Açıklamalarından Rahatsız Olan Patronlara Canan Karatay'dan Sert Cevap

Prof. Dr. Canan Karatay, açıklamalarından rahatsız olup, sektörlerinin zarar gördüğünü söyleyen patronlara, "Ben bir profesörüm, profesörü hiç kimse susturamaz" dedi.

Açıklamalarından Rahatsız Olan Patronlara Canan Karatay'dan Sert Cevap

Prof. Dr. Canan Karatay, açıklamarından rahatsız olan ve sektörlerinin zarar gördüğünü belirten iş adamlarına sert tepki gösterdi. Karatay Sağlık Bakanlığı'nın televizyon ekranına çıkacak olan uzman hekim ve doktorlara getirilecek sertifika zorunluluğuna ilişkin, "Bakanlığın çıkaracağı bir kural varsa bekleyip göreceğiz. Karar ne ise ona uyarız" dedi.

HZ. ÖMER'DEN ÖRNEK VERDİ

Prof. Dr. Canan Karatay, yeni kaleme aldığı "Anne Adayları ve Hamileler İçin Karatay Diyeti" adlı kitabını tanıtmak amacıyla basın toplantısı düzenledi. Tanıtımın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Karatay, Sağlık Bakanlığı'nın özellikle diyetisyenlere getireceği yayın iznini içeren sertifika programını değerlendirdi.

Sözlerine İslam halifelerinden Hz. Ömer'den bir kıssayı hisseyi aktararak başlayan Canan Karatay, "Hz. Ömer diyor ki, 'Bir insanın şöhretine ve görünüşüne aldanma. Namaz ve niyazına bakma. Aklına ve doğruluğuna bak.' Hz. Ömer'in sözü. Şimdi bana diyorlar ki 'Karatay çıktı, emekli oldu, bir kitap yazdı, meşhur olmak istiyor. İşte televizyon televizyon dolaşıyor. Televizyon gülü oldu' diyorlar vesaire. Tabi herkes fikrini ifade etmekte haklı. Ben Tıp Fakültesine 1961 yılında girdim. ve o zamandan beri her yaz tatilinde denize gitmedim, yazlığa gitmedim, köylere gittim ve köylerde hasta baktım" diye konuştu.

"TABİİ Kİ KARAR ALIRLARSA UYGULANABİLİR"

Karatay, Sağlık Bakanlığı'nın televizyon ekranına çıkacak olan uzman hekim ve doktorlara getirilecek olan sertifika zorunluluğuna ilişkin "Sağlık bakanlığı ne istiyorsa tabi ki yapabilir. Ben ona karışmıyorum. Bekleyip göreceğiz. Tabi ki karar alırlarsa uygulanabilir. Benim onların düşüncesine saygım var. Ama şeker yüklemesinde hamile olmasa dahi insanlar bayılıyor. Ben annelerin ve çocukların bayılmasına karşıyım. Özellikle gebelerin bayılmasına karşıyım. Çünkü çok büyük zararları oluyor. Şeker hastalığı yani gebelik şekeri dediğimiz gebelik şekeri ciddi bir rahatsızlık, ciddi bir hastalıktır. Onun için önlem almamız lazım diye düşünüyorum. Ayrıca gebelik şekerinin tanısının konulabilmesi için çok daha kolay yollar varken niçin o yapılıyor diye ona itiraz ediyorum. Tabi bakanlığın kendi tutumudur" dedi.

"BAKANLIĞIN ÇIKARACAĞI BİR KURAL VARSA BEKLEYİP GERECEĞİZ"

Karatay, "Fakat mesela; annenin ileri derece de kilo almasını önlemek yeterlidir. Bu başka ülkelerde de uygulanıyor. Annenin rutin olarak günlük açlık ve tokluk seviyesinin takibi yapılması gerekiyor. Şeker yüklemesinin ayrıca tam kesin teşhisinin olmadığı da söyleniyor. Bakanlıkta bunu söylüyor. Kesin bunun teşhisi yoktur diye halbuki şeker hastası olmadan da annelere şeker teşhisi konulabiliyor bu testle. ve yapılan araştırmalarda bunu gösterdi ki şeker hastası olmayan annelere sen şeker hastasısın denilerek onları strese sokuyorlar. Onun için buda tartışmalı bir hale geldi. Bakanlığın çıkaracağı bir kural varsa bekleyip gereceğiz. Karar ne ise ona uyarız" şeklinde konuştu.

"YASAK EKRANA GELEBİLİR. YALNIZ BEN SUSMAM"

Bir gazetecinin 'Konuşma yasağı gelirse ne olacak' şeklindeki soru üzerine Karatay, "Konuşma yasağı getirilirse bana hiçbir şey olmayacak; sizlere bir şeyler olacak. Ben konuşmaya devam ederim" diyerek yanıtladı.

"Yasak ekrana gelebilir. Yalnız ben susmam" diyen Canan Karatay, "Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. Hangi dernek beni durduracakmış şaşarım" şeklindeki esprili sözleri katılımcıları güldürdü.

"BEN BİR PROFESÖRÜM, PROFESÖRÜ HİÇ KİMSE SUSTURAMAZ"

Profesörü kimsenin susturamayacağını belirten Karatay, "Ben bir profesörüm, profesörü hiç kimse susturamaz. Profesör olabilmek için birçok imtihanlardan geçmişim, ama çıkıp da şu okulda konuşamazsın diyemezler. Ben okullara çok gidiyorum ve öğrencilere o kadar çok faydalı oluyor ki hedefim o benim. Yani halk sağlığı için konuşuyorum" dedi.

"BAŞBAKANA KARATAY PRENSİPLERİ UYGULANIYOR"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'na 'Karatay Prensipleri'nin uygulandığını ifade eden Karatay, "Başbakanımız yakışıklı, şık, genç, dinç, gayet sağlıklı gözüküyor. Karatay Prensipleri uygulanıyor. Her şeyi doğal yiyor, 'Pakete girmiş hiçbir şeyi yemiyorum' diyor. Doktoru da 'Marketten de hiçbir şey almıyor' diyor. Ben bunu söylüyorum, ben yanlış bir şey söylemiyorum" ifadesini kullandı.

Yeni çıkardığı kitabıyla ilgili bilgiler veren Karatay, "Bu yeni kitap anne adayları için ve baba adayları için bir kitap. Sağlıklı bebek sahibi olmaları için. Sorunsuz ve sağlıklı bir gelecek için yazıldı" dedi.

21.4.2015 - 17275

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]