31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü

Hatay İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz, tütün kullanımının, dünyada ve ülkede önlenebilir hastalık ve ölüm nedenlerinin başında geldiğini belirtti.

31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü
Hatay İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz, tütün kullanımının, dünyada ve ülkede önlenebilir hastalık ve ölüm nedenlerinin başında geldiğini belirtti.

Yılmaz, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü, dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada tütün kullanımının başta kalp ve damar hastalıkları, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), akciğer, gırtlak, mesane, yemek borusu ve rahim kanseri olmak üzere gebelik ile ilgili sorunlara ve diğer birçok ciddi sağlık problemlerine neden olduğunu kaydetti.

Başta sigara olmak üzere tüm tütün ürünlerini içmenin bedenin tüm sistemlerini etkileyen, bağımlılık yapan, kronik ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ifade eden Yılmaz, ülkemizde her yıl 100 bin kişinin tütüne bağlı hastalıklardan öldüğünün bilindiğini aktardı.

Sigara bırakma polikliniklerinin 2009 yılından bu yana vatandaşlara hizmet verdiğini hatırlatan Yılmaz, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Bugün İlimizde Antakya, Arsuz, Dörtyol, İskenderun ve Kırıkhan ilçelerimizde faaliyet veren toplam 7 birimde sigara bırakma polikliniği bulunmaktadır. Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattına başvuru yapan vatandaşlarımıza, başvuruları sonrasında eğitim almış sağlık çalışanları tarafından danışmanlık hizmeti verilmekte, hekimlerin gerekli gördüğü durumlarda ücretsiz ilaç verilerek farmakolojik tedavi uygulanmaktadır. 2017 yılı içerisinde sigara bırakma polikliniklerimize 965 kişi başvuruda bulunmuş olup, başvuruda bulunanlardan 204 kişi farmakolojik tedavi ile 13 kişi ise danışmanlık hizmeti verilerek sigarayı bırakmıştır. Bugün tüm dünya ülkelerinde sigarayı bırakmada Sigarayı Bırakma Polikliniklerinin etkinliği kabul görmektedir. Sigarayı bırakma polikliniklerine başvuran kişilerde sigarayı bırakma oranı, kendi kendine sigarayı bırakmaya çalışanlara oranla daha yüksektir."

Yılmaz, Hatay'da Dumansız Hava Sahası denetimlerinin tüm hızıyla devam ettiğini, 2017 yılı içerisinde 25 bin 789 iş yerinin denetlendiğini, ihlal uygulayan işletmelere toplam 1 milyon 588 bin lira idari para cezası uygulandığını bildirdi.

30.5.2018 - 33389Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]