3 Boyutlu Alçılarla Kırıklar Daha Konforlu İyileşiyor

Son dönemde kullanılmaya başlayan kişiye özel 3 boyutlu alçılar estetik avantajları ile konfor, ileri teknolojisiyle de daha hızlı iyileşebilme olanağı sağlayabiliyor.

3 Boyutlu Alçılarla Kırıklar Daha Konforlu İyileşiyor

Bu yeni yöntem sadece kırıklarda değil tendinit, skolyoz gibi rahatsızlıkların tedavisinde de güvenle kullanılıyor. Memorial Ataşehir/Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Mahir Mahiroğulları, kırıklar için yeni nesil tedavi uygulaması 3D alçılar hakkında bilgi verdi.

KIRIKLARA EN KISA SÜREDE MÜDAHALE ETMEK GEREKİYOR

Çarpma, düşme gibi kazalar sonucunda meydana gelen kırıkların en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir. Kemik bütünlüğünün bozulması ile oluşan kırıklar kimi zaman ağır bir kaza kimi zaman ise çok basit bir çarpma ile bile ortaya çıkabilir. Kırıklar; morarma, şişme, şiddetli ağrı ile kendini gösterir. Kırık olduğunda ameliyatlı veya ameliyatsız şekilde kırığı yerine oturtmak ve kırık kaynaması olana kadar alçıda tutmak genel tedavi yaklaşımıdır.

YENİ NESİL ALÇILAR HER YAŞA UYGUN

Kırık tedavisi, tıbbın uzun süredir uğraştığı önemli sorunların başında yer almaktadır. Kırık tedavisi için kullanılan ürünler basit tahta parçaları gibi geçici çözümlerden, 3 boyutlu alçı tasarımlarına kadar gelişim göstermiştir. Günümüzde yavaş yavaş kullanılmaya başlanan kişiye özel, hijyenik, vücuda tamamıyla oturan ve estetik 3D alçılar doğru ve nitelikli kullanımı ile kırık sorunlarında daha konforlu sonuç alınmasını sağlamaktadır. Çocuklar, yetişkinlerde her yaş grubu tarafından kullanılabilen bir alçı türüdür.

3D ALÇI KIRIĞIN KAYNAMA SÜRESİNİ KONFORLU HALE GETİRİYOR

Kırık tedavisi için genellikle en az 6 hafta alçı uygulanması gerekir. Kişiyi fiziksel olarak zorlayan klasik alçılar yerine kullanılmaya başlanan yeni nesil 3D alçılar tedavi başarı ile sağlanabilmektedir. Hasta, kırığın aktif şiş dönemini atlattıktan sonra yeni nesil alçı uygulaması ile kırığın kaynaması için gereken süreyi konforlu bir şekilde geçirebilir. Seçilmiş kırıklarda ise yeni nesil bu alçılar erken dönemden itibaren uygulanabilir. 3D alçılar, zorlanma ve aşırı kullanma sonucunda oluşan tendinit gibi kiriş aşınmalarında ya da kifoz, skolyoz gibi omurga eğriliklerinin tedavisinde de kullanılabilmektedir.

KİŞİYE ÖZEL OLARAK HAZIRLANIYOR

3 boyutlu olarak adlandırılan bu alçılar, 3D tarama modelleme ve baskı teknolojisi kullanılarak hazırlandığı için tamamen kişinin fiziksel ölçülerine göre uygulanmaktadır. Bu sayede hastanın ürünle fiziksel uyumunun en yüksek seviyede olması sağlanır. Şu anda sadece inci beyazı renginde olan bu 3D alçılar, yakın zamanda kişinin isteğine bağlı olarak farklı renk seçenekleri ile hazırlanacak durumdadır.

KAŞINTI VE KOKU YOK ÇÜNKÜ CİLT HAVA ALIYOR

Kırıkların tedavisinde uygulanan alçılama yöntemi, o bölgenin uzun süre kapalı kalmasına bağlı olarak kaşıntı ve koku gibi problemlerine neden olabilmektedir. Bu da zaten bir sağlık sorunu yaşayan hasta için ayrı bir problem oluşturmaktadır. Kırık tedavilerinde kullanılan bu yeni nesil alçı tekniği, üzerinde bulunan delikler ile kişinin yaşadığı kaşıntı ve kötü koku gibi sorunları engelleme amacı da taşımaktadır. Çünkü uygulama yapılan bölge sürekli hava ile temas etmekte ve cilt hava almaktadır.

YENİ NESİL ALÇI İLE DENİZE GİRİLEBİLİYOR

Klasik alçılarda kişinin su ile teması istenmeyen bir durumdur. Çünkü alçı su ile çözünebilir, pamuk ıslanabilir. Bu yüzden hasta duş almakta zorluk yaşar, deniz ya da havuza girmek gibi faaliyetlerde bulunamaz. Ancak 3D alçılarda bu problem tamamen ortadan kalmış durumdadır. 3D alçı kullanan kişinin suyla temas etmekten kaçınmasına gerek yoktur. Kişi isterse kırık olan bölgeyi zorlayan hareketler yapmamak kaydıyla havuza ya da denize girebilir. Su, hiçbir şekilde alçıya zarar vermemektedir.

ALÇIYA YERLEŞTİRİLEN DEVRELER İLE KEMİKTE DOKU GELİŞİMİ ARTACAK

Yakın zamanda kişiye özel olarak hazırlanan bu alçıya eklenecek devreler ile kırık bölgesine düşük şiddetli ultrason dalgaları verilerek kemik tamir dokusu gelişiminin desteklenmesi planlanmaktadır. Bu manyetik dalgaların, tedavi sürecinin hızlanmasına yardımcı olması hatta kaynamayan kırıklar için de etkili olabileceği düşünülmektedir.


17.5.2017 - 27174

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]