Afyon'da Yaşanan Olaya Özel Sağlık Sektörü Ne Diyor?

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Altuğ: ''Herkes Açılan Soruşturmanın Ve Hukuki Sürecin Sonucu Beklemelidir" diyor.

Afyon'da Yaşanan Olaya Özel Sağlık Sektörü Ne Diyor?

"Münferit Bir Olay Nedeniyle Bütün Özel Sağlık Sektörünün Suçlanması Doğru Değil " 

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, Afyonkarahisar'da özel bir göz merkezinde yaşandığı iddia edilen olayla ilgili olarak, "Bakanlık olayla ilgili soruşturma başlattı, bununla birlikte hukuki süreç işliyor. Herkesin soruşturma ve hukuki süreç sonucunu beklemesi gerekir. Bu süreçte yapılacak bütün değerlendirmeler sürece zarar verebilir " uyarısında bulundu.

Dr. Altuğ, Afyonkarahisar'daki olayın bütün özel sağlık sektörüne mal edilmemesini de istedi. Başkan Altuğ, yaptığı yazılı açıklamada, Afyonkarahisar'da özel bir göz merkezinde 7 kişinin görme yetisini kaybetti yönündeki haberlerin özel sağlık sektöründe de üzüntüyle karşılandığını söyledi.

Dr. Altuğ, hiç kimsenin arzu etmemesine rağmen sağlık kuruluşlarında bir çok nedenden ötürü bazı komplikasyonların yaşandığını vurgulayarak, "Hiçbir hekim ve hiçbir sağlık çalışanı hastaya zarar vermek için tıbbi işlem yapmaz. Hiç birimiz bu ülkede yaşayan hiçbir insanımızın zarar görmesini istemeyiz. Ancak ne yazık ki, gerek kamu hastanelerinde ve gerekse özel sağlık kuruluşlarında buna benzer olaylar yaşanabiliyor " dedi. Altuğ, Türkiye'de özel sağlık kuruluşlarının ciddi yatırımlar sonucu üstlendikleri misyonu büyük bir özveriyle ve başarıyla yerine getirdiklerini ifade ederek, "Münferit bir hadise nedeniyle bütün özel sağlık sektörünün suçlanması, zan altında bırakılmasının doğru olmadığını düşünüyoruz " diye konuştu.

Özel Hastaneler Platformu Derneği Başkanı Dr. Mehmet Altuğ, Sağlık Bakanlığı'nın rutin denetimlerinin dışında dernek olarak kendilerinin de özel sağlık sektörünün hizmet kalitesini artırmak için çalışmalar yürüttüklerini sözlerine ekledi. AFYON'DAKİ ÖZEL SAĞLIK SEKTÖRÜ NE DİYOR? Afyon Özel Fuar Hastanesi Başhekimi Dr. Şükrü Yücel olayın hem hastalar hem de söz konusu sağlık kuruluşu açısından çok talihsiz ve üzücü olduğunu ifade ederek, olayla ilgili şu tespitlere yer verdi. "Netice itibariyle bu olay kamu-özel her sağlık kurumunun başına gelebilecek bir olay.

Temennimiz böyle bir olayın asla tekrar yaşanmaması. Olayla ilgili her açıdan inceleme ve soruşturma devam ediyor. Bu hastalarımızın yaşadıkları komplikasyonla ilgili inceleme sonuçları ortaya çıkmadan herhangi bir şey söylemek mümkün değildir.

Ancak bu ve benzer hadiselerden sektörün tüm taraflarının alacağı uyarılar ve dersler mutlaka vardır. Bu olay ile birlikte ne kadar hassas bir sektörde hizmet verdiğimiz ve her açıdan eğitimli, donanımlı kadrolarla çalışmamız gerektiği ortaya çıkmaktadır. Bu süreçte bence Sağlık Bakanlığı'nın, geri ödeme kurumlarının, sağlık kuruluşu yöneticilerinin ve sağlık çalışanlarının tamamının üzerine düşen görevler var.

Sosyal Güvenlik Kurumu, sağlık hizmetlerinin ücretlerini belirlerken sosyoekonomik olarak benzeştiğimiz ülkelerdeki fiyat uygulamalarını göz önünde bulundurmalıdır. Sağlık Bakanlığı'nın standartları belirleme ve denetleme fonksiyonları ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) özel sektöre daha makul ücretler ödemesi, sağlık kuruluşlarının daha yeterli ve donanımlı personelle çalışmasına imkan sağlayacak, kurumların kendi standartlarını sürekli test edip bunların sürekli geliştirilmesine ve iyileştirilmesine yönelik çalışmaları açısından temel motivasyon faktörü olacaktır. Hekim arkadaşların bulundukları birimlerde her türlü önlemin alınması ve gerekli şartların oluşması için yetkilerini kullanması gerekir.

Hizmet içi eğitim tüm sağlık çalışanları için kaçınılmaz bir husustur. Bu eğitimlerin planlanmasında ve gerçekleşmesinde hekim arkadaşlara büyük sorumluluk düşmektedir. "

Afyon Özel Park Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mustafa Enis Arabacı ise şunları söyledi: ''Söz konusu kuruluş Sağlık Bakanlığının hepimizin bildiği detaylı ve kapsamlı yönetmelik şartlarına göre ruhsatlandırılmış ve sürekli denetlenen bir kuruluş. Şimdiye kadar çok sayıda benzer ameliyatı sorunsuz olarak yapmış olduğunu da biliyoruz.

Bu durum hem ameliyat olan hastalar için hem de söz konusu sağlık kuruluşu ve çalışanları için çok talihsiz bir tablo olarak karşımıza çıkıyor. Sağlık alanı çok hassas ve zorlu bir alan. Gerek özel sağlık sektörü gerek kamu sektörü üzerinde ciddi bir medya ve kamuoyu baskısı var. Sonuç olarak hukuki süreç başlamıştır ve olayın sebepleri incelenecektir. İnceleme bitmeden keskin suçlamalar yapmamak gerekir. Biz bölgemizde böyle bir olay yaşanmasından dolayı oldukça üzüntülü olduğumuzu söylemek isteriz.''

7.12.2010 - 3256Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]