3 Liseli, Hamam Böceklerinden Esinlenerek Radyasyondan Koruyucu Elbise Yaptı!

Çankırı'da hamam böceklerinin atom bombasından etkilenmediğini keşfeden liseli öğrenciler, bundan esinlenerek radyasyondan koruyucu elbise yaptı.

Çankırı TOBB Fen Lisesinde 11. sınıf öğrencisi olan 3 kafadar, bilim fuarı proje çalışmaları kapsamında RAD-KİT adında bir proje gerçekleştirdi. Yaptıkları araştırmalar sırasında, Hiroşima ve Nagasaki bölgelerine atılan atom bombası sonucunda hamam böceklerinin ölmediğini keşfeden öğrenciler, bundan esinlenerek 'radyasyon koruyucu elbise' yaptı.

HAMAM BÖCEKLERİNİN ATOM BOMBASINDAN ETKİLENMEDİĞİNİ KEŞFETTİLER!

Hamam böcekleri üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda böceklerin vücudunu örten 'kitin' maddesinin onları atom bombasından koruduğu sonucuna varan öğrenciler, 'kitin' maddesi ile birleştirilmiş kumaş kullanarak, radyasyon koruyucu elbiseyi tasarladılar.

GENÇ MUCİTLERİN AMACI, RADYASYONA ÖNLEM!

Projelerine RAD-KİT adını verdiklerini belirten 11. sınıf öğrencisi Ahmet Yazan, projelerinin asıl amacının günümüzde yaygınlaşan radyasyonlara karşı koruyucu bir önlem almak olduğunu belirterek, "Araştırmamızı yaparken hamam böceklerinden esinlendik. Hamam böceklerinin Hiroşima ve Nagasaki bölgelerinin bir kısmında ölmediğini ve bunun sebebinin de 'kitin' maddesi olduğunu fark ettik. Kitin maddesini kumaşın içerisine nasıl işleyebiliriz diye düşündük ve Çankırı Karatekin Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Doç. Dr. Sezer Okay hocamızdan yardım aldık. Kitin içeren kumaş parçasını ultraviyole ışınlarla test ettik ve sonuç olarak da bakterilerin ultraviyole ışınlarından etkilenmediğini gördük" dedi.

BU ÖNEMLİ BULUŞUN ARKASINDA, YOĞUN BİR LABORATUVAR ÇALIŞMASI VAR

Bünyamin Aktürk isimli öğrenci projenin laboratuvar aşamasını anlatarak, "Bakterilerimizi önce sıvı besiyerinde büyüttük daha sonra katı besiyerine ektik. Yaptığımız kitinli kumaşı bakterilerin üzerine koyduk, üstten de ultraviyole ışın verdik. Daha sonra bakterileri inkübatöre koyarak üreyip ürememe durumunu test ettik. Yaptığımız kitinli kumaşın altındaki bakterilerin üremeye devam ettiğini ve diğer kontrol kumaşının altındaki bakterilerin üremediğini gördük" ifadelerini kullandı.

ULTRAVİYOLE İLE YAPILAN TEST YÜZLERİNİ GÜLDÜRDÜ!

Öğrencilerden Furkan Kaya ise, "Yaptığımız bu kitinli kumaşın sonuçlarını ultraviyolede denediğimiz zaman iyi bir sonuç elde ettik ve bakterilerin yaşadığını gördük. Bunun daha kullanışlı hale gelmesi içinde bu elbiseyi tasarladık" şeklinde konuştu.

3 kafadarın bu projesi, yetkililer tarafından ilgiyle karşılandı.2.6.2017 1 - 27453Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]