Ağır Uykusu Olan Çocuklarda Alt Islatma Daha Fazla"

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dinçer Avlan, alt ıslatma probleminin temelinde derin ve ağır uykunun yattığını bildirdi.

Ağır Uykusu Olan Çocuklarda Alt Islatma Daha Fazla

Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dinçer Avlan, alt ıslatma probleminin temelinde derin ve ağır uykunun yattığını bildirdi.

Prof. Dr. Avlan, Tıp Fakültesi Başhekimlik Sağlık Kurulu Toplantı Salonu'nda "Çocuklarda Alt Islatma ve İşeme Bozuklukları" konularında düzenlediği bilgilendirme toplantısında 15 yaşına kadar olan bireylerin yüzde 15'inde gece alt ıslatma probleminin görüldüğünü söyledi.

Toplumda sık rastlanan alt ıslatmanın derin uykusu olan çocuklarda daha fazla görüldüğünü anlatan Avlan, şunları kaydetti:

"Gece alt ıslatmasını ya da basit alt ıslatma dediğimiz durumu toplumda sıkça görüyoruz. Ancak neyse ki bunun altında böbreğe, idrar yollarına ya da başka bir yere ait organik bir sebep yok. Bu durumun oluşmasının en büyük nedenlerinden biri gece uykusunun ağır olması. Gece uykunun ağır olması, gece dolan ve gerilen idrar kesesinin beyin tarafından idrar geldiği hissinin algılanıp buna yanıt olarak uyanıklığın sağlanamamasından dolayı hastalar idrarlarını altlarına kaçırıyorlar. Ancak ıslandıktan sonra uyanabiliyorlar.Tabii bunun yanında farklı hormonal sorunlar da var."

-"Genetik olabilir"

Gece ıslatmalarında genetik geçişin çok yüksek olduğunu belirten Avlan, şöyle devam etti:

"Anne babada, amca teyzede varsa bu rahatsızlık çocuklarda çok yüksek olduğunu biliyoruz. Kardeşler arasında çok yüksek olduğunu görüyoruz. 15 yaşından sonra hızlıca azalıyor. Anne babanın ikisinin birden geçmişlerinde gece altını ıslatma durumu varsa bu çocuklarında yüzde 70-75 oranında gözüküyor. Aynı şekilde kardeşlerde varsa bu da yüksek oranda etkiliyor. Genetik geçişi olan bir sorun. Genetik alt yapı uyku derinliğinin olmasına ya da hormonsal problemin var olmasına neden olabiliyor.

Alt ıslatma sorunun temelinde hem uyku ağırlığı hem de yeterli hormon salgılanmamasına bağlı fazla idrar üretilebilme yatıyor. Bu faktörler iç içe geçebiliyor. Bu yüzden bu hastalarda hangi tedavi yöntemini yaparsanız yapın başarılı sonuç elde etme oranı yüzde 75'i geçmiyor ne yazık ki. Ama tedavi yöntemini belirlerken de buna yol açan asıl sebebin ne olduğunu ortaya koymaya çalışıyoruz. Bunun içinde çocuk ve aileyle çok iyi bir şekilde konuşarak ortaya koyabiliyoruz. "

-"Yaş arttıkça azalıyor"

Çocukluktan gençliğe geçişte alt ıslatma sorununun büyük oranda azaldığına dikkati çeken Avlan, büyümeyle birlikte uyku derinliğinin azalmasının bunda etkin olduğunu söyledi.

Ancak yüzde 1 de olsa yetişkinlerde de alt ıslatma sorununun devam ettiğinin altını çizen Avlan, "Yetişkin hastaların yüzde 1'inde gece işemesi olduğunu biliyoruz. Bu oran belki daha fazla. Biz başvuran hasta sayısı üzerinden bunu yaptığımız için bu oranı çıkarıyoruz. Muhtemelen bu oran daha yüksek. Çünkü yetişkinler altına işediğini söylemekten utandığı için söyleyemeyebilir." diye konuştu.

Avlan, altını ıslatan çocuğun altına muşamba sermek ya da bezlemenin çocuğun sorunun farkında olmasını azalttığı için buna gerek olmadığını vurguladı.

17.3.2017 - 26313Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]