20 Yılda 1.5 Milyon Kişiyi Kanserden Kurtulabilir!

Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, alınacak tedbirlerle gelecek 20 yılda 1.5 milyon kişinin kanserden kurtarılabileceğini söyledi.

20 Yılda 1.5 Milyon Kişiyi Kanserden Kurtulabilir!

Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer Trabzon Belediyesi ile Türkiye Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Trabzon Şubesince, ortaklaşa organize edilen etkinlik kapsamında Zorlu Grand Otel'de düzenlenen basın toplantısında, Türkiye'de en son verilere göre her yıl, her 100 bin kişinin 229'una kanser teşhisi konduğunu belirterek, "Toplumda her yıl 150 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır.

Bu hastaların 90 bini kanser nedeni ile ölmektedir " dedi. Genel olarak, kanserin erkeklerde kadınlara göre daha sık görüldüğünü ifade eden Tuncer, "Ülkemizde en sık görülen kanser akciğer kanseridir.

Eğer hiçbir önlem almazsak, 20 yıl sonra her 100 bin kişiden 450'si kanser olacaktır. Halbuki bugünden alacağımız önlemlerle bu sayının yükselmesini azaltmak mümkün. Alacağımız tedbirlerle önümüzdeki 20 yılda 1.5 milyon kişiyi kanserden kurtarabiliriz " diye konuştu. Tuncer, Türkiye'de aktif kanser kaydı yapan 8 merkez bulunduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: "Merkez sayısını bu yıl 11'e çıkarıyoruz.

Gaziantep, Bursa ve Malatya'yı da mevcut merkezlere ekleyeceğiz. Böylece tüm ülke nüfusunun yüzde 25'ini kapsayan bir sistem yaratmış olacağız ve dünyada bu konuda en önde giden ülkeler arasına gireceğiz. Tüm dünya nüfusunun sadece yüzde 8'i kanser kayıtları içerisindedir. Bu rakam ile karşılaştırdığımızda ülkemizin ne kadar önde olduğu anlaşılabilir. "

Kanseri önleme çalışmaları kapsamında alınan en önemli önleyici tedbirin, tütün ve pasif içicilikle mücadele konusunda verildiğine dikkati çeken Tuncer, şunları söyledi: "Ülkemiz bu yasayı en önce çıkaran ve uygulayan ülkeler arasına girdi. Bugün pek çok devlet bizi takiben benzer yasaları çıkarmaktadır. Bu yasa, günü kurtarmaya yönelik popülist yaklaşımlardan çok, uzun dönem fayda sağlayacak ve gelecek nesillerimize parlak ve temiz bir gelecek sağlayacak olan bir yasadır.

6.4.2011 1 - 6258Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]