Aile Hekimlerine Yargıdan 'Cumartesi' Müjdesi

Türk Sağlık-Sen Kırşehir Şube Başkanı Yusuf Aydın, "Açtığımız dava sonucunda mahkemenin verdiği kararla cumartesi iş bırakarak nöbete gitmeyenlere ceza verilemeyeceğini tescillemiş olduk." dedi.

Aile Hekimlerine Yargıdan 'Cumartesi' Müjdesi

Türk Sağlık-Sen Kırşehir Şube Başkanı Yusuf Aydın, cumartesi nöbetlerine gitmeyen aile hekimine ceza verilemeyeceğini belirterek, "Açtığımız dava sonucunda mahkemenin verdiği bu kararla cumartesi iş bırakarak nöbete gitmeyenlere ceza verilemeyeceğini tescillemiş olduk." dedi.

Türk Sağlık-Sen olarak yapılan hukuksuzluğun, dayatmanın ve angaryanın hep karşısında durduklarını vurgulayan Kırşehir Şube Başkanı Yusuf Aydın, aile hekimliğinde de haksız ve hukuksuz olan cumartesi nöbetlerine karşı da kararlılıkla bir mücadele sürdürdüklerini ifade etti.

"HAKLILIĞIMIZ, MAHKEME KARARI İLE BİR KEZ DAHA TESCİLLENDİ"

Yusuf Aydın, aile hekimlerinin cumartesi nöbetleriyle ilgili yaptığı açıklamada, "Sendikasının aldığı iş bırakma kararına uyan kamu çalışanlarına ceza verilemeyeceği mevzuatta açık ve yüksek yargı kararları ile tescillenmiş iken aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına ceza verilmesinin kabul edilemez olduğunu defalarca dile getirdik. Bu konudaki haklılığımız kazandığımız mahkeme kararı ile de bir kez daha tescillenmiştir. Türk Sağlık-Sen'in açtığı dava sonucunda mahkeme cumartesi nöbetine gitmeyerek iş bırakan aile hekimine verilen cezayı iptal etmiştir. Cumartesi nöbetleri ile ilgili olarak kazanılan bu ilk dava ile Türk Sağlık-Sen farklılığını ve mücadelesini bir kez daha ortaya koymuştur. Açtığımız dava sonucunda mahkemenin verdiği bu kararla, sendikamızın aldığı karar doğrultusunda cumartesi iş bırakarak nöbete gitmeyenlere ceza verilemeyeceğini tescillemiş olduk. Cumartesi nöbetlerine karşı kazanılan bu ilk dava aile hekimlerimize ve aile sağlığı çalışanlarımıza hayırlı olsun. Herkes bilsin ki bu mücadelemiz cumartesi nöbetleri ortadan kalkana kadar sürecektir." ifadelerini kullandı.

İDARE MAHKEMESİ TARAFINDAN 'İHTAR PUANI CEZASI' İPTAL EDİLDİ

Adapazarı'nda görevli Türk Sağlık-Sen üyesi aile hekiminin 10 Ocak 2015 tarihinde cumartesi nöbetine gitmemesi nedeniyle 5 ihtar puanı cezası verilmişti. Cezanın iptali için Türk Sağlık-Sen tarafından Sakarya 2. İdare Mahkemesi'nde dava açılmıştı. Mahkeme verdiği kararda aile hekiminin üyesi olduğu Türk Sağlık-Sen'in iş bırakma kararı aldığına dikkat çekti.

Kararda, "Örgütlenme özgürlüğü kapsamında bir gün göreve gelmemek fiilinin mazeret olarak kabulü gerektiğinden, izinsiz işe gelmemek fiilinin sübuta etmediği sonuç ve kanaatine varıldığından, disiplin suçu teşkil etmeyen eylemi nedeniyle davacı hakkında tesis edilen işlemin hukuka uygun bulunmadığı sonucuna varılmıştır." denilerek verilen ceza iptal edildi.

30.10.2015 - 19089Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]