4 Yaşındaki Zeynep'e, Tüp Bebekle Gelen Kardeşi Hayat Verecek

Bolu'da, doğduktan kısa süre sonra, çok nadir görülen kan hastalığı türü olan 'Hemofagositik Lenfohistiositoz' (HLH) teşhisi konulan 4 yaşındaki Zeynep Gülcan'ı yaşatmak için tüp bebek yöntemiyle hamile kalan 33 yaşındaki Nurcan Gülcan doğum yaptı. Zeynep'e ilik bulunması için başta Bolu olmak üzere tüm Türkiye seferber olmuştu.

4 Yaşındaki Zeynep'e, Tüp Bebekle Gelen Kardeşi Hayat Verecek

Ailenin 'Umut Eymen' adını verdiği bebeklerinden alınan kordon kanı, İstanbul'da özel bir hastanedeZeynep'e nakledilecek. Nurcan ve Mustafa Gülcan çiftinin kızları Zeynep Gülcün, teşhis konulduktan sonra Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hematoloji Bölümü'nde tedavi altına alındı. Ciddi oranda ölüm riski olan hastalığını yenmesi için Zeynep'e kemik iliği nakli yapılmasına karar verildi.

Zeynep için sosyal medya aracılığıyla kampanyalar düzenlendi. İliği uyan donöre aile tarafından 200 bin TL para verileceği açıklandı. 40 bini Bolu'dan olmak üzere yaklaşık 70 bin kişi farklı kentlerdeki Kızılay şubelerine giderek kan verdi. Ancak uyumlu kan örneği çıkmadı.

TÜP BEBEK YÖNTEMİYLE HAMİLE KALDI

Bunun üzerine Nurcan Gülcan, doğacak çocuğundan alınacak kordon kanının Zeynep'e nakledilmesi için tüp bebek yöntemiyle hamile kaldı. Nurcan Gülcan, gece saatlerinde özel hastanede erkek bebeğini dünyaya getirdi. Aile, ablasına hayat verecek çocuklarına Umut Eymen adını verdi.
NAKİL İSTANBUL'DA YAPILACAK

Bebeğin özel kutuda muhafaza edilen kordon kanı, baba Mustafa Gülcan tarafından hastaneye gelen Kordon Kanı Bankası görevlisine teslim edildi. Kordon kanı, yapılacak işlemlerin ardından önümüzdeki günlerde İstanbul'da Medical Park Hastanesi'nde Zeynep'e nakledilecek. Kordon kanını teslim alan görevli Sebahattin Yılmaz, "Nakil işlemi İstanbul'da yapılacak. Biz sadece saklama işini yapacağız. Kordon kanını saklayarak hücrelerin canlı kalmasını sağlıyoruz. Nakil döneminde merkezimizden alarak hastaneye götüreceğiz" dedi.

'OĞLUM KIZIMA HAYAT VERECEK'

Fabrikada işçi olarak çalışan Mustafa Gülcan ise, "İnşallah kızımıza umut geldi. Bu yüzden ismini Umut Eymen koyduk. Kan örneği kordon bankasına götürülerek saklanacak. Bir takım işlemlerin ardından kan ritimleri yeterli olursa nakil olacak. Kordon kanı ritimlerinin yeterli gelmeme olasılığı da yüksek. Bu bizim çocuğumuz için de geçerli. 'Tüp bebek oldu, her şey bitti' anlamına gelmiyor. Kan ritimleri tutmazsa çocuğumuzun 3 ay gelişim süreci olacak. Üç ay sonra bebekten biraz ilik alınıp kordon kanıyla birleştirilip Zeynep'e nakil olacak. İnşallah, oğlum kızıma hayat verecek. Kızım, kardeşinin desteği ile bu hastalığı yenecek" diye konuştu.

Bebeğini kucağına alan Nurcan Gülcan ise "Kızım için umut olmaya geldi. İnşallah kızım iyileşecek" dedi.


17.6.2016 - 21363

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]