Açlık ve Yoksulluk Sınırı Rakamları Açıklandı

Memur-Sen, Türkiye'deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını bin 399, yoksulluk sınırını ise 3 bin 732 lira olarak tespit etti.

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Rakamları Açıklandı
Memur-Sen tarafından her ay yapılan açlık-yoksulluk araştırmasının ağustos ayı rakamları açıklandı. Buna göre, Türkiye'deki 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 399 lira 30 kuruş, yoksulluk sınırı ise 3 bin 732 lira 37 kuruş olarak belirlendi.

SALATALIK PATLADI

Yapılan araştırmaya göre giyim madde fiyatlarında düşüş yaşanırken; gıda, ısınma, barınma, sağlık, ulaşım, haberleşme, kişisel temizlik ve bakım, eğitim-kültür, çevre ve su fiyatlarında artış olduğu gözlendi.

Temmuz ayına göre Ağustos ayında gıda maddesi fiyatlarında ortalama yüzde 1,02'lik bir artış oldu. Ağustos ayında göze çarpan en büyük artış ise yüzde 29,73 artışla salatalık, yüzde 27,74 artışla kiraz fiyatlarında yaşandı.

GİYİM FİYATLARINDA YÜZDE 2'LİK AZALIŞ

Ağustos ayında Temmuz ayına göre giyim fiyatlarında ortalama yüzde 2,12'lik bir azalış gözlenirken, en çok göze çarpan düşüşler yüzde 7,37 azalışla kadın ceketi, yüzde 6,81 azalışla erkek gömleğinde yaşandı.

Ağustos ayında Temmuz ayına göre ısınma madde fiyatlarında ortalama yüzde 0,12'lik bir artış gözlendi. Aydınlanma fiyatında herhangi bir değişiklik olmadı. Ağustos ayında Temmuz ayına göre barınma fiyatlarında ortalama yüzde 0,72'lik bir artış oldu.

HABERLEŞME VE SAĞLIKTA ARTIŞ

Ağustos'ta Temmuz ayına göre sağlık fiyatlarında ortalama değişim yüzde 0,66'lık bir artış olarak gözlenirken, ulaşım fiyatlarında ise yüzde 0,34'lük bir artış olduğu belirlendi.

Ulaşım madde fiyatlarında Temmuz ayına göre en göze çarpan değişimin yüzde 6,79 artışla uçak bileti ücreti, yüzde 3,31 artışla araba kiralama ücretinde olduğu kaydedildi. Yüzde 3,8 azalışla benzin, yüzde 2,33 azalışla mazot, ulaşım fiyatlarında yüzde 2,64 düşüş olduğu tespit edildi.

Ağustos ayında Temmuz ayına göre haberleşme madde fiyatlarında ortalama değişim yüzde 3,54'lük bir artış olarak yansırken, en göze çarpan değişimin yüzde 11,77 artışla PTT koli gönderme ücreti, yüzde 10,71 artışla mektup gönderme ücreti (aps) fiyatlarında olduğu gözlendi.

Kişisel temizlik ve bakım madde fiyatlarında yüzde 0,46'lık bir artış gözlenirken, en göze çarpan değişimin yüzde 3,37 artışla misafir kolonyası, yüzde 2,25 artışla tuvalet kağıdı madde fiyatlarında olduğu tespit edildi.

EĞİTİM VE KÜLTÜR FİYATLARINDA ARTIŞ

Eğitim-kültür fiyatları da yüzde 1,47 arttı. Eğitim-kültür madde fiyatlarında Temmuz ayına göre değişimin yüzde 11,61 artışla yazıcı, yüzde 9,11 artışla yurtiçi bir hafta ve daha fazla süreli turlar madde fiyatlarında olduğu gözlendi. Eğitim-kültür madde fiyatlarında yüzde 2,28 azalışla TV yayın masrafları (uydu alıcısı, çanak anten), yüzde 1,16 azalışla spor müsabakalarına giriş ücretlerinde düşüş olduğu tespit edildi.

Çevre ve su madde fiyatlarında yüzde 0,32'lik bir artış yaşanırken, en göze çarpan değişimin yüzde 0,52 artışla pencere (pvc), yüzde 0,15 azalışla sıhhi teçhizat malzemeleri (musluk) fiyatlarında oldu.

6.09.2015 - 18720Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Sağlık Video İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
Sağlık Video Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]