23 Mayıs Dünya Crohn Ve Kolit Günü

Crohn Hastalığı ve Ülseratif Kolit ,sindirim sistemi hastalıklardır ve birlikte iltihabi (inflamatuar) bağırsak hastalıkları olarak adlandırılıyor.

23 Mayıs Dünya Crohn Ve Kolit Günü

İnflamatuvar barsak hastalıkları gençlerde (20-30 yaş arası) ve orta yaş üzerinde (50-60) sık görülüyor.


Crohn hastalığı ve ülseratif kolitin nedenleri bilinmemektedir. İkisinde de hastalığın nedeninin beslenme olduğu gösterilememiştir. Bir çok hasta yemekten korkmakta, birşeyler yemenin kendisi için zararlı olduğunu, hiçbirşey yememesi gerektiğini düşünmektedir. Bazı hastalar da, çeşitli gıdalar rahatsızlık uyandırdığı için diyetlerini belirli yiyecek grupları için sınırlamaktadırlar.


Crohn Hastalığın görülme sıklığı ülkeden ülkeye değişse de yaklaşık olarak 1000'de 2’dir. Ülseratif Kolit için bu oran daha da yüksektir. Sanayileşmiş Batı toplumlarında daha sık görülür.


Her iki hastalık da alevlenmeler ve yatışmalar ile seyreder. Hastalığın alevlenme döneminde sindirim kanalında tutulan alan ödemli, şiş ve kızarıktır. Hastalığa ait belirtiler bu dönemde görülür. Alevlenme dönemini takiben oluşan sessiz dönemde hastalık kısmen yatışmıştır ve şikayet yoktur.


Bu rahatsızlıkların belirtileri bir çok hastalık ile benzer olabileceği için teşhiste problem yaşanabiliyor, bu nedenle hastalar uzun yıllar doğru tedaviyi alamıyorlar. Hastalığın sürecinde neredeyse hastaların yarısı barsak ameliyatına belki de barsakların alınmasına kadar gidebiliyor.


En sık rastlanan belirtiler, karın ağrısı, sık dışkılama, makattan kanama , kimi zaman kanlı ishal. kimi zaman kabızlık ve  kilo kaybı. Ayrıca eklemlerden, gözlere kadar farklı organlardada belirtilere neden olabiliyor. Bu nedenle hastaların sosyal ve iş hayatını da olumsuz etkiliyor. Bu hastalık nedeni ile toplumda maddi ve manevi yük artıyor. Özellikle kadın hastalar evlenme ve çocuk sahibi olma konusunda kaygı yaşıyorlar. Öğrenciler, üniversite hayatlarında ve çalışanlar iş hayatlarında problem yaşıyorlar, hatta eğitimsiz ve işsiz kalabiliyorlar. İnflamatuvar barsak hastalıkları her yaşta olabilsede  özellikle gençlerde (20-30 yaş arası) ve orta yaş üzerinde (50-60) sık görülüyor.


Bu hastalar erken tanı, düzenli takip ve uygun tedavi seçenekleri sayesinde hayata yeniden katılabiliyorlar, uygun ve erken tedavi ile hastalar ameliyat riskinden uzak kalabiliyorlar.


Bu hastalar hastalığın getirdiği psikolojik yük nedeni ile de birbirlerine ihtiyaç duyuyorlar, bu nedenle aktif çalışan hasta derneklerinin varlığı önemli. Ülkemizde de bu amaçla kurulmuş hasta organizasyonları bulunmaktadır.


İnflamatuvar Barsak Hastalıkları Derneği Başkanı

27.05.2011 - 7662Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]