Aile Hekimliklerinde Tetkik Sonuçlarında "Dijital" Dönem

Artık reçeteyi almak için hekimi görmeye gerek kalmayacak.

Aile Hekimliklerinde Tetkik Sonuçlarında
Yeşim Sert Karaaslan - Aile Hekimliğinde dijital teknolojinin kullanılmasıyla birlikte, artık muayene sonrasında tetkik için başka merkeze gitmek, sonucu beklemek, hekime göstermek ve reçeteyi almak için hekimi görmeye gerek kalmayacak.


Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Hakkı Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uygulamaya girdiği günden bu yana aile hekimliğine çok büyük önem verdiklerini, hekim açısından daha kaliteli hizmet sunumunun verilebilmesi, hasta açısından ise kısa sürede iyi hizmet alınabilmesi ve alandaki sorunların çözümü için çalıştıklarını söyledi.

Bu kapsamda "Aile Hekimliği Geliştirme Projesi " yürüttüklerini belirten Öztürk, hastanelerde olan imkanların, dijital ortamlar kullanılarak aile hekimlerinin faydalanabilmesi için kullanılmasının amaçlandığını, bunun ilk uygulamasının Ankara'da yapıldığını ve zaman içinde yurt genelinde yaygınlaştırılmasının hedeflendiğini ifade etti.

Öztürk, aile hekimliği uygulamasında dijital teknolojinin, muayene sonrasında tetkiklerin yaptırılması, sonucun alınması ve değerlendirilmesi, reçetelendirilerek tedavinin başlatılması esasına dayandığını anlatttı.

Aile sağlığı merkezlerinde laboratuvar ortamının bulunmadığını, muayene, aşı ve kan alımı gibi uygulamaların yapıldığını aktaran Öztürk, ileri tetkik ve tedavi için hastaların hastanelere yönlendirildiğini anımsattı.

Öztürk, şöyle konuştu:

"Artık, hastanın aile hekimine gittiğinde tahliler için farklı farklı merkezlere gitmesi, onların sonuçlarını takip etmesi ve sonuçları tekrar aile hekimine getirmesini istemiyoruz. Bu, hasta için hem yorucu hem de çok zaman kaybı yaratıyor. Bu nedenle, artık tetkiklerin en yakın merkezlerde yaptırılmasını sağlıyor ve sonucun hastayı yormadan dijital ortamda hekime ulaştırılmasını sağlıyoruz. Bu aşamadan sonra, hekim hastasının sonuçlarını değerlendiriyor, tanıyı koyuyor ve reçetesini yazıyor. Reçeteye ilişkin kodu da hastasının cep telefonuna göndererek, hastanın tedaviye başlamasını sağlıyor.

Geliştirme kapsamında görüntüleme yöntemlerindeki yeni sistemler sayesinde de röntgen istenmesi durumunda pilot olarak Ankara'da oluşturulan 17 dijital röntgen merkezinde ya da hastanede çektirilmesi sağlanıyor. Aile hekimi, hastasını en yakın dijital röntgen merkezine yönlendirerek tetkikin yaptırılmasını sağlıyor. Filmi çekilen hasta, sonucu beklemiyor ve hekimine getirme gereği duymuyor. Çünkü, sonuç hekime dijital ortamda aktarılıyor. Hekim, filmi bir uzmana raporlatmak istediğinde de bunu sistem üzerinden isteyebiliyor, rapor sonucu da aile hekimi tarafından alınabiliyor. "

"Dijital ortama aktarılabilen her türlü veri, sisteme sokulacak "

Öztürk, e-reçete sisteminin de Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile birlikte paylaşımlı olarak uygulamaya başladıklarını anımsatarak, hastanın reçetesini de cep telefonuna gelen kodla istediği eczaneden alabilmesine olanak tanıyan sistemin her yerde uygulanabilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi.

Bunun için altyapının hazırlandığını vurgulayan Öztürk, "Dijital ortama aktarılabilen her türlü veriyi sisteme sokmak için çalışma yapıyoruz. Uygulama, yakın zamanda yurt genelinde yapılabilecek " dedi. - Ankara

17.07.2013 - 13009Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]