28 Yaşındaki Genç, Uyuşturucu Esaretinden "Detoks ve Saunayla" Kurtuldu

Sekiz yıldır uyuşturucu bağımlısı olan 28 yaşındaki genç, temeli detoks, sauna ve zihinsel eğitime dayanan "narconon" programıyla iyileşti.

28 Yaşındaki Genç, Uyuşturucu Esaretinden

Sekiz yıldır uyuşturucu bağımlısı olan genç, temeli detoks, sauna ve zihinsel eğitime dayanan "narconon" programıyla hayata yeniden tutundu.

Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM) tarafından ilaçsız "Narconon" programıyla rehabilite edilerek eroin bağımlılığından kurtulan 28 yaşındaki Onur Ertemiz, bağımlılıktan kurtuluşunu, UBAM Merkezi'nde buluştuğu annesi, babası ve kardeşiyle kutladı.

"YENİDEN DOĞMUŞ GİBİYİM"

Başından geçenleri ve kurtulma öyküsünü anlatan Ertemiz, UBAM'daki programın ardından uyuşturucu bağımlılığından kurtulmasıyla yeni bir hayata başlayacağını söyledi. Ertemiz, "Yeniden doğmuş gibiyim. Uyuşturucu kullandığımda zaten kendimi de çevremi de tanımıyordum. UBAM'a gelince ayıldım. Saunada da uzun uzun düşündüm. Yaptıklarım beynimden bir şerit gibi geçti. Yaptıklarıma pişman oldum" sözleriyle paylaştı.

İŞE GİRİP DAHA SONRA EVLENECEK

Ertemiz, 3,5 ay daha merkezde kalacağını ve bu sürenin sonunda mobilya döşeme işine gireceğini ve ardından "evlenmek istediğini" ifade etti.

Anne Seval Ertemiz ise uyuşturucudan çok büyük acılar çektiklerini belirterek, "Oğlumu UBAM'a ölmüş, bitmiş vaziyette getirdim. Her gün Allah'a 'ya onu ya beni al' diye yalvarıyordum. Her gün ölüm korkusuyla yaşamak o kadar kötüydü ki... Ona uyuşturucu alabilmek için gece yarılarına kadar çalışıyorum" sözleriyle yaşadıklarını anlattı.

Ankara'da "uyuşturucuya hayır" eylemleri ve yürüyüşlerine katıldığını anlatan anne Ertemiz, yıllardır oğlunun bağımlılıktan kurtulması için çalıştığını ancak çözümü bir akrabası vasıtasıyla tanıştığı UBAM'da bulduğunu söyledi. UBAM'da 2 ay önce rehabilitasyona alınan oğlunu bugün ilk kez görmekten büyük mutluluk duyduğunu vurgulayan Ertemiz, "Onu sağlıklı şekilde görünce şok oldum. Çok sevinçliyim, bildiğiniz gibi değil" diye konuştu.

"UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI HASTALIK DEĞİL"

UBAM Genel Müdürü İsmail Karakaş da "uyuşturucu bağımlılığını" bir hastalık olarak değerlendirmediklerini ve vücudun kullanılan maddelerden dolayı vücudun direncini kaybetmesi olarak tanımladıklarını anlattı.

TEDAVİ NASIL UYGULANIYOR?

Dünya genelinde 48 ülkede 50 yıldır uygulanan "narconon" adı verilen bir program uyguladıklarını belirten Karakaş, hiçbir şekilde ilaç kullanmadıkları programda bağımlıların herhangi bir kriz geçirmediklerini söyledi. Bağımlıların titremeleri halinde ılık suyla vücut ısısını düşürdüklerini, terlediklerinde ise vücudunu ısıttıklarını anlatan Karakaş, şunları kaydetti:

"Zaten eroin bağımlılığının kırılma noktası 72 saattir. 72 saatte yoksunluğu düzgün şekilde atlatan kardeşimiz bağımlılıktan kurtuluyor. Gerisi sadece vücudun kuvvetlendirilmesine, vitamin ve mineral desteğine ve zihinsel eğitime kalıyor.

Vücudun direncini vitamin, mineral takviyesiyle ve sauna yardımıyla detoks yaptırarak geri kazandırıyoruz. Vücutta biriken zehri toksik madde atma özelliği olan vitaminlerle dışarı atıyoruz. Sinir sistemindeki baskı bu şekilde ortadan kalkıyor. Daha sonra iletişim, algılama, farkındalık, hayatın iniş çıkışları ve öfke kontrolleri gibi zihinsel eğitim uyguluyoruz."

YÜZDE 85 BAŞARILI OLUYOR

Programın başarısının yüzde 85 olduğunu bildiren Karakaş, merkezlerinde 20'şer kişilik gruplar halinde yatılı 6 aylık rehabilitasyon programı uyguladıklarını anlattı.

Karakaş, Onur Ertemiz'in vücudunun toksik maddelerden tamamen arındığını, beynindeki baskının ortadan kalktığını belirterek, "Kanı ve vücudu temiz artık. Şimdi artık zihnini eğiteceğiz. Zaten ondan sonra dünyaya bakış açıları tamamen değişiyor" değerlendirmesinde bulundu.

12.04.2015 - 17250Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]