6 Aylıkken Beyin Damarları Zedelendi, 34 Yıl Sonra İlk Defa Evden Çıkabilecek

Samsun'da 6 aylıkken geçirdiği trafik kazası sonrası beyin damarları zedelenen ve 'spastik engelli' tanısı konan Hanife Çakır, özel üretilen tekerlekli sandalye sayesinde 34 yıl sonra dışarı çıkabilecek.

6 Aylıkken Beyin Damarları Zedelendi, 34 Yıl Sonra İlk Defa Evden Çıkabilecek

Samsun'da bir annenin Anneler Günü'nde 34 yıldır baktığı fiziksel ve zihinsel engelli kızı için tekerlekli sandalye isteği İlkadım Belediyesi tarafından yerine getirildi.

6 AYLIKKEN BEYİN DAMARLARI ZEDELENDİ

67 yaşındaki Gülsade Çakır'ın, 34 sene önce 4 çocuğuyla birlikte Samsun'dan memleketi Ordu'nun Ünye ilçesine giderken, seyahat ettikleri minibüse kamyon çarpması sonucu yaralanan Hanife isimli 6 aylık çocuğu sakat kalmıştı. Beyin damarları zedelenen Hanife'ye doktorlar 'spastik engelli' tanısı koymuştu.

KIZININ BİR KEZ BİLE ADIM ATTIĞINI GÖREMEDİ

Beyin damarları hasar gören Hanife Çakır, daha ilk adımlarını atamadan geçirdiği trafik kazası sonrasında yatağa mahkum kalmıştı. Kızının bir kez bile adım attığını göremeyen fedakar anne Gülsade Çakır, 14 sene önce de eşini kaybetmişti. 14 yıldır diğer kızı Dilek Çakır'la (39) birlikte Hanife'ya bakan ve her ihtiyacını karşılayan anne Gülsade Çakır, ölene kadar kızına bakmaya devam edeceğini, tek isteğinin ise kızını rahat gezdirmek için donanımlı bir tekerlekli sandalyeye kavuşmak olduğunu söylemişti.

ÖZEL ÜRETİLEN TEKERLEKİ SANDALYE AİLEYE TESLİM EDİLDİ

İhlas Haber Ajansı(İHA) tarafından Anneler Günü'nde haber yapılan fedakar annenin bu isteğine İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok kayıtsız kalmadı. Durumdan haberi olur olmaz aileyi arayan Başkan Tok, bir medikalci ile sağlık uzmanını eve göndererek, engelli kıza uygun tekerlekli sandalye için gerekli çalışmaları başlattı. Yaklaşık 1 ay süren çalışmaların ardından, özel üretilen tekerlekli sandalye bugün aileye teslim edildi.

BAŞKAN TOK: HER ZAMAN İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN YANINDAYIZ

İhtiyaç sahibi vatandaşlara yardım etme konusunda çok duyarlı bir belediye olduklarının altını çizen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, "Bu konu basına yansıyınca aileyi arayıp durum ve istekleri hakkında bilgi aldım. Hanife kızımız, doğduktan 6 ay sonra geçirdiği trafik kazası sonrasında 34 yıldır hayatını böyle idame ettiriyor. 34 yıldır da annesi ve ablası Hanife'ye bakıyor. Aile bize, çocuklarının dışarıya çıkmak istediğini ama özellikli bir arabalarının olmadığı için dışarıya çıkamadıklarını söyledi. Biz de hemen ilgili arkadaşları göndererek, Hanife'ye uygun bir medikal arabayı yaptırdık. Hanife'nin fiziki bozuklukları nedeniyle bu arabanın da bir takım eksikleri olabilir ama onları da en kısa sürede tamamlayacağız. Biz çocuğumuz dışarıya çıksın, parkları gezsin istiyoruz. Hanife'nin dışarıya çıktığında çok mutlu olduğunu biliyoruz. İlkadım Belediyesi olarak biz bu tür engelli kardeşlerimiz ve yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızın her zaman yanında olmaya çalışıyoruz. Böyle bir çocuğun 34 yıldır bakımını yapan annesine de şükranlarımı sunuyorum" dedi.

"GEREKİRSE TAKSİ ÇAĞIRIR, SANDALYEYLE PARKLARDA GEZDİRİRİM"

Tek isteğinin gerçekleştiğini ifade eden anne Gülsade Çakır ise, "İlkadım Belediyesine ilgileri ve destekleri için çok teşekkür ederim. Çok mutlu oldum. Allah razı olsun. Devamlı dertlerimizi dinlediği için mutluyuz. Ben bu çocuğuma ölene kadar bakacağım. Sandalyemiz de geldi. Bundan sonra kızımı gezdirebilirim. Gerekirse taksi çağırır, sandalyeyle parklarda gezdiririm. Kızımı eve hapsetmek istemiyorum. Yaz aylarında devamlı gezdirmek istiyoruz. Başka yardım etmek isteyenler de oldu. Başkanımızla konuştuğumuz için başka kimseden yardım istemedim. Her şey için teşekkürler" diye konuştu.

Aileye teslim edilen özel yapım medikal tekerlekli sandalyede, Hanife'nin fiziki yapısına tam uyum sağlaması için birkaç değişiklik yapılacak.

14.6.2017 - 27622Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Eyvah Ülser Hastasıyım!
Eyvah Ülser Hastasıyım!
Sağlık Video Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat!
Mantar Enfeksiyonlarına Dikkat!
Sağlık Video Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!
Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!

 

[Hata Bildir]