3 Ay Yatarak Tedavi Görecekti, 5 Günde Ayağa Kalktı

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesine bağlı Üçtaş köyünde yaşayan 3 çocuk annesi 38 yaşındaki Meral Aksoy, 2 katlı evinin çatısından düştükten sonra yapılan operasyonlarla normalde 3 ay yatarak tedavi görmesi gerekirken, 5 günde ayağa kalktı...

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesine bağlı Üçtaş köyünde yaşayan 3 çocuk annesi 38 yaşındaki Meral Aksoy, 2 katlı evinin çatısından düştükten sonra yapılan operasyonlarla normalde 3 ay yatarak tedavi görmesi gerekirken, 5 günde ayağa kalktı ve yakında taburcu olacak.

Eşinin malulen emekli olması nedeniyle köylerinde yaşayan Aksoy, geçtiğimiz haftalarda evinin çatı kısmına çıktı. Burada bulunan malzemeleri almak isterken boşluğu fark etmeyerek 5 metre yükseklikten yere çakılan Aksoy'un leğen kemiğinde ve ayağında kırıklar meydana geldi.

Büyük oğlunu üniversitede, ortancayı lisede okutan ve 4 yaşında çocuğu da olan Aksoy, başından geçen olayı şöyle anlattı: "Evin arkasındaydım. Üzerine çıktım. Malzemeler vardı onları almak isterken boşluğu fark etmeyerek 2.kattan yaklaşık 5 metreden aşağı düştüm. Düşünce kalktım ama sol bacağımın yığıldığını hissettim ve daha kalkamadım. Önce Kürtün Devlet Hastanesine ardından da Gümüşhane Devlet Hastanesine geldim. "

Acil servise gelen Aksoy'u muayene eden Ortopedi Doktoru Op.Dr. Yunus Demirtaş ise ailesine gerekli bilgilendirmeyi yaptıktan sonra Avrupa ve Büyükşehirlerdeki belirli hastanelerde yapılan tedaviyi Gümüşhane'de uygulamaya karar verdi.

"Bu ameliyat hem Avrupa hem Türkiye'de belirli merkezlerde yapılabilmekte "

Çok sık karşılaşılmayan bu vaka karşısında hemen yoğun bakıma aldıkları Aksoy'un leğen kemiğinin hem ön hem de arka tarafında kırıkları olması nedeniyle 2 aşamalı bir ameliyat yaptıklarını kaydeden Demirtaş, "Bu ameliyat hem Avrupa hem Türkiye'de belirli merkezlerde yapılabilmekte. Hasta yakınlarının da onayını alarak 2 aşamalı ameliyatla hastamıza müdahalesi yapıldı. Normalde bu tür hastalarda 3 ay boyunca yatakta yatması gerekiyor. Bu süreç sonunda da kalça eklem hareket kısıtlıkları, kemik erimeleri, diz hareket kısıtlıkları gibi etkiler ortaya çıkıyordu. 2 aşamalı ameliyatla öncelikle leğen kemiğinin önce arka sonra ön tarafından gerekli ameliyatları yaptık ve 5 gün içerisinde hasta ayağa kaldırıldı. Hastamız olabilecek kireçlenmeler ve ölümcül komplikasyonlardan kurtulmuş oldu " dedi.

"Çoğu merkezde yapılmayan ameliyatı Gümüşhanemizde yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz "

Aksoy'un kırıklarının meydana geldiği bölgede ameliyatların çok kanamalı olabilecek, etrafında çok fazla damar, sinir ve iç organın olması nedeniyle oldukça riskli olduğunu vurgulayan Demirtaş, "Bu tip yaralanmalar çok ciddi kanamalara sebep olduğu için ölümcül olabilmekte. Bu bölgenin ameliyatları risklidir. Onun için çoğu merkezde yapılmıyor. Gümüşhanemizde yapmış olmanın gururunu yaşıyoruz. Kurumumuzun desteğiyle yapıyoruz bunları. Çok yakında hastamız taburcu olup evine gidecek sadece rutin kontrollere gelecek " diye konuştu.

Hayatını normal bir şekilde sürdürecek Hasta Aksoy'un birkaç gün içerisinde taburcu olduktan sonra hayatını normal bir şekilde devam ettirerek eski haline döneceğini kaydeden Demirtaş'a, Aksoy "Önce Allah sonra hocam sayesinde ayağa dikildim " sözleriyle teşekkür etti.

5.5.2017 1 - 26988İlgili Diğer Yazılar
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Maskeyle sıcak havalarda serin kalmanın yolu var mı?
Bireysel Emeklilikte Otomatik Katılım Sistemi ile Tanışın
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
"Havuz ve denizden değil tedbirsizlikten korkun"
Covid-19
Covid-19'a karşı ilk yerli sentez ilaç
Normalleşmeyi sağlıklı atlatmanın 2 püf noktası
Normalleşmeyi sağlıklı atlatmanın 2 püf noktası
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]