2. Ulusal Hippoterapi Kongresi

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ve Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Ulusal Hippoterapi Kongresi başladı.

2. Ulusal Hippoterapi Kongresi
Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ve Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen 2. Ulusal Hippoterapi Kongresi başladı.

Kartepe'de bir otelde düzenlenen açılış töreninde konuşan KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, hippoterapinin modern tıp yöntemlerini destekleyici nitelikte, son derece faydalı olduğunu söyledi.

Her şeyden önce hastanın fiziksel sağlığı kadar onun yaşama tutunmasını sağlayan psikolojik boyutunun öneminin gözardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Hülagü, "Bir taraftan tedaviyi desteklerken bir taraftan da hastanın doğa ile etkileşime geçmesini sağlaması ve keyifli vakit geçirmesine aracılık etmesi dolayısıyla hippoterapinin destekleyici tıp alanında özel bir yeri var." diye konuştu.

Hülagü, özellikle kas hastalığı ve omurga yaralanmaları olan hasta ailelerin çok ciddi zorluklarla karşılaştığına dikkati çekerek, "Bazı aileler çocuklarını eve kapatıp toplumla iletişimini kesiyor. İşte bu noktada hippoterapi gibi destekleyici yöntemler sosyal projeler açısından son derece önemli." ifadelerini kullandı.

Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez ise özellikle sosyo-ekonomik düzeyi düşük ailelerin gelişme çağındaki engelli çocuklarının terapilerinin sağlanması için Kartepe Atlı Terapi Merkezi'ni hayata geçirdiklerini söyledi.

Merkezde kas ve gelişme hastalıkları, down sendromu, otizm gibi hastalıkların tedavisinde atla terapi yöntemi kullanıldığı anlatan Üzülmez, "Atla terapi yöntemine olan yoğun talep Türkiye'den ve yurt dışından insanların bölgemize gelmesini sağlayacak. Şehrimizde, atla terapi yöntemini ilk hayata geçiren belediye olarak bir ilki daha gerçekleştiriyoruz." şeklinde konuştu.

KOÜ Kartepe Atçılık Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Kongre Başkanı Yrd. Doç. Dr. Erdener Balıkçı da düzenledikleri kongrenin, dünyadaki gelişmelere karşın Türkiye'deki hippoterapi biliminin içinde bulunduğu duruma dikkat çekmek adına önemli bir fırsat olduğunu vurguladı.

Uluslararası katılımlı kongrenin, bilimsel paylaşımların yanı sıra meslektaşların bir arada bulunabilmelerine olanak sağlayacağını ifade eden Erdener, "Özellikle genç meslektaşlarımızın hippoterapiye emek veren bilim insanları ile bir arada olmasını sağlamanın ötesinde, meslek birliğini güçlendirmek ve gelecek kaygılarının tartışılabileceği akademik ortamı oluşturarak, çözüm önerilerinin hayata geçirilmesinde bir kilometre taşı olabilmek arzusundayız." değerlendirmesinde bulundu.

Tören, konuşmaların ardından plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Yurt içinden ve dışından gelen konuşmacılar, perşembe ve cuma günleri gerçekleştirilecek 10 ayrı oturumda, hippoterapi uygulamalarına ilişkin bilgi aktarımında bulunacak.

23.8.2017 - 28556

Konuyla İlgili Sorular
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]