2 Yaşındaki Elif Su'nun Yaşam Savaşı

2 yaşındaki Elif Su'nun yaşam savaşı Doğuştan kalp hastası minik Elif hem hastalıkla hem yoksullukla mücadele ediyorANTALYA - Antalya'da yaşayan 4 çocuk annesi Hatice Kayan, doğuştan kalp hastası olarak dünyaya gelen 2 yaşındaki kızı Elif Su'nun yaşama tutunması için önemli bir karar verdi.

2 yaşındaki Elif Su'nun yaşam savaşı

Doğuştan kalp hastası minik Elif hem hastalıkla hem yoksullukla mücadele ediyor

ANTALYA - Antalya'da yaşayan 4 çocuk annesi Hatice Kayan, doğuştan kalp hastası olarak dünyaya gelen 2 yaşındaki kızı Elif Su'nun yaşama tutunması için önemli bir karar verdi. Riskli bir ameliyata girecek olan küçük Elif Su'nun ailesi hem dua hem de Ankara'da kalacak bir yer istiyor.

Muratpaşa ilçesinde yaşayan 4 çocuk annesi 37 yaşındaki Hatice Kayan, şiddetli geçimsizlik nedeniyle eşinden ayrıldı. Hayata 4 çocuğuyla tutunmaya çalışan gözü yaşlı anne, küçük kızı Elif Su'nun doğuştan kalp hastası olduğunu öğrenince hayatının yıkımını yaşadı. Kalp kapakçığında kalınlaşma, kalbe giden 4 damarda daralma belirlenen Elif Su'ya ilk olarak bir ay önce anjiyo yapıldı. Antalya'da her ay doktor kontrolünde bulunan küçük kıza, Ankara'da ameliyat olabileceği bunun da büyük risk taşıdığı söylendi. Komşularının verdiği yol parasıyla kızını Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi'ne götüren Hatice Kayan'a, kızının akciğerindeki kılcal damarların yeterince gelişmediği için ameliyatın hayati riskinin bulunduğu aktarıldı.

"Keşke dememek için"

Kızını ameliyat ettirmese de birkaç yıl içinde kaybetme riski ile karşı karşıya olan anne Kayan, keşke dememek adına doktorlarının da tavsiyesi ile ameliyata karar verdi. Ameliyat masasında da kızını kaybetme korkusu yaşayan gözü yaşlı anne Kayan, tüm Türkiye'nin duasını ve tedavi sürecinde Ankara'da kalacak bir yer istiyor. Kızının Antalya'daki muayenesi için gerekli olan 90 TL'yi daha toplayamayan Kayan,yetkililerden ve hayırserverlerden destek bekliyor.

Kızının bir ay önce anjiyo olduğunu hatırlatan Kayan, " Anjiyoda damarların darlığı daha net ortaya çıktı. 3 damarda daralma vardı, 4'e çıktı. Kalp kapağındaki rahatsızlık olduğu da belirlendi. Kasım ayı içinde Ankara'da bir hastanede kızımın ameliyat olacak."dedi.

"Zor karar"

Elif Su'nun ameliyat edilmediği takdirde doktorların, 'Her an bir yerde düşüp ölebilir' sözlerini aktaran Kayan, " Kalp yetmezliğinin başlayacağını, bayılmaların artacağını ve vücutta morarmaların başlayacağını söylediler. Kızımın ayrıca akciğerlerindeki kılcal damarlar gelişmediği için ameliyatta çok riskli. "Keşke kızımı ameliyat yaptırsaydım,belki çocuğum yaşayacaktı" demektense bu kararı aldım. Kızımın hayati tehlikesi var ama belkide bu rahatsızlığından kurtulacak."dedi.

"Ankara'da kalacak yer istiyor"

Maddi anlamda büyük sıkıntı yaşadığını ve gündelik temizlik işleriyle evinin geçimini sağladığını dile getiren anne Hatice Kayan, " Antalya'da tek başımayım. Ankara'da kızımın ameliyatı sırasında kalabileceği bir yer istiyorum. Ben kızımın yaşamasını istiyorum. Tüm mücadelem onun için" diye konuştu.

"90 TL muayene parası bulamadı"

Kızının aylık muayenesi için gerekli olan 90 TL'yi bulamadığı için kontrole götüremediğini kaydeden Kayan, " Elimden bir şey gelemediği için kızım için günlerdir ağlıyorum. Kızımda ağlamamdan etkileniyor. Büyük kızım hem işe gidiyor hem okuyor. O izinli olduğu zaman ben evlere temizliğe gidiyorum. Ankara'ya ilk gittiğimde ulaşım masrafımı komşularım karşılamıştı. Şu an iki aylık kiram birikti. Antalya'da kaymakamlık ve valiliğe başvurdum ama sonuç alamadım. Çoğu yerde kapılar yüzümüze kapandı. Kızımın muayenesi geldi parayı denkleştirip götüremedim."diye konuştu.

Elif Su'nun ameliyatının çok zor geçeceğini ifade eden anne Kayan, Türkiye'den dua beklediğini kaydetti.

28.08.2017 - 28635Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Ayurveda
Ayurveda' ya Göre Spor Hangi Saatlerde Yapılmalıdır?
Sağlık Video Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Sağlık Video Kolesterol Nedir?
Kolesterol Nedir?
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

 

[Hata Bildir]