8 Adımda Pişmanlıklarınızla Başa Çıkmak Mümkün!

Her insan hayatının belirli döneminde yaptıkları ya da yapamadıkları için pişmanlık duyar.

8 Adımda Pişmanlıklarınızla Başa Çıkmak Mümkün!

Önemli olan bu pişmanlıkların sürekli hatırlanıp, yaşantımızı olumsuz etkilememesi… Pişmanlık normal bir duygu olsa da sürekli tekrar ettiğinde ve bu durum kişiyi sürekli mutsuz ettiğinde; depresyon, kronik üzgünlük ve kişinin acı çekmesine yol açıyor. Us Psikiyatri Enstitüsü'nden Uzman Klinik Psikolog- Psikoterapist Nazan Topal Eren, pişman olmanın nedenleri ve bununla baş edebilme yolları hakkında bilgi verdi.

KADINLAR ERKEKLERE GÖRE DAHA ÇOK PİŞMANLIK DUYUYOR


Pişmanlık, yaşamımız boyunca pek çok kez hissettiğimiz, tekrar olmasın diye çabaladığımız bir duygudur. Kimi zaman yapmadıklarımız için, kimi zaman yaptıklarımız için pişmanlık duyarız. Pişmalık, genelde denemek isteyip de kişinin korktuğu için vazgeçtiği isteklere duyulur. Denememek zaten başarısız olmayı önceden kabul etmektir. Düzeltilmesi gereken ilişkilerin düzeltilmemesi, başarısız olma korkusuyla vazgeçilen istekler ve hayaller vb. durumlar kişilerin pişmanlık duymasına yol açar. Bazı araştırmalara göre, pişmanlık ve suçluluk duygusunun kadın ve erkeklerde farklı dağılım gösterdiğini; kadınlarda erkeklerden daha yüksek olduğu görülmektedir.

PİŞMANLIKLARA ODAKLANMAK KRONİK ÜZGÜNLÜĞE YOL AÇIYOR

Herkes hayatının belirli zamanlarında kendi çapında pişmanlık yaşamaktadır. Önemli olan bu pişmanlık duygusuyla nasıl baş edilebileceğidir.


Kişinin pişmanlıklarına odaklanması mutsuzluğuna ve acı çekmesine neden olur. Pişmanlık, mutsuzluk hallerine, kronik üzgünlüğe ve suçluluk hislerine yol açabilir.

PİŞMANLIK DEPRESYONDA SIK YAŞANAN BİR DUYGU

Depresyon sürekli olarak geçmişten pişmanlık duymakla ve gelecekten endişe etmekle ortaya çıkabilir. Pişmanlık hep kötü ve olumsuz durumları çağrıştırmaz. Pişmanlık onarıcı olarak da kullanılabilir. Eğer pişmanlık duygusu olmasaydı sürekli biriktirirdik. Arada sırada pişman olmak bizi yeni hatalar yapmaktan alıkoyabilir.

8 ADIMDA PİŞMANLIKLARINIZLA BAŞA ÇIKIN

Öncelikle pişmanlık duygusu yaşamaktan korkmayın, pişmanlığınızı olumlu yönde kullanın.
İnandığınız şeyi yapmaktan korkmayın.

Risk aldığınızda elde edeceğiniz en iyi olasılığı düşünün.

Kızmak yerine kendinizi ve size pişmanlık yaşatanları affedin. Pişmanlıklara odaklanmayı bırakmayı deneyin.

Başarısız olmanıza odaklanmak yerine hedefinize başka bir yoldan ulaşmaya çalışın, başka yollar deneyin.

Kendinize, geçmişinize ve geleceğinize göz atın. Kendinize ileride en çok neleri yapmamış olmanın pişmanlığını yaşayacağınızı sorun. Son yıllarda neler eksikti? Neler yüktü? gibi…
Pişman olduklarınızı ortadan kaldırmaya, eksik olanları tamamlamaya dönük pişman olmamak için tedbirler alın. Örneğin; gelecek yıla, geçmişte olan hangi pişmanlıklarınızı taşımak istemeyeceğinize karar verin.

Pişmanlıklarına odaklanan mutsuz kişiler önlerine çıkan fırsatları kaçırırlar. Unutmayın: Denediğinizden çok, denemediğiniz şeylerden pişman olursunuz.

06.12.2017 - 30363





Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
38 Yıl Evvel Bir Bebeğin Hayatını Kurtaran Hemşire Facebook Fotoğrafını Görünce Şoke Oldu
38 Yıl Evvel Bir Bebeğin Hayatını Kurtaran Hemşire Facebook Fotoğrafını Görünce Şoke Oldu

'Ölümden Başka Her Derde Deva' Besin: Çörek Otu
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]