Ağabeyine Doğumdan Sonra Böbreğini Verdi, İki Çocuk Daha Doğurdu

Ağabeyine doğumdan sonra böbreğini verdi, iki çocuk daha doğurduİZMİR - İzmir'de yaşayan ve 7 aylık bebeği olan bir kadın, ağabeyinin böbrek hastası olması ve nakil yapılması gerekmesi üzerine, hayatının kararını vererek ağabeyine böbreğini bağışladı.

Ağabeyine doğumdan sonra böbreğini verdi, iki çocuk daha doğurdu

İZMİR - İzmir'de yaşayan ve 7 aylık bebeği olan bir kadın, ağabeyinin böbrek hastası olması ve nakil yapılması gerekmesi üzerine, hayatının kararını vererek ağabeyine böbreğini bağışladı. 43 yaşındaki kadın, kısa sürede normal yaşamına döndüğü gibi arka arkaya iki çocuk daha doğurarak, hem ağabeyine can aşısı olmanın, hem de eşi ve üç çocuğuyla büyük bir aile olmanın mutluluğunu yaşadı.

İzmirli 2 çocuk babası, elektrik tesisatçısı Süleyman Şahin yaklaşık 6 yıl önce ciddi bir sağlık sorunu yokken böbrek rahatsızlığını öğrendi. Nakil olması gereken Şahin'e, yeniden hayat vermek için 7 kardeşi ve 5 eniştesi gönüllü aday oldu. Donör açısından oldukça şanslı olan Şahin, doktorunun önerisi üzerine nakil için İzmir Kent Hastanesine başvurdu. Henüz loğusa sayılan, 7 aylık bir oğlu bulunan ailenin en küçüğü Aysel Eskit en uygun donör olarak 17 Ekim 2012'de ağabeyi ile birlikte ameliyat masasına yattı. Nakil Opr. Dr. Işık Özgü, Opr. Dr. Uğur Saraçoğlu ve Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok'tan oluşan ekip tarafından gerçekleştirildi. İki kardeş kısa sürede sağlıkla taburcu edildi. İkisi de kısa sürede normal yaşamlarına geri döndü.

"Donör olmak endişe duyulacak bir şey değil"

İki kardeş 9 Mart Dünya Böbrek Günü öncesinde doktorları Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok'a sürpriz bir ziyarette bulundu. Aysel Eskit, ziyarete nakil öncesi doğan oğlu Can Toprak ve nakil sonrası doğan oğulları 3.5 yaşındaki Deniz Mert ve 14 aylık Ekin Kemal birlikte gelirken, böbrek vericisi olacak hasta yakınlarına da önemli mesajlar verdi. Eskit, "Abim için çok üzülüyorduk, onun da iki çocuğu vardı. Benim de bebeğim 7 aylıktı ama abimin sağlığı çok önemliydi, çocuğuma zaten bakabilirim diye düşündüm. Nakil sonrasında doktoruma evlat sahibi olabilir miyim diye danıştığımda tabii dediler. Nakilden 6 ay sonra bir çocuğum olacağını öğrendim, doğurdum, gayet sağlıklıydı. İlk çocuğumu doğurduğumdan hiçbir fark yaşamadım açıkçası. Sağlık sorunu yaşamayınca üçüncü çocuğu istedik. Ben de abim de çok iyiyiz, herkes yaşadığımız şeye şaşırıyor. Ameliyat süreci dışında hayatımda hiçbir değişim olmadı eski hayatıma döndüm. Donör olmak endişe duyulacak bir şey değil. Canınızdan birinin yok olacağını düşünmek daha acı verici. Buna kendimi en güzel örnek olarak gösterebilirim. Nakil sonrası eski hayatıma döndüm, üstelik üç çocuğumla" diye konuştu.

Öte yandan kız kardeşinden nakledilen böbrek ile hiç diyalize girmeden ikinci hayata başlayan Süleyman Şahin, "Kardeşime minnettarım. Nakilden sonra iki çocuk dünyaya getirdi, aklımda hiç tereddüt de kalmadı" dedi.

Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok, Türkiye'de böbrek yetmezliğinin giderek artan bir sorun haline geldiğini söyledi. Şu an sadece diyalize girip böbrek yetmezliğinin son döneminde olan 60 bin hasta bulunduğunu, erken evredeki hasta sayısının çok daha fazla olduğunu belirten Doç. Dr. Ok, "Hastalar için böbrek nakli en önemli çözüm. Ancak herkese yetecek kadar kadavra organ bulunamadığı için canlı verici önem kazanıyor. Tabii bizim için vericinin sağlığı çok önemli. Böbrek hastasını tedavi etmeye çalışırken, tamamen sağlıklı birinden böbrek aldığımız için onun hayatını sürdürebilmesi önemli bir nokta. Vericinin en iyi şekilde değerlendirilmesi çok önemli. İyi kriterlerle seçildiği zaman vericinin hayatında hiçbir değişikliğe neden olmuyor böbrek vermek. İşlerini sürdürmek, eğitimlerini tamamlamak, ya da aile hayatına devam etme noktasında normal insan gibi yaşamlarına dönüyorlar. Aysel hanımın 7 aylık bebeği vardı ağabeyine böbrek verdiğinde. Sonra normal yaşama döndü. İki çocuğu daha oldu. Biz vericilere bunların olabileceğini anlatıyoruz. Aysel hanım iyi bir örnek" şeklinde konuştu.

8.3.2017 1 - 26165Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]