26 Mart Dünya Epilepsi Günü

Beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil, epilepsinin, genetik, semptomatik ve bilinemeyen sebepler olmak üzere üçe ayrıldığını belirterek, "İstatistiklere göre, dünyada yüzde 10 insan nöbet geçirebiliyor, yüzde 3'ü de hastalanıyor.

26 Mart Dünya Epilepsi Günü

Beyin cerrahı Prof. Dr. Gazi Yaşargil, epilepsinin, genetik, semptomatik ve bilinemeyen sebepler olmak üzere üçe ayrıldığını belirterek, "İstatistiklere göre, dünyada yüzde 10 insan nöbet geçirebiliyor, yüzde 3'ü de hastalanıyor. Alkol tüketimi de bu hastalığın artmasında büyük etken" dedi. 

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi'nde, 26 Mart Dünya Epilepsi Günü dolayısıyla düzenlenen toplantıda, epilepsinin akıllı telefonlardan takibine olanak sağlayacak "Yeditepe EpilepsiSİZ" uygulaması tanıtıldı.

Toplantıya, Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl, Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Berrin Aktekin, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Faruk Yencilek ile beyin cerrahı Gazi Yaşargil katıldı.

Toplantıda konuşan Yaşargil, insanlık tarihinde en korkulan hastalığı olan epilepsinin tedavisinde muhtelif fikirler ve tedaviler ortaya atıldığını söyledi. 

Hipokrat'ın epilepsiyle ilgili kitap yazdığını hatırlatan Yaşargil,  2015 yılında insanoğlunun hala beyni anlamaya çalıştığını kaydetti.

Beyin cerrahisine başladığı yılları anlatan Yaşargil, "Epilepsiyi, genetik, semptomatik ve bilinemeyen sebepler olmak üzere üçe ayırıyoruz. İstatistiklere göre dünyada yüzde 10 insan nöbet geçirebiliyor, yüzde 3'ü de hastalanıyor. Alkol tüketimi de bu hastalığın artmasında büyük etken olmaktadır" diye konuştu.

ABD'de 750 bin nöbet hastası bulunduğunu dile getiren Yaşargil, şunları aktardı:

"Bunların bir kısmı ilaçlarla tedavi edilirken, yüzde 30'u cerrahiyle iyileşiyor. Konu hem bilim bakımdan hem de sosyoloji bakımından çok önemli. Dünyanın her yerinde yüzde 30-40 insan nöbet yardımı görebiliyor. Kendi başına bırakılmış insanlar da var. Buradaki arkadaşların hazırladığı uygulama çok hoşuma gitti. Elektronik sistemle hastanın takibi çok hoş olmuş. Kırsal dünyada bakım yok, doktorlar şehirlerde var, tedavi sonrası hastanın ilaç alması lazım. Bunları kim takip edecek? Bu açıdan bu uygulama hoşuma gitti."

Yeditepe Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl de epilepsinin özellikle 0-16 yaş ve 65 yaş sonrası kişilerde daha sıklıkla görüldüğünü belirterek, "Epilepsi konusunda şüphe duyulması halinde kişinin, nöroloji bölümü doktorları tarafından takip edilmesi gerekir. Tedavi özellikle ilaçla yapılıyor, ancak ilaçlar şeker hastaları ya da tansiyon hastalarındaki gibi iyileştirici değil, belirtilerini baskılayıcı etkiye sahip" şeklinde konuştu. 

Önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attıklarını belirten Bingöl, epilepsi hastalığı hakkında halkın farkındalığını artırmak, hastaların çeşitli verilerinin kayıt edilebilmesine imkan vermek, hasta yakınları ve hekimlerinin doğru veriyi analiz edebilmelerini sağlamak adına başlattıkları uygulamanın, "Epilepsi Günlüğü", "Epilepsi Video Kaydı" gibi özellikleri barındırdığını anlattı. Bingül, akıllı telefon uygulaması "Yeditepe EpilepsiSİZ"in, İOS ve Android işletim sistemlerinde birçok telefonda ücretsiz indirilerek kullanılabildiğini söyledi.

26.03.2015 - 17080Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]