380 Gramlık Azra Bebek Yaşama Tutundu

Eskişehir'de 11 ay önce 380 gram ağırlığında dünyaya gelen Azra bebek, doktor ve hemşirelerin çabasıyla yaşama tutundu.

380 Gramlık Azra Bebek Yaşama Tutundu

Eskişehir'de öğretmen Ayşe Esra Ay tarafından 11 ay önce 380 gram ağırlığında dünyaya getirilen Azra bebek, doktor ve hemşirelerin çabasıyla yaşama tutundu. 4 kilo 720 gram ağırlığında olan Azra bebeği kucağına alan anne Ayşe Esra Ay çok mutlu olduğunu söyledi.

11 AY ÖNCE DÜNYAYA GELDİ

Bilecik'te oturan İngilizce öğretmeni 30 yaşındaki Ayşe Esra Ay, geçen yıl 16 Kasım'da Eskişehir'de özel bir hastanede erken doğum sonucunda sezaryenle 27 santimetre boyunda, 380 gram ağırlığında bir kız bebek dünyaya getirdi. 26 hafta 3 günlükken doğan ve 'Azra' adı verilen bebeği yaşatmak için doktor ve hemşireler seferber oldu. Azra bebek 11 ay sonra 60 santimetre boya, 4 kilo 720 gram ağırlığa ulaştı.

Azra bebeğin taburcu edilmesi nedeniyle hastanede basın toplantısı düzenlendi. Azra bebeğin doğumunu gerçekleştiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Gülbin Erol, Yenidoğan Ünitesi Sorumlusu olan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ferruh Baş, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Şadi İdem, hemşireler ile Azra bebeğin annesi Ayşe Esra Ay, babası Ahmet Ay ve Yenidoğan Bakım Ünitesi hemşireleri katıldı.

BİR KEZ KALBİ DURMUŞTU

2 çocuk annesi Ayşe Esra Ay ile Bilecik'te bir kamu kurumunda memur olarak görev yapan eşi 33 yaşındaki Ahmet Ay çok mutlu olduklarını belirtti. Azra'yı kucağına alan anne Ayşe Esra Ay, "Azra 26 haftalık doğdu. Ben ilk doğduğunda gördüğümde çok şaşırmıştım. Derisi gözüküyordu. Şu an dağlar kadar fark var. Doğum süresince Azra'nın bir kez kalbi durmuştu. Onun dışında tek problemimiz solunumdu. Ben hep iyileşeceğine inandım." diye konuştu.
Baba Ahmet Ay da "Çok mutluyuz. Doktorlara, hemşirelere, tüm hastane personeline teşekkür ediyoruz." dedi.

380 GRAM AĞIRLIĞINDA DOĞDU

Azra bebeğin sezaryenle doğumunu gerçekleştiren Op.Dr.Gülbin Erol, Ayşe Esra Ay'ın 26 hafta 3 günlük hamileyken sezaryenle doğum yaptırdıklarını söyledi. Ay, 380 gram ağırlığında dünyaya gelen bebeğin yaşama tutunmasına çok sevindiklerini belirtti. Azra bebeğin doğumdan sonra yaşaması için ekibiyle birlikte büyük çaba sarf eden Dr.Ferruh Baş da şöyle konuştu: "Azra bebek 322 gün önce hastanemizde 380 gram ağırlığında 27 santimetre boyunda dünyaya geldi. İlk günlerini anne karnının devamı olarak kabul ettiğimiz kuvöz içerisinde tedavisi hemen başlatıldı. Ama o doğal sürecin içerisinde belirli bir kilo kaybı olduğu için bebeklerde Azra 340 grama kadar düştü. Erken doğumun getirmiş olduğu bir takım yaşamsal organların desteklenmesi için bir süreç daha sonra geliştirme ve sonrasında bebek bakımı şekline geçildi. Ama bu bebek bakımı çok özel bir bakımla bakılma süreci oldu. Çok şükür ki Azra son 20 gündür hiçbir şekilde solunum desteği almaksızın kendi kendine nefes almakta ve yeterli oksijeni kendi kendine temin etmekte."


3.10.2016 - 23406

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]