20 Yıl Günde 1 Paket Sigara, Koah'a Yol Açıyor

"KOAH'ta olguların yüzde 85'nin nedeni sigaradan kaynaklanıyor"

20 Yıl Günde 1 Paket Sigara, Koah'a Yol Açıyor
Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Karalezli "KOAH'ta olguların yüzde 85'nin nedeni sigaradan kaynaklanıyor "


"20 yıl günde bir paket ya da 10 yıl günde 2 paket içenlerin KOAH'a yakalanma riski oldukça yüksektir "

"Haftada 40 saatten fazla ve 5 yıl süreyle pasif sigara içimi ile KOAH oranının yüzde 50 arttığı gösterilmiştir "

Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ayşegül Karalezli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KOAH'ın akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı soluk alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile kendini gösteren, sadece akciğerleri değil tüm vücudu etkileyen sistemik bir rahatsızlık olduğunu söyledi.

Hastalığın, kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde bozduğunu ifade eden Karalezli, tanı konulmasının ardından ilk olarak sigara kullanımının sonlandırılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'de KOAH'tan Ölümler 3. Sırada

Karalezli, akciğerlere giren ve çıkan havanın, soluk darlığına neden olacak kadar kısıtlanmasının, hastalığın en önemli özelliği olduğunu ifade etti.

KOAH'dan ölümlerin dünyada tüm ölümler arasında 4., Türkiye'de ise 3. sırada yer aldığının altını çizerek, birçok hastalığın son 20-30 yılda önemli ölçüde azalırken KOAH'da yüzde 163 artış gerçekleşmesinin dikkat çekici olduğuna işaret etti.

Hastalığın  öksürük, balgam çıkarma, soluk darlığı, kanın oksijen doymuşluğunda azalmaya bağlı morarma, ayaklarda şişme, göğüste tıkanma ve hırıltılı solunumla kendini gösterdiğini söyleyen Karalezli, sigara kullanımı başta olmak üzere, mikro parçacıklardan oluşan mesleki zararlı gazlar ve taneciklerin solunması ile hava kirliliğinin de hastalığın oluşmasında en önemli faktörler  olduğunu bildirdi.

Olguların Yüzde 85'i Sigara Kaynaklı

Solunum sisteminin doğrudan dış ortamla ilişkili olduğunu, her nefes alışta dış çevredeki mikrop, duman, gaz gibi zararlı maddelerin vücuda girdiğini anlatan Karalezli, KOAH'ta olguların yüzde 85'nin nedeninin sigaradan kaynaklandığını vurguladı. Karalezli, "20 yıl günde bir paket ya da 10 yıl günde 2 paket içenlerin KOAH'a yakalanma riski oldukça yüksektir " dedi.

Pasif sigara içiminin de KOAH gelişme riskini artırdığı uyarısında bulunan Karalezli, "Haftada 40 saatten fazla ve 5 yıl süreyle pasif sigara içimi ile KOAH oranının yüzde 50 arttığı gösterilmiştir " diye konuştu.

Karalezli, sigaraya başlama yaşı, içilen miktar ve sürenin önemli faktörler olduğunu vurgulayarak, kadınların sigaranın zararlı etkilerine karşı erkeklere oranla daha duyarlı olduğunu söyledi.

Karalezli, kadınların akciğer kanserinde olduğu gibi KOAH'ın gelişmesine karşı erkeklere kıyasla daha yatkın olduğunu kaydetti. - Ankara

11.6.2013 - 12788

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]