2017 Yılı Küresel Tütün Salgını" Raporu

Dünya nüfusunun yüzde 67'sinin halka açık yerlerde sigara yasağı ve paketler üzerindeki sert uyarılar gibi tütün kontrol yasaları kapsamında korunduğu bildirildi.

2017 Yılı Küresel Tütün Salgını

Dünya nüfusunun yüzde 67'sinin halka açık yerlerde sigara yasağı ve paketler üzerindeki sert uyarılar gibi tütün kontrol yasaları kapsamında korunduğu bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütünün, (DSÖ), tütün kontrolüne yönelik üye ülkelerin aldığı önlemleri değerlendiren, "2017 yılı Küresel Tütün Salgını" başlıklı raporu yayımlandı.

Rapora göre, tütün endüstrisinin, devletlerin tütün kullanımına bağlı ölümleri engellemek için aldığı tüm önlemleri kösteklemeye devam ettiği vurgulandı.

Türkiye ilk sekizde

Raporda, örgütün, 2008 yılında tütün kontrolüne yönelik belirlediği 6 maddeden oluşan "MPOWER" paketindeki düzenlemelerin en üst seviyede yerine getirilmesi konusunda "harikulade" ilerleme kaydedildiğinin altı çizildi.

Buna göre, Türkiye DSÖ'nün sigara tüketiminin azaltılması için tütün kontrolü konusunda belirlenen düzenlemelerini en üst seviyede yerine getiren 8 ülke arasında yer aldı.

DSÖ'nün 6 basamaklı "MPOWER" paketindeki düzenlemeleri, "Tütün kullanımını ve koruyucu uygulamaları gözlemle, toplumu tütün dumanından koru, sigarayı bıraktırmaya yardım et, tütünün zararları konusunda kamuoyunu uyar, tütün reklam, tanıtım ve sponsorluğunun yasaklanmasını destekle, tütün vergilerini artır." gibi maddelerden oluşuyor.

Raporda, 2017'de dünya nüfusunun yüzde 67'sine tekabül eden 4,7 milyar insanın halka açık yerlerde sigara yasağı ve paketler üzerindeki sert uyarılar gibi tütün kontrol yasaları kapsamında korunduğu belirtildi. 2007'de ise dünyada ancak 3,6 milyar kişinin tütün kullanımına karşı düzenlenen yasalar kapsamında olduğu anımsatıldı. Söz konusu gelişimin hükümetlerin DSÖ'nün aldığı "kilit önlemleri" uygulamaya koymasıyla kaydedildiği vurgulandı.

Dünyada her 10 ölümden birinin tütün kullanıma bağlı nedenlerden gerçekleştiğine dikkat çekilen raporda, bu durumun "MPOWER" paketindeki düzenlemelerin hayata geçirilmesiyle değiştirilebileceğinin altı çizildi.

DSÖ, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında yayımladığı raporda, dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişinin tütün tüketimi nedeniyle hayatını kaybettiğini, tütün ürünleri kullanımının dünya ekonomisine yıllık maliyetinin 1 trilyon 400 milyar dolardan fazla olduğunu açıklamıştı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom, ülkelere yasadışı tütün ticaretini engellemek için "daha duyarlı olma" çağrısında bulunarak, "Birlikte çalışabilirsek, ülkeler tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle meydana gelen ölümleri engelleyebilir ve her yıl sağlık harcamalarına harcanan milyarlarca doları tasarruf edebilir." ifadeleri kullanıldı.

DSÖ Bulaşıcı Olmayan Hastalıkların Önlenmesi Bölümü Başkanı Douglas Bettcher de tütün endüstrisinin, hükümetlerin tütün politikalarına müdahale etmesinin pek çok ülkenin sağlık sisteminin gelişimi ve ülke kalkınmasında ölümcül bir engel oluşturduğunu vurguladı.

Bettcher, "Fakat, (tütün endüstrisinin) bu şekildeki faaliyetlerini takip ederek ve engelleyerek hayat kurtarabilir ve herkes için sürdürülebilir bir geleceğin tohumlarını ekebiliriz. Ülkeler, çocuklar da dahil vatandaşlarını tütün endüstrisinden ve ürünlerinden ancak tütün takip sistemlerini kullanarak daha iyi koruyabilir." değerlendirmesinde bulundu.

20.07.2017 - 28099Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]