3 Milyon Kişi Bu Virüsü Taşıyor!

Türkiye'de yaklaşık üç milyon kişinin Hepatit B virüsü taşıyıcısı olduğu belirtildi.

3 Milyon Kişi Bu Virüsü Taşıyor!

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneğince (TKAD) düzenlenen "8. Ulusal Hepatoloji Kongresi ", Ankara Sheraton Otel’de başladı.

Bilimsel programda kendi alanında uzman 115 Türk ve 20 yabancı bilim insanın bulunduğunu anlatan Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı öğretim üyesi ve Kongre Başkanı Prof. Dr. Ramazan İdilman, toplam 800 katılımcının yer aldığı kongrede, "Karaciğer Hastalıklarında Genetik ", "Viral Hepatitler ", "Alkole Bağlı Karaciğer Hastalığında Tedavi ", "Çocuklarda Yaşlı Karaciğer Hastalığı ", "Metabolik Karaciğer Hastalıkları ", "Karaciğer Transplantasyonu ", "Karaciğer Hastalıklarında Kök Hücre Tedavisi " ve "Görüntüleme ve Laboratuvarda Yenilikler " başlıklı panel ve konferanslar düzenleneceğini söyledi.

Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroentroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Nurdan Tözün de Hepatit B’nin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, "Türkiye’de yaklaşık üç milyon kişi Hepatit B (HPV) virüsü ile enfekte (taşıyıcı) olduğu bilinmektedir " dedi.

Hastalığın tedavi edilmediğinde siroza ve karaciğer kanserine neden olabildiğine dikkati çeken Prof. Dr. Tözün, "HPV, İnsan İmmün-yetmezlik Virüsünden (HIV) 100 kat daha bulaşıcıdır " diye konuştu. Prof. Dr. Tözün, hastalığın belirtisiz de seyredebildiğine dikkati çekerek, bunun hastalığın uzun süre fark edilmemesine yol açabildiğini söyledi.

Prof. Dr. Nurdan Tözün, "Hepatit B, daha çok bizim ülkemizde 40-69 yaşları arasında gösteriyor. 18 yaş grubunda yüzde 2,8 iken daha ileri yaşlarda bu oran artıyor. Türkiye’de yapılan çalışmalarda, görülme sıklığı açısından da bölgesel farklılıklar dikkat çekiyor.

Batı bölgelerinde yüzde 2,5 civarındayken, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yüzde 7’ye kadar çıkabiliyor. Hepatit B oranının batıdan doğuya doğru gidildikçe arttığı, Eskişehir, Antalya, Adana, Elazığ, Sivas ve Erzurum’da yüksek oranlarda bulunduğu, Diyarbakır’da HBsAg pozitiflik oranının yüzde 10’lara ulaştığı bildirilmektedir.

Etkili aşılama çalışmalarına rağmen gelecek on yıllarda Hepatit B’nin önemini koruyacağı düşünülmektedir. " Prof. Dr. Tözün, Türkiye’nin aşılama konusunda Balkanlardan önde olduğunu aktararak sözlerini, "Her yeni doğanın aşılanması programda yer alıyor.

Sağlık Bakanlığının öngördüğü 2010 yılında bunun yüzde 90’a ulaşmasıydı. Yeni doğanda aşı yapılmamış olanlar için ilkokulda aşılama programa var " diye tamamladı. Hepatit B’den korunma yolları hakkında da bilgi verilen toplantıda, tıbbi uygulamalarda hijyene dikkat edilmesi gerektiği vurgulandı.

Doğumda anne adayından da Hepatit B virüsünün bebeğe geçebildiği belirtilen toplantıda, manikür, pedikür, tıraş bıçağı, tırnak makası gibi aletlerin kişiye özel olması gerektiği uyarısında bulunuldu. 

7.6.2011 0 - 7953İlgili Diğer Yazılar
Hepatitte kontrol hayat kurtarıyor
Hepatitte kontrol hayat kurtarıyor
Hepatitte Erken Teşhis Hayati Önem Taşır
Hepatitte Erken Teşhis Hayati Önem Taşır
Kayıp Hepatitli Kalmasın"
Kayıp Hepatitli Kalmasın"
Aşırı Kilonuz Varsa Şeker Hastası Olabilirsiniz
Aşırı Kilonuz Varsa Şeker Hastası Olabilirsiniz
Karaciğer Sağlığınız İçin Hepatite Dikkat Edin
Karaciğer Sağlığınız İçin Hepatite Dikkat Edin
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]