Aile Hekimlerinin Zorunlu Hallerde Nöbet Tutması

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu "zorunlu hallerde" hastanelerin acil servislerinde nöbet tutulmasını öngören düzenlemeyi eleştirdi.

Aile Hekimlerinin Zorunlu Hallerde Nöbet Tutması
Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının görev yerinin Aile Sağlığı Merkezleri olduğunu belirterek, "zorunlu hallerde " hastanelerin acil servislerinde nöbet tutulmasını öngören düzenlemeyi eleştirdi.


AHEF tarafından yapılan yazılı açıklamada, uygulamaya geçilen 2005'ten bugüne, birinci basamaktaki tüm sağlık göstergelerinin olumlu yönde ve oldukça yüksek oranda gelişme kaydettiği belirtildi.

Bebek ve anne ölümlerinin azaldığı, aşılama oranlarının gelişmiş ülkelerdeki seviyeleri aştığı vurgulanan açıklamada, aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının azmi ile sağlık hizmet kalitesi ve hasta memnuniyetinin arttığı ifade edildi.

Açıklamada, 19 Temmuz 2013'te Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelik değişikliği ile aile hekimlerinin hastane acillerinde, 112 acillerde, dispanserlerde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde görevlendirilmesinin önünün açıldığı belirtildi. Uygulamaya yönelik eleştiride bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu uygulama ile aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının, hastalarından ve aile sağlığı merkezlerinden uzaklaştırılarak başka kurumlarda görevlendirilmeleri, aile hekimliği uygulamasına indirilen darbedir. Bu kanunla beraber aile hekimleri, yerel idarecilerin keyfine göre mesaileri sonrasında acillerde nöbet tutmaya zorlanacak, nöbet çıkışında ve ara vermeksizin, ertesi gün yorgun ve tükenmiş bir halde mesaisine devam edecektir. Bunun sonucunda kendisine kayıtlı nüfusa vereceği hizmet aksayacak, kaliteli ve sağlıklı bir hizmet veremeyecek, hata oranları artacaktır.

Aile sağlığı uygulamasında aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının görev yeri aile sağlığı merkezleridir. Sayın Bakanımızın, bundan bir an önce dönmesini ve her basamağın sorununu kendi içinde çözecek tedbirler almasını bekliyoruz. " - Ankara

23.07.2013 - 13046Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]