AİDS Tam 30 Milyon Kişinin Ölümüne Neden Oldu!

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Özgür Özel, her yıl en az bir milyon kişiye HIV bulaştığını ve bugüne kadar 30 milyondan fazla kişinin AIDS yüzünden öldüğünü belirtti.

AİDS Tam 30 Milyon Kişinin Ölümüne Neden Oldu!

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Özgür Özel, 1 Aralık Dünya AIDS Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, insan vücudunun bağışıklık sistemini çökertip, normal şartlarda kolaylıkla mücadele edebileceği mikroplara karşı direnemeyecek duruma getiren virüsün (HIV), AIDS hastalarının basit bir enfeksiyon karşısında bile hayatlarını kaybetmelerine neden olduğunu ifade etti.

Her yıl en az bir milyon kişiye HIV bulaştığını ve bugüne kadar 30 milyondan fazla kişinin AIDS yüzünden yaşamını yitirdiğine dikkati çeken Özel, yalnızca 2009 yılında 1,8 milyon kişinin bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi. Özel, sürdürülen mücadeleler, bilinçlendirme çalışmaları ve sivil toplum örgütlerince yürütülen projeler sayesinde AIDS hastalığının yayılma hızının giderek azaldığına dikkat çekti.

Özel, şunları kaydetti: ''Birleşmiş Milletler AIDS ile Mücadele Kuruluşu'nun (UNAIDS) 182 ülkeden gelen veriler ile hazırladığı Uluslararası AIDS 2010 Raporu sonuçlarına göre, dünya genelinde hastalık beklenenden daha olumlu bir seyir izlese de 2009 yılında dünya genelinde 2,5 milyonu 15 yaşın altındaki çocuklardan oluşan toplam 33,3 milyon insanın AIDS virüsü ile yaşadığı ve bunların 15,9 milyonunu kadınların oluşturduğu görülmektedir.

AIDS yalnızca sağlık sorunu değil, aynı zamanda toplumsal bir sorundur. AIDS'in azaltılması ve hatta dünya üzerinden kaldırılması için hükümetlere, sağlık meslek örgütlerine ve sivil toplum örgütlerine önemli görevler düşmektedir. Özellikle Afrika kıtasında ciddi boyutlara ulaşmış olan AIDS, gerekli tedbirlerin alınmaması nedeniyle milyonlarca genç kadını ve dolayısıyla milyonlarca yeni doğanı etkilemektedir.

Bu açıdan, erken teşhis ve gerekli tedavi yöntemlerinin eksiksiz ve uygun maliyetle halka ulaştırılması çok önemlidir. Dolayısıyla AIDS ilaçları üzerindeki patent ve veri koruması kaldırılmalıdır. Dünyanın güçlü devletleri, bir kıtayı yok olma noktasına getirmiş bu hastalıkla mücadele etmek için daha aktif işbirliği sergilemelidir.'' Öte yandan, virüs taşıyan kişilere karşı ''ayrımcılığın'' mutlaka önlenmesi gerektiğine dikkati çeken Özel, ''AIDS'ten gerekli önlemleri alarak korunmak mümkündür, ancak unutulmamalıdır ki hastalık ancak kan yoluyla ve cinsel yolla bulaşmaktadır. Bu nedenle hastalığa yakalanmış kişiler toplumdan dışlanmamalıdır'' uyarısında bulundu.

2.12.2010 - 3130İlgili Diğer Yazılar
Hollanda
Hollanda'da "kadın sünneti" nedeniyle sakatlanma yaşayanlar sayısında ciddi şekilde artış var
AIDS El Sıkışarak Bulaşmaz
AIDS El Sıkışarak Bulaşmaz
Çin
Çin ''AIDS'' İçin Aşı Geliştiriyor!
Cinsel Yolla Bulaşan HİV Virüsünün Belirtileri Nelerdir?
Cinsel Yolla Bulaşan HİV Virüsünün Belirtileri Nelerdir?
Korunmasız İlişki AIDS Tehlikesini Artırıyor!
Korunmasız İlişki AIDS Tehlikesini Artırıyor!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Gebeliğin Hangi Döneminde Diş Tedavisi Yapılmamalıdır ?
Sağlık Video İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
İdrarda Gebelik Testi Ne Zaman Doğru Sonuç Verir ?
Sağlık Video Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer ?
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]