51 Yaşındaki Kadın Karaciğer Nakli Bekliyor

51 yaşındaki kadın Karaciğer nakli bekliyor Isparta'da 8 yıl önce siroz teşhisi konulan 51 yaşındaki Şehriban Altuntaş, için hekimler 'organ nakli şart' dedi.

51 yaşındaki kadın Karaciğer nakli bekliyor Isparta'da 8 yıl önce siroz teşhisi konulan 51 yaşındaki Şehriban Altuntaş, için hekimler 'organ nakli şart' dedi. Hastalığın etkisiyle gün geçtikçe kötüleşen ve yataktan çıkamaz hale gelen Altuntaş'ın ve tek isteği organ bağışı

ISPARTA - Sekiz yıl önce şiddetli karın ağrısı ve karın bölgesindeki şişlik nedeniyle hastaneye giden 51 yaşındaki Şehriban Altuntaş'a siroz hastalığı teşhisi konuldu. Genellikle alkole bağlı olarak oluştuğu bilinen ancak hayatında hiç alkol almayan Altuntaş, ilaç tedavisi görmeye başladı. Karaciğerindeki damarlardan birinin tıkalı olmasına bağlı olarak da Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde bir kaç kez yataklı tedavi gördü. Gün Geçtikçe Kötüye Gidiyor Aynı zamanda diyabet hastası olan Altuntaş'a üç yıl önce hekimler 'organ nakli gerek' dedi. Altuntaş ailesi, organ bağışı için başvuruda bulundu. Bu sırada hasta kadınının çocukları karaciğerlerini vermek istedi. Ancak organ uyumsuzluğu nedeniyle bu gerçekleşmedi. Eşi Yüksel Altuntaş da diyabet hastası olduğu için nakil yapılamadı. Hastalığı son evreye gelen ve gün geçtikçe kötüye giden Şehriban Altuntaş'ın şimdi tek isteği sağlığına kavuşmayı sağlayacak karaciğerin bulunması. Tek İsteği Organ Nakli Şehriban Altuntaş, sekiz yıl önce kendisine siroz teşhisi konulduğunu belirterek, "Hastanede kaldım. Tedavi gördüm. Beş yıl önce de nakil olmam gerektiği söylendi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvurduk. Ama bir şey çıkmadı. Hastalık, nedeniyle sürekli karnım ağrıyor. Halsizlik oluyor. Başım sürekli dönüyor. Ev işlerini bir yıldır beyim yapıyor. Yemek bile yapamıyorum. Nakil olmak istiyorum. El gibi yaşamak istiyorum. Sağlıklı olmak istiyorum. Hayırseverlerden bağış bekliyorum. Devlet büyüklerimden bu konuda yardım bekliyorum. Yaşamak istiyorum" dedi. Naim Sülymanoğlu'na bulundu bize de bulunur 32 yıllık eşinin gözünün önünde her geçen gün kötüye gitmesini çaresizlikle izleyen Yüksel Altuntaş da, "Eşim siroz hastası. Nakile ihtiyacı var. Cumhurbaşkanım devreye girdi. Naim Süleymanoğlu'na uygun karaciğer bulundu. İnşallah Cumhurbaşkanım bize de elini uzatır. Biz de buluruz" dedi. Eşinin gün geçtikçe eriyip gittiğini belirten Altuntaş, "Gittikçe kilo kaybediyor. O eridikçe ben de eriyorum. Hayat arkadaşım. Benim için çok zor. Büyüklerimden yardım bekliyorum. Günüm eşime bakmakla geçiyor. Dışarı çıkamıyorum. Ev işlerini ben yapıyorum. Nakil olmasın istiyorum. Onun benimle gezmesini, yürümesini istiyorum. Dışarı çıkamadıkça ben üzülüyorum. Sayın Cumhurbaşkanımdan, Başbakanımdan yardım bekliyorum" diye konuştu. Çocukları vermek istedi ama uymadı Çocuklarının karaciğerlerini annelerine vermek istediklerini aktaran Altuntaş, ancak organ uyumu olmadığı için nakil yapılamadığını kendisinin de diyabet hastası olmasından ötürü eşine karaciğerini veremediğini sözlerine ekledi.

17.10.2017 - 29331

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]