53. Bölge Niğde Eczacı Odası Başkanı Nihat Öztürk: "Hayvanlara Verilen Antibiyotiğin Et ve Süt...

53. Bölge Niğde Eczacı Odası Başkanı Nihat Öztürk: "Hayvanlara verilen antibiyotiğin et ve süt ürünlerinden insan sağlığına etkisi araştırılmalı"NİĞDE - Niğde 53.

53. Bölge Niğde Eczacı Odası Başkanı Nihat Öztürk: "Hayvanlara verilen antibiyotiğin et ve süt ürünlerinden insan sağlığına etkisi araştırılmalı"

NİĞDE - Niğde 53. Bölge Eczacı Odası Nihat Öztürk, Akılcı Antibiyotik kampanyası kapsamında Veterinerlerde satılan antibiyotik ilaçların kontrolsüz kullanıldığını ve bir an önce tedbir alınması gerektiğini söyledi. Öztürk, tüketilen et ve süt ürünlerinde bulunan antibiyotiklerin sahte olabileceğine dikkat çekerek, Veterinerde satılan ilaçların eczanelerdeki gibi karekod sistemiyle takip edilmesi gerektiğini ifade etti. Öztürk açıklamasında şunları söyledi: "Akılcı ilaç kullanımı veya antibiyotiğe karşı eczacılarımızın gösterdiği defans neticeye ulaşıyor mu? veya bakanlığımızın yaptığı Türkiye Tıbbi İlaç Kurumunun gayreti yeterli mi? neticeye ulaşıyor mu, tereddütlerimiz var. İnsanların kullandığı gıda maddelerinden et ve süt ürünlerinde bizim ciddi tereddüt ettiğimiz konu var. Veteriner İlaçlarının antibiyotik olsun veya diğer ilaçların olsun karekodsuz satılması aklımıza iki şeyi getiriyor. Birincisi bu ilaçlar kontrolsüz kullanılıyor. Reçete karşılığında satılamıyor. İkincisi ise acaba bu ilaçların içerisinde sahte madde var mıdır? Çünkü karekod sistemi yok. Kare kod olmayan noktada üretimin her türlü suistimal etmeye müsait şöyle ki bazı ilaçlarda karekod yok. Geçmişte bizim tecrübemiz bize şunu gösterdi. Bu ilaçların sahtesi yapılabiliyor, satılabiliyor. Bir antibiyotik karekod olmadan nasıl kullanıldığı veya doktor tavsiyesi olmadığı bilinmektedir. Özellikle reçeteyi yazdığı veya kendilerinin kullandırdığı ilaçlar düşünüldüğü zaman bu noktada ilgili makamların gerekli çalışmayı yaparak veteriner ilacı üreten firmalar üzerinde durup ilaçlarında karekoda geçip eczanelerde olduğu gibi ilaçların belirli sayıda belirli şekilde satıldığı veya hangi reçeteyle hangi veterinerin yazdığı belirlenirse ilaçların takibi mümkün olacaktır" dedi. İnsan sağlığına zararı olabilir Et ve sütten insanlara geçebileceğini ve insan sağlığına verecek zararların araştırılması gerektiğine vurgu yapan Öztürk açıklamasının devamında şunları söyledi: "Antibiyotik kullanan bir hayvanın etinden faydalandığınız zaman bu antibiyotik bu insanlara ne kadar geçecek ve bu hayvanların sütünün sağılmasıyla sütten insana bu antibiyotikler ve bu antibiyotiklerin neticesinde ne şekilde etki edecek belli değil. Onun için bizler eczacılar olarak bir an önce veteriner ilaçlarının karebarkod sistemine geçilmesini istiyoruz. Bu konuda geçmişte eczacılar odası olarak 53. Eczacı odası olarak önemli gayretlerimiz oldu bu konuda taleplerimiz oldu. Kasım ayında Ankara 'da yapılacak Türk Eczacılar Birliğinin genel kurulunda, özel bir dilekçe verilip Türk Eczacılar Birliğinin'de bu konuda özel çalışması için genel kurul kararını alınmasına gayret göstereceğiz."diye konuştu.

1.11.2017 - 29625

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]