Acil Servis ve 112 Hekimlerine İlk Yardım Eğitimi Düzenlendi!

Gaziantep İl Sağlık Müdürü ve Acil İlk Yardım Uzmanı Dr. Yemliha Aksoy, hastanelerinin acil servislerinin her türlü vakaya müdahale edilebilecek düzeye kavuşturduklarını belirtdi.

Acil Servis ve 112 Hekimlerine İlk Yardım Eğitimi Düzenlendi!

112 Acil Sağlık çalışanları ile çeşitli devlet hastanelerinin acil servislerinde çalışan doktor, hemşire ve sağlık teknisyenlerinin de katıldığı "Kardiyolpulmoner Rasusitasyon (Kalp ve akciğer canlandırılması) " hizmet içi eğitim seminerinde konuşan Dr. Aksoy, acil tıp uzmanlarının sayısının yetersiz olduğunu, bu sayının yeterli olması halinde ülke genelinde olduğu gibi Gaziantep'te de tüm acil yardım hekimlerinin acil tıp uzmanlarından oluşturacaklarını söyledi.

Vatandaşlara daha kaliteli bir sağlık hizmeti vermenin çabası içerisinde bulunduklarını vurgulayan Aksoy, Türkiye'de acil sağlık hizmetlerinin Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Sağlıkta Dönüşüm Projesi " kapsamında daha kaliteli hale getirildiğini, bu kapsamda 112 acil yardım servislerinin verimliğinin arttığına dikkati çekti.

Türkiye'de acil ve ilk yardım birimlerinde geçmiş yıllarda önem verilmediğine işaret eden Dr. Aksoy, ancak son bir kaç yıldır acil ve ilk yardım alanlarına ciddi yatırımlar yapıldığını, Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen "Sağlıkta Dönüşüm Projesi " kapsamında Acil Tıp Uzmanlarının sayısını artırılmasına çalışıldığını, bu sayının artmasıyla acil sağlık hizmetlerinin ciddi bir kaliteye kavuşacağını belirtti.

Devlet Hastanelerinin acil servisleri ile 112 ekiplerinde görev alan hekimlerin büyük bölümünün pratisyen hekimlerden oluştuğuna dikkati çeken Aksoy, şunları kaydetti: "Bu arkadaşlarımızın bazıları acil yardım eğitim almış, bir kısmı da almaya devam ediyor. Aynı şekilde bu birimlerde görev yapan hemşire ve diğer sağlık çalışları da bu eğitimlerden geçiriliyor. 112 acil yardım ekipleri, hastaya ilk müdahale kapsamında solunum ve damar yolunu açmayıp direk hastaneye götürmeleri halinde büyük bir vebal altına girmiş olurlar.

Çünkü, kalp veya karaciğer yetmezliği gibi önemli bir vakalara bir kaç dakika içerisinde müdahale edilmesi gerekiyor, bu süre zarfından müdahale edilmezse hastanın ölme riski çok yüksek. " Devlet hastanelerinin acil servislerini her türlü vakaya müdahale edilebilecek düzeye kavuşturduklarını vurgulayan Dr. Aksoy, "Devlet hastanelerinin acil servisleri ile 112 acil yardım ekiplerinin, gerek tıbbi cihaz yönünden gerekse personel yönünden her türlü müdahale yapmayı yeterli hale getirmiş bulunuyoruz.

112 ekipleri kentin en uzak bir adresine 2-3 dakikada ulaşabiliyor. Bu büyük bir başarıdır. Sağlık çalışanları olarak amaçlarının vatandaşlara en kaliteli sağlık hizmeti sunmak " diye konuştu.

Son günlerde bazı acil servislerde görevli hekimlere, hasta yakınları tarafından saldırılar olduğuna dikkati çeken Dr. Aksoy, hasta yakınlarının sağlık çalışanlara daha saygılı ve daha duyarlı olmalarını istediklerini, can güvenliği olmadığına inanan bir sağlık çalışanın yeterli ve kaliteli bir sağlık hizmeti veremeyeceğini herkesin bilmesi gerektiğini söyledi. Aksoy, polisiye önlemlerin alınması konusunda emniyet yetkilileriyle gerekli temasları sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.

Toplantıya, çeşitli devlet hastanelerinin başhekimleri, başhekim yardımcıları, hastane müdürleri ile yaklaşık 200 sağlık personeli katıldı.

30.03.2011 - 6077Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]