ilk 3 ayda karşımıza çıkarsa bebeğin alınması yaşamla bağdaşacak bir durum değil. O zaman işler biraz karışıyor. Kanserde, cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi yapabiliyorsunuz. Özellikle ilk trimesterda (9 aylık gebelik süresinin 3 aylık dönemi) bu 3 tedavi de uygun değil, gebeliğin devamını istiyorsak ilk trimesterda herhangi bir tedavi yapılmasını önermiyoruz. Cerrahi yapılacaksa en iyi dönem 2. dönem. Örneğin, meme kanseri var diyelim, ikinci 3 ayda rahatlıkla cerrahisi yapılabilir ondan sonra radyoterapi de kemoterapi de yapılabilir. Mutlaka 2. döneme atlanması lazım. Burada vakalar sık karşımıza çıkmadığı için vakaya göre tedavi yol izlenmesi gerekli. Bazen kanseri tedavi etmeden doğuma kadar beklenebilir."

Sempozyumda, anne ve bebek ölümlerinin azaltılmasına yönelik sunumlar yapıldı.

16.04.2016 - 20667Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]