Acı Hemoroit Yapmıyor, Hemoroiti Rahatsız Ediyor"

"Acı hemoroit yapmıyor, hemoroiti rahatsız ediyor" Tuvalette uzun kalma, ıkınma ve kabızlık hemoroidi tetikliyor Türkiye'de yetişkin bireylerin yüzde 50'sinde makat hastalığı var Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Fatin Karahaliloğlu: "Acı yediğim için bu oluştu' derler.

"Acı hemoroit yapmıyor, hemoroiti rahatsız ediyor"

Tuvalette uzun kalma, ıkınma ve kabızlık hemoroidi tetikliyor

Türkiye'de yetişkin bireylerin yüzde 50'sinde makat hastalığı var

Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Fatin Karahaliloğlu: "Acı yediğim için bu oluştu' derler. Halbuki öyle değil"

-"Acı veya turşu gibi acı, ekşi gibi gıda maddeleri mevcut olan Hemoroitler acı tarafından rahatsız ediliyor"

ANTALYA - Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Fatin Karahaliloğlu, Türkiye'de yetişkin bireylerin yüzde 50'sinde makat hastalıklarının olduğunu söyledi. Toplumda 'acı yediğim için hemoroit oldum' düşüncesinin de son derece yanlış olduğunu da ifade eden Karahaliloğlu, "Mevcut olan hemoroitler acı tarafından rahatsız ediliyor" dedi.

Özel Çallı Meydan Cerrahi Tıp Merkezi ile Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği sağlık seminerinde Büyükşehir belediye personeline hemoroit hakkında seminer verildi. Seminere konuşmacı olarak katılan Proktoloji Uzmanı Op. Dr. Ahmet Fatin Karahaliloğlu, halk arasında basur olarak bilinen hemoroit hastalığına yol açan sebepler, tedavi yöntemleri hakkında bilgiler paylaştı.

Türkiye'deki yetişkin bireylerin yüzde 50'sinde makat hastalıkları olduğunu belirten Karahaliloğlu, "Hemoroitler makatın içerisinde büyümüş olan kan süngerleridir. O süngerler büyüyünce belirtiler yapar. En başta kanama, kaşıntı, ağrı gibi nedenler. Bunun sebebi de tuvalette uzun kalma, ıkınma, yanlış diyet, kabızlık bu tür şeylerdir" dedi.

Sıvı tüketimi, posalı gıdalar, tuvalet seanslarının kısa tutulmasıyla başlangıç hemoroitinin önlendiğini belirten Karahaliloğlu, ileri safhalarda ise tek çözümün ameliyat olduğuna vurgu yaptı. Yaş ilerledikçe hemoroit riskinin de arttığını kaydeden Karahaliloğlu, "Vücudun esneklik kaybı oluyor, esneklik kaybına bağlı olarak dokuların şişmesi ve dışarıya doğru çıkması. Ani çıkan bir hastalık değil, zaman içerisinde ilerleyen bir hastalık. Özellikle tuvalet seansları uzun tutulduğunda sıkıntılar olabiliyor. Bundan uzak durulmalı, medikal tedavi olarak ise fitil veya merhem kullanılabilir" diye konuştu.

Toplumda 'acı yediğim için hemoroit oldum' düşüncesinin de son derece yanlış olduğunu da ifade eden Karahaliloğlu, "Acı yediğim için bu oluştu' derler. Halbuki öyle değil. Acı veya turşu gibi acı, ekşi gibi gıda maddeleri mevcut olan Hemoroitler acı tarafından rahatsız ediliyor. Ama insanlar 'ben bunu yedim de oldu' düşüncesine kapılıyor" dedi.

İlerleyen hemoroit de dışkılama ve gaz kaçırma gibi problemlerin de meydana geldiğini ifade eden Karahaliloğlu, ameliyat sonrası kişinin hemoroite yol açacak faktörleri tekrarlaması halinde ise hastalığın da tekrarlama riskinin olduğunu belirtti. Karahaliloğlu, kabızlık ve ishalin de hemoroite neden olan faktörler arasında olduğunu sözlerine ekledi.

27.09.2017 - 29043Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]