6. Avrupa Tütün ve Sağlık Kongresi

Kongre Bilimsel Program Başkanı Prof. Dr. Dağlı: "Tütün ürünleri artık kontrol değil, yok edilmelidir.

6. Avrupa Tütün ve Sağlık Kongresi
6. Avrupa Tütün ve Sağlık Kongresi (ECTOH) Bilimsel Program Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı,  "Tütün ürünleri artık kontrol değil, yok edilmelidir. Ancak bunu yaparken nikotin içeren yeni ürünler ile pazarı devam ettirmek istemiyoruz " dedi.

Avrupa Kanser Ligleri'nin himayelerinde, Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK) işbirliğinde, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği'nin ev sahipliğinde yapılan 6. Avrupa Tütün ve Sağlık Kongresi başladı.  Kongre öncesi düzenlenen basın toplantısında konuşan, kongre ve SSUK Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, 3 yılda bir düzenlenen kongrenin, "tütün kontrolü alanındaki en son araştırmalar ile politikaları tartışmayı " amaçladığını söyledi. Kutluk, Avrupa'nın ve dünyanın önde gelen halk sağlığı ve tütün kontrolü uzmanları, araştırmacıları, uygulayıcıları ve politika önderlerinin bu birlikteliği heyecanla beklediğini anlattı. Kongre Bilimsel Program Başkanı ve Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, kongrenin konusunun "tütün oyununa son vermek " olduğunu vurgulayarak, birkaç firmanın karlılığı için inanılmaz bir katliama tanık olduklarını aktardı. Dağlı, "Tütün ürünleri artık kontrol değil, yok edilmelidir. Ancak bunu yaparken nikotin içeren yeni ürünler ile pazarı devam ettirmek istemiyoruz. Bu konunun kongrede çok tartışma yaratacağını düşünürken, ülkemizde de piyasaya sunulabilecek tütün içermeyen nikotin ürünleri için de aynı mücadeleyi sürdüreceğimizi belirtmek isterim " dedi.

SSUK Yürütme Kurulu üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim üyesi Prof. Dr. Dilek Aslan, sigarasız açık alanların dünyada önemli, pek çok ülke için öncü sayılacak bir uygulama olduğunu anlattı. Aslan, "Bu konuda Türkiye'de de çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Ancak, bu uygulamaya geçişin öncesinde kamuya açık-kapalı alanlarda sigara içiminin tamamen önlenmesi mutlaka sağlanmalıdır. Toplum, kapalı alan uygulamalarını tamamen içselleştirdiğinde, sıra açık alan uygulamalarına da gelmelidir. Öncelikli hedef, kapalı alanlarda ihlallerin tamamen önlenmesi ve bu konuda başarının sağlanmasıdır " ifadelerini kullandı. Kongre, sağlıktan ve tüketicinin korunmasından sorumlu AB Komiseri Tonio Borg ile Avrupa Kanser Ligleri Birliği ve Belçika Kanser Vakfı'nda tütün kontrol uzmanı olarak görev yapan Luk Joossens katılacak. Joossens, yarın aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 34 Avrupa devletinin tütün karnesini içeren raporu açıklayacak. Kongre, 29 Mart'a kadar sürecek. - İstanbul

26.3.2014 - 14092

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]