3 Boyutlu Görüntüleme ile Sanal Ameliyat Yapılabiliyor!

NASA'nın uzayın derinliklerini ölçmek için kullandığı, yıldızların 3 boyutlu konumlandırıldığı 3D Vectra sistemi, estetik cerrahide sanal ameliyatlarda kullanılmaya başlandı.

3 Boyutlu Görüntüleme ile Sanal Ameliyat Yapılabiliyor!

Sistem sayesinde, 3 boyutlu ameliyat provası yapılabiliyor ve ameliyat sonrası oluşacak görüntü 3 boyutlu olarak, kişinin gerçek fotoğrafları üzerinden görülebiliyor. Sistemin uygulayıcısı Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir; bu yöntemin ameliyattan çekinen, kararsız hastalar için büyük kolaylık olduğunu söylüyor. özdemir; '3 D Vectra'nın sonucu hayal etmekten öteye taşıyıp hastaya ameliyat sonucunu birebir değerlendirme şansını sağlıyor' dedi.

Burnunuzu küçültmek, kaşlarınızı kaldırmak, elmacık kemiklerinizi dolgunlaştırmak, biraz daha büyük göğüslere sahip olmak istiyor ama uygulama sonrası görüntünüzden memnun olup olmayacağınızı bilemiyorsanız size şahane bir haberimiz var. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir; NASA tarafından geliştirilen bu 3 boyutlu görüntüleme sisteminin Ameliyat planlamasında büyük kolaylık sağladığını belirtiyor. Hastaları mutlu edecek bu işbirliğinde işlemler hastanın 3 boyutlu fotoğraflarının çekilmesiyle başlıyor, ardından cerrahın Sculptor programını kullanarak ameliyat planlaması yapması ve ameliyat sonrası beklenen görünümün üç boyutlu olarak hastaya gösterilmesiyle devam ediyor.

Dr. özdemir; 'Hastalarımız bu sistemi kesinlikle çok sevdi' diyor: "İlk defa kendilerini bilgisayar ekranında ameliyat sonrası planlanan yeni halleriyle üç boyutlu olarak görebiliyorlar. Görüntü 3D olduğu için görüntüyü döndürebiliyoruz ve hastanın her pozisyondan görebilmesini sağlıyoruz. Bu aşamada hasta bize fikirlerini belirterek planda değişiklikler de yapabiliyoruz. Bu sistem hastaların karar vermesini çok kolaylaştırdı.

Bu programda hastaların anlaması gereken en önemli şey bunun % 100 ameliyat sonucu olmadığı. Burada gösterilmek istenen şey mesela daha farklı bir burun yüzünüzde nasıl durduğudur. Beklenen sonucu hAlA kullanılmakta olan programlarda olduğu gibi sadece yan resimden değil önden, alttan, çaprazdan yani nereden isterseniz öyle gösterebilmek. Yine özellikle meme büyültme ameliyatlarında kullanılacak protez büyüklüğünü ve örneğin damla ya da yuvarlak oluşunu hastayla birlikte seçebiliyoruz. Hasta bir protez nasıl duruyor veya ondan bir büyük ya da bir küçük boyu nasıl duruyor merak ediyor ve bunu ekranda üç boyutlu olarak görebiliyor. " Matrix filminden aşina olduğumuz bu görüntü birleştirme uygulaması şimdi plastik cerrahide hasta memnuniyetini artırmak için kullanılmaya başladı. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir sistemle ilgili sorularımıza yanıt verdi.

3D (3 boyutlu) Fotoğraf Simülasyonu nedir?

Dünyada medikal fotoğraflamanın öncüsü sayılan Canfield Imaging Systems tarafından geliştirilen VECTRA® 3D kamerası, yine aynı firma tarafından geliştirilen Sculptor™ adındaki bilgisayar yazılımını tamamlayarak plastik cerrahide uygulama öncesi ve sonrasına en yakın sonucu kendi bedeniniz üzerinde görebilme fırsatı tanıyan bir görüntüleme sistemidir.

Vectra Nedir?

Vectra 3 boyutlu görüntüleme sistemidir. Hastaya ameliyat sonrası beklenen görünümünü önceden gösteren bir sistemdir. Görüntü 3 boyutlu olduğu için hastaya her pozisyondan gösterilebiliyor ve böylece hasta fikirlerini belirterek planda değişiklikler de yapabiliyoruz.

Vectra hangi estetik operasyonlarda planlanan sonucu önceden gösterebiliyor?


Vectra, meme büyütme, burun ve doku operasyonlarında hastaya fikir edinebilmesi için çok yardımcı oluyor.

Yaptırmayı istediğim burnu ameliyat öncesinden her poziyondan özellikle önden görebilecek miyim?


Evet, Vectra 3 boyutlu görüntüleme sistemi olduğu için, görüntü her poziyondan hastaya gösterilebiliyor. Yani hasta, yaptırmak istediği burnu sağdan, soldan, aşağıdan, yukarıdan ve önden gibi her açıdan görebilecek. Böylece yüzünde nasıl duracağını, kendisine yakışıp yakışmayacağını anlayabilecek.

Meme küçültme ve büyütme ameliyatlarında Vectra ile sonucu görebiliyor muyuz?


Vectra, meme küçültme operasyonlarında değil ama meme büyütme operasyonlarının karar verme aşamasında hastaya fazlasıyla yardımcı oluyor. Vectra ile hastaya yaptırabileceği meme slikon boyutları boy boy gösterilebiliyor. Böylece hasta ameliyat sonucu ortaya çıkabilecek istenmedik ya da abartı bir görüntüyü önceden önleyebilme şansı oluyor.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Op. Dr. Orhan Murat Özdemir

www.orhanmuratozdemir.com

20.7.2012 - 11102İlgili Diğer Yazılar
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi
Lazerle Kılcal Damar Tedavisi
Türkiye ve Dünya
Türkiye ve Dünya'da Bir İlk: Covid-19 Güvenilirlik Sertifikasına Sahip Estetik Merkezi: Vanity
"Fazla kilolarından kurtulanlar vücut şekillendirme ameliyatlarına yöneliyor"
"Fazla kilolarından kurtulanlar vücut şekillendirme ameliyatlarına yöneliyor"
Plastik cerrahlar Gaziantep
Plastik cerrahlar Gaziantep'te bir araya geldi
"Yüz gençleştirme kişiye özgü olmalı"
"Yüz gençleştirme kişiye özgü olmalı"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]