3D Yazıcı İle Üretilen Organlar Sağlık Alanında Devrim Yaratacak

On yıllık bir geçmişe sahip olan 3D yazıcı teknolojisi evlere kadar girdi. 3D yazıcılarla yapılan organlar sağlık ve medikal alanda devrim yaratacak nitelikte.

3D Yazıcı İle Üretilen Organlar Sağlık Alanında Devrim Yaratacak

3D yazıcı teknolojisi neredeyse 10 yıllık bir geçmişe sahip olsa da geçtiğimiz 1-2 yıl içerisinde gelişen teknoloji ile artık evlerimize kadar girmeyi başardı. Endüstriyel gelişmelerden ziyade medikal alanda yapılabilen şeylerden ve 3D yazıcıların sağlık alanında başlattığı devrimden söz etmekte fayda var.

KULAKLARINIZ NORMALDEN DAHA İYİ DUYABİLİR

Biyonikleşmeye doğru emin adımlarla ilerlediğimizin kanıtı olarak 3D yazıcılarla üretilmiş kulağı örnek verebiliriz. Princeton ve Johns Hopkins Üniversitelerinden araştırmacılar geliştirdikleri biyonik kulak sayesinde normal işitme aralığının dışındaki frekansları da duyabilecek bir kulak geliştirdiler. Gümüş nanoparçacıklı polimer ve hidrojel ile basılmış bu kulak, ihtiyacı olan kişiye takıldığı zaman normal insanların duyamayacağı şeyleri duymasını sağlayabiliyor.

İSKELET VE ORGANLAR

Doktorlar hastaların durumları hakkında bilgi edinebilmek ve/veya hastalık durumu ile ilgili hastalarını bilgilendirmek için her zaman taramalardan faydalanıyorlar. 3D yazıcılar sayesinde artık kendi ofislerinden sadece bir kaç saat içerisinde hastaya özel spesifik 3D modelin çıktısını alabiliyor ve böylece bilgi edinirken daha net bilgi sahibi olabiliyor veya hastayı direkt olarak kendi durumu hakkında yine kendine ait bir parça ile bilgilendirebiliyor. Bu 3D baskılar için hali hazırda kullanılan MR veya BT'den (Bilgisayarlı Tomografi) faydalanabiliyorlar. Teşhis veya sadece anlatım için yapılan baskılar genelde plastik hammadde ile basılıyor.

ORGAN MAKETLERİ EĞİTİM İÇİN KULLANILIYOR

Hastaların bilgilendirilmesi tek kullanım alanı değil. Aynı zamanda eğitimlerde de daha spesifik amaçlar için kullanılabiliyor. Örneğin Dr. Jonathan Silberstein ve ekibi tümörlü böbreğinden ameliyat olacak hasta için özel olarak tümörü de gösterecek şekilde bir böbrek baskısı alıyorlar ve ameliyat öncesi onun üzerinde çalışmalar yaparak daha fazla deneyim kazanıyorlar bu sayede başarı oranları arıyor.

ECZACILIK ALANINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

Epilepsi hastalığının tedavisinde kullanılan ve çok az su ile hızlıca çözülebilecek şekilde hazırlanan ilk 3D yazıcı ile yazılabilir (FDA onaylı – Amerika'da ilaçları denetleyen onaylayan Sağlık Bakanlığına bağlı grup) ilaç Mart 2016'da piyasaya sürüldü. İlaç dünyasında her ne kadar kişiye özel bir hizmet söz konusu olmasa da (en azından şimdilik) 3D yazıcılar sayesinde artık kişiye özel, dozajın kusursuz ayarlandığı ve hastanın diğer genetik özellikleri göz önünde bulundurularak hazırlanacak ilaçlar için artık zemin hazırlanmış durumda. Geliştirilen yazılımlar ve özel 3D yazıcılar ile artık kişiye özel ilaçlar geliştirilebiliyor.

OTOMATİK DİKİŞ ATMA

Sutrue adı verilen yeni bir girişim artık 3D yazıcılarla üretilen bir dikiş cihazına sahip. Bu cihaz otomatik olarak dikiş atma işlemini gerçekleştirebiliyor. Henüz test aşamasında olsa da ilerleyen aşamalarında evlerimize kadar girebilecek bir ürün. Dikiş için de reçineden üretilen bir madde kullanılıyor.

PROTEZLER

3D yazıcıların medikal kullanımının ilk örnekleri genellikle protezlerde olmuştu. Robot bilimi için de 3D yazıcılar ile üretilen protezler oldukça heyecan verici olmuştur. OpenBionics isimli girişim şu anda bir protez eli ortalama 42 saatte üretebiliyor. Daha güzel olan şey ise şu ki OpenBionics paylaştığı açık kaynak kodlu tasarım sayesinde kendi evinizde protez el basmanıza ve ihtiyacı olan birine bağışlamanıza imkan veriyor.

DEVRİMİ BAŞLATTILAR

Bundan daha ilerisini hayal etmek tamamen sizin hayal gücünüze bağlı. 3D yazıcıların medikal alandaki devrimi başlattıkları aşikar. Asıl önemli olan soru ise bir sonraki adımda neler olacağı.

24.6.2016 - 21457

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]