2018 Dijital Diş Hekimliğinin Yılı Olacak

Gelişen teknolojinin etkisiyle diş tedavilerine 2018 yılında 'dijital diş hekimliği' damga vuracak.

2018 Dijital Diş Hekimliğinin Yılı Olacak

2017'nin teknolojik gelişmelerin dental sektörde birebir yansımasını görüldüğü bir yıl olduğunu belirten Estetik Diş Hekimliği Akademisi Derneği (EDAD) Başkanı Prof. Dr. Selim Pamuk, "Dijital diş hekimliği dediğimiz; ağız için görüntüleme teknikleri (CAD/CAM), bu görüntülerin bilgisayarda işlenmesi ve yapılan tasarımların bilgisayar kontrollü makinelerde üretilmesi anlamına geliyor" dedi.

Teknolojide yaşanan gelişmeler ile birlikte dental sektörde hem tedavi yöntemleri hem de tedaviye yardımcı uygulamalar büyük bir hız kazandı. 2017 yılında teknolojik gelişmelerin dental sektörde birebir yansımasının görüldüğü bir yıl oldu. 2018'de de yeni teknolojilerin sektörü yönlendireceği bir yıl olması bekleniyor. Dental sektörde 2018'e dijital diş hekimliğinin damga vuracağını belirten Estetik Diş Hekimliği Akademisi Derneği (EDAD) Başkanı Prof. Dr. Selim Pamuk, "Sektör olarak geçtiğimiz yılı dijital uygulamalarla geçirdik. Yeni teknolojilerin yanı sıra mevcut teknolojilerin yeni sürümlerini de tedavilerimizde sıklıkla kullandık. Dijital diş hekimliği dediğimiz; ağız için görüntüleme teknikleri (CAD/CAM), bu görüntülerin bilgisayarda işlenmesi ve yapılan tasarımların bilgisayar kontrollü makinelerde üretilmesi süreçlerini yaşadık. Ayrıca 3D yazıcı teknolojisiyle üretilen şeffaf aparey (Orthero) gibi ürünler de sektörü domine etti ve bu ürünlerle yapılan tedaviler giderek arttı. Dental sektörde eskiden çok yüksek maliyetlerle ve yavaş ilerleyen üretim süreçleri vardı. Günümüzde ise artık tüm diş analizinin bilgisayar başında adım adım planlandığı, tamamen optimize edilmiş 3D yazıcılar ile üretimin yapıldığı bir süreci yaşıyoruz" dedi.

ARTIK AYNI GÜN İÇERİSİNDE TAKILABİLİYOR!

Prof. Dr. Pamuk, "Geleneksel yöntemlerde hastanın ağzından ölçü kaşıklarıyla ve akışkan ölçü maddeleriyle ölçü alınıyordu. Ancak alınan bu ölçü her zaman istenilen düzeyde olmuyordu. Ayrıca bu durum kimi hastaları rahatsız ederek, mide bulantılarına sebep oluyordu. Günümüzde ise ağız içi ölçüleri CAD/CAM'ler ile alınıyor ve bilgisayar ortamına üç boyutlu olarak aktarılıyor. Dizayn üzerinde de tüm kontrol artık hekimin ellerinde. Öte yandan implant ve protez üretiminde de farklı malzemeler rahatlıkla kullanılabiliyor, aynı gün içerisinde yapılıp hastaya takılabiliyor" diye konuştu.


HASTA KONFORU İLK SIRADA!

Dijital diş hekimliği uygulamalarının hastalara için büyük konfor sağladığını belirten Prof. Dr. Pamuk, "Örneğin; dijital gülüş tasarımı ile hastalar tedavi bitiminde nasıl bir sonuç olacağını görebiliyor. Ayrıca metal ya da şeffaf telleri kullanmak istemeyen hastalara şeffaf apareyleri (Orthero) öneriyoruz. Görünmez, hijyenik ve hızlı sonuç veren şeffaf apareyler; herhangi bir tel veya metal parçası olmadığı için ağız içini tahriş etmiyor, hastaya rahatsızlık vermiyor. Kolaylıkla çıkarılıp takılabilen ürünler olduğu için de hastaların sosyal hayatlarını etkilemiyor. Mesela hastanın önemli bir toplantısı varsa; toplantı esnasında çıkartabiliyor. Ayrıca metal tellerde diş aralarında yemek artıkları kalabiliyor, bu durum ilerleyen süreçte diş çürüklerine sebep olabiliyor. Şeffaf aparey kullanan hastalar ise rahatlıkla dişlerini fırçalayabiliyor. Bu ürünler ağız hijyeninin sağlanması açısından büyük bir avantaj sağlıyor" diye konuştu.

Pamuk, "2018'de de sektörde dijital diş hekimliğinin hüküm süreceğini düşünüyoruz. Dijital gülüş tasarımı, CAD/CAM görüntüleme sistemlerinde yeni gelişmeler bekliyoruz. İki boyutlu teknolojiden üç boyuta geçiş çok daha kolay olacak" dedi.

16.1.2018 - 31158

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Eyvah Ülser Hastasıyım!
Eyvah Ülser Hastasıyım!
Sağlık Video Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!
Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!
Sağlık Video Marketten Satın Aldığınız Gıdalar Güvenli Değilse?
Marketten Satın Aldığınız Gıdalar Güvenli Değilse?

 

[Hata Bildir]