Acıbadem'den "Uzaktan Kronik Hastalık Takip Programı" Hizmeti

"Uzaktan Kronik Hastalık Takibi: Teletıp Hizmeti kapsamında, artık hastaneye gitmeden her gün düzenli tansiyon ve şeker ölçümlerini yapıp, doktorunuza kontrol olabilirsiniz"

Acıbadem'den
İSTANBUL (AA) - ? Acıbadem Mobil Sağlık Genel Müdürü Dr. Özgür Turgay, Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri'nin "Uzaktan Kronik Hastalık Takibi: Teletıp Hizmeti " kapsamında, hastaların, artık hastaneye gitmeden her gün düzenli tansiyon ve şeker ölçümlerini yaparak, doktorlarına kontrol olabileceğini bildirdi.

Turgay, yaptığı yazılı açıklamada,  "Medikal Koçluk " ve "Acil Sağlık Hizmetleri "ni de kapsayan kronik hastalık yönetiminin asıl amacının, hastalıkları düzenli takip ederek, hastaların yaşam kalitelerini yükseltmek ve acil durumlar için önlem almak olduğunu kaydetti. Sağlık sektöründe teknolojinin giderek daha aktif hale geleceğini belirten Turgay, "Örneğin kalp krizlerini önceden haber veren, deri üzerine yerleştirilen biosensörlerle ilgili çalışmalar yakın gelecekte tamamlanmak üzere. Birkaç yıl içinde uygulanması beklenen bu yeni teknoloji sayesinde kalp krizinden ölümler yüzde 50 azalacak " ifadelerini kullandı. Turgay, Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri'nin de gelişmeleri yakından takip ettiğini vurgulayarak, kurum olarak ar-ge çalışmalarına çok önem verdiklerini, "Teletıp " hizmetini de ar-ge ekipleri ve kurumsal işbirlikleriyle geliştirdiklerini belirtti.  Dünyada gelişmekte olan mobil sağlık teknolojilerini yakından takip ettiklerini ve bu alanda çeşitli inovasyonlara öncülük ettiklerini ifade eden Turgay, şu görüşlerin kaydetti: "Acıbadem Mobil Sağlık'ın hayata geçirdiği sağlık teknolojileri arasında 'akıllı tartılar', 'riskli gebelik takibi uygulaması', 'pıhtılaşma zamanı takibi' gibi hizmetler var. Üzerinde çalışılan teknolojilerden biri de 'akıllı mikroküreler sayesinde çocukların ateşini ölçen çocuk atleti'… Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri, 'M2M' yani birbiriyle iletişim kuran cihazlar kullanarak mobil sağlığa yön veriyor. Bu sistemin kullanıldığı hizmetlerden biri Teletıp. Teletıp, içinde gateway destekli bir tansiyon ve şeker ölçüm cihazı bulunan, telefonda 7/24 Medikal Koçluk Hizmeti, Acil Sağlık Hizmeti gibi hizmetleri kapsayan bir uzaktan kronik hastalık takip sistemi. Acıbadem Mobil Sağlık üyeleri, Teletıp adı verilen bu ölçüm cihazıyla her gün düzenli olarak tansiyon ve şeker ölçümlerini yapıyorlar. Bu cihazın bir de şeker ölçüm çubuğu takılabilen bir bölümü bulunuyor. Açlık ve tokluk şekerini ayrı ayrı ölçebilen bu cihaz, hasta şeker çubuğunu taktığı anda şeker ölçümü, çıkartınca tansiyon ölçümü yapıyor. Bu cihazın yanında bir de 'Gateaway' adlı veri iletim cihazı veriliyor. Teletıp cihazıyla Gateway arasında bluetooth iletişimi var. 'Gateaway', 'Teletıp' cihazının ölçtüğü verileri bluetooth ile oradan alıyor ve içindeki simkartla da ölçüm verileri Medikal Çağrı Merkezi'ne aktarıyor. "

"Hastaların yaklaşık yüzde 80'i anında müdahaleyle sağlığına kavuşuyor "  Turgay, çağrı merkezindeki ekranlardan bu verilerin 7 gün 24 saat anlık olarak izlendiğine dikkati çekerek, normalin dışında bir değer görüldüğünde, tecrübeli sağlık ekiplerinin, durumuyla ilgili bilgi almak üzere hemen hastayı aradığını ve hastanın sağlık geçmişinin sistemde kayıtlı olmasından dolayı, hastaya telefonda anında tıbbi danışmanlık hizmeti verildiğini bildirdi. Acıbadem Mobil Sağlık Genel Müdürü Dr. Özgür Turgay, "Hasta ilacını almadıysa ona ilacını almasını hatırlatıyor, başka bir sorun varsa duruma müdahale için hastaya gerekli bilgiler veriliyor. Hastayı arayıp kendisine ulaşılamadığı takdirde, sistemde kayıtlı olan hasta yakını aranıyor. Gerekliyse hastanın bulunduğu yere bir sağlık ekibi veya uluslararası standartlarda 9 saate kadar yoğun bakım hizmeti verebilen Acıbadem Mobil Sağlık ambulansı gönderilerek duruma anında ve yerinde müdahale ediliyor veya hastanın hastaneye nakli sağlanıyor. Bu ambulansların en büyük özelliği ise, müdahale edilen hastaların yaklaşık yüzde 80'inin hastaneye nakledilmesine gerek kalmadan, olay yerinde anında müdahale ile sağlığına kavuşturulabiliyor olması " ifadelerini kullandı.

"Uzaktan kronik hastalık takibi, sağlık maliyetlerini de düşürecek " Amerika'da mobil sağlık hizmetlerinin genel sağlık harcamaları içindeki payının yüzde 14 olduğunu vurgulayan Turgay, şunları kaydetti: "Türkiye'de de büyüme hızla devam ediyor. Mobil sağlığa olan ihtiyaç her geçen gün artıyor çünkü yaşlanan nüfus ile birlikte kronik hastalıklar da artıyor. Dünyada 800 milyondan fazla kronik hasta bulunuyor. Bu hastalar için devletlerin yaptığı harcamalar, toplam sağlık harcamaları içinde yüzde 75-80 civarında bir paya sahip. Örneğin Avrupa'da sadece diyabeti olan bir hastanın devlete yıllık maliyeti 13 bin avro. Türkiye'de de durum Avrupa'dan farklı değil ve Türkiye'de 2 milyondan fazla diyabet hastası bulunuyor. Bu hastalar mobil yöntemlerle kontrol altına alındığındaysa maliyet 3 bin avroya kadar düşebiliyor. Öte yandan dünyada hastanelere olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Sadece Çin'de her sene 6 bin yeni hastaneye ihtiyaç duyuluyor. Dolayısıyla hastanelerde alınan hizmetleri artık kişilerin bulunduğu yerden mobil olarak alınması çok da şaşırtıcı bir tablo değil. Bu durum, mobil sağlık hizmetlerinin artık lüks değil, ihtiyaç ve gereklilik olduğunu betimler nitelikte. " - İstanbul

3.04.2014 - 14156Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]