50 Yaş Üzeri Her Kadın, Osteoporoza Bağlı Kırık Yaşıyor!

'Sağlam Kemikler Güçlü Kadınlar' sloganıyla, 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü'nde İzmir'de başlatılan kampanya, İstanbul'da devam ediyor.

50 Yaş Üzeri Her Kadın, Osteoporoza Bağlı Kırık Yaşıyor!

Türkiye Osteoporoz Derneği, Sağlık Bakanlığı işbirliği ve Amgen Türkiye'nin desteği ile osteoporoza bağlı kırıkların önüne geçmek ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla 3 büyük ilde tarama başlattı.

Halk arasında kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoz, ilerleyen yaş ile birlikte kemik yapısının zayıflamasıyla omurlarda çökme, eğrilme, boy kısalması, kemik kırıkları ile ortaya çıkıyor. 50 yaş üzeri her 3 kadından birinde osteoporoza bağlı kemik kırığı oluşuyor. Kırıkların önlenebilir olduğunun altını çizen Türkiye Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, hastanın geçmişinde omur kırığı varsa 1 yıl içinde yeni bir omur kırığı oluşma riskinin 5 kat; kalça kırığı riskinin 3 yıl içinde 2 kat arttığını belirtiyor.

Türkiye Osteoporoz Derneği, Sağlık Bakanlığı işbirliği ile önlenebilir kırıkların önüne geçmek ve bu konuda farkındalık oluşturmak için çalışmalarına başladı. İzmir, Antalya ve İstanbul'da sadece 1 dakika süren tarama ile risk grubundaki kişilerin kemik yoğunluğu ölçülerek, risk oranı ortaya çıkarılacak. Yapılacak tarama ile osteoporoza bağlı kırık geçiren kişilerde ikincil kırık oluşumunun önlenmesi amaçlanıyor.

İlk ayağı 20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü'nde İzmir Bornova'da başlayan tarama ve bilinçlendirme kampanyası, Antalya'nın ardından İstanbul'da devam ediyor.

Türkiye Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Yeşim Kirazlı, proje hakkında şu bilgileri verdi: "Dünyada osteoporoza bağlı olarak yılda 9 milyon kırık oluşuyor. Bu sayı, çok sık görülen hastalıklar olan meme kanseri, kalp krizi ve inme hastalığının üçünün toplamından daha fazladır. Oysa osteoporozu ve bu hastalık sonucu oluşabilecek kırıkları önlemek mümkün. Özellikle 50 yaş üzeri kadınlarda menopoz sonrası osteoporoz risk faktörlerinin olup olmadığı belirlenmeli, risk altında olanlarda kemik dansitometri tetkiki yapılmalıdır. Ayrıca bir kez kırık geçirildiyse ikincil kırığın oluşmaması için önlem alınması çok önemlidir. Biz de bu konuda bir farkındalık yaratmak amacıyla yola çıktık. Bu yolculukta bize destek veren Amgen Türkiye'ye teşekkür ederiz."

Prof. Dr. Kirazlı, "Sağlıklı Kemikler Güçlü Kadınlar" projesi ile ülkemizde osteoporoz hastalığı ile ilgili farkındalığın artmasında önemli adımlar atılacağını da sözlerine ekledi.

5.12.2017 - 30359Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]