Aile İçi Sorunlar Çocukta İştahsızlığa Neden Oluyor!

Bayındır Hastanesi Kavaklıdere Pediatri Bölüm Başkanı Dr. Nevin Aykol annelerin en büyük sorunlarından biri olan "iştahsızlığın", hastalıktan ziyade çocuğun psikolojik durumundan kaynaklandığı bildirildi.

Aile İçi Sorunlar Çocukta İştahsızlığa Neden Oluyor!

Doktora başvuran annelerin hemen hemen tamamına yakının çocuğunun yemek yememesinden şikayetçi olduğunu ifade eden Pediatri Bölüm Başkanı Dr. Nevin Aykol, bilinç düzeyi artan ailelerde çocuğunu daha iyi besleme ve büyütme kaygısının arttığını,bu nedenle ebeveynlerin çocuğun üzerine daha fazla düşmesine ve yemek saatlerinin adeta bir çatışmaya çevrilmesine neden olduğunu belirtti. 

Annelerin, özellikle çocuğunun iştahının açılması için doktordan iştah açıcı şurup istediğini, ancak bu tür ilaçların bir yararı olmadığını vurgulayan Dr. Aykol, şunları söyledi:
“İştahsız çocuk tanımının iyi yapılabilmesi için bebeklik döneminden itibaren bebek ve aile davranışlarının izlenmesi,büyüme hızının takibi gereklidir.

Besin için ağlamayan, beslenmeleri için uyandırılmaları gereken ve gece boyu uyuyan bebekler açlık sinyali düşük bebeklerdir. Bazılarında ise küçük miktarlarda bile doygunluk işaretleri görülür.

Ağzına aldığı lokmayı evirip çeviren, yavaş çiğneyen, yutamayan, tabağındaki yemeği bitiremeyen, nazlanan çocuklar, iştahsız çocuklardır.İştahsız çocukta temel sorun büyüme ve gelişmesi için yeterli gıdaları alamaması sonucunda kilo alış hızında azalma veya kilo alamama nihayetinde boy uzamasında duraklama olmasıdır.”

Dr. Nevin Aykol, çocuktaki iştahsızlığın çeşitli nedenleri olabileceğini;enfeksiyon hastalıkları, kronik hastalıklar, gastroösefagial reflü veya mide boşalmasının geç olması gibi bedensel hastalıkların iştahsızlığa neden olabileceğini, ancak bunların araştırılmasından önce çocuğun büyüme ve gelişmesinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Aykol, ayrıca yeterli beslenmemeye bağlı ikincil gelişen demir ve çinko gibi mineral ve vitamin eksikliklerinin de iştahı azaltan diğer bir önemli faktör olduğunu vurguladı.

Bebeklikten 5 yaşına kadar olan dönemde görülen iştahsızlığın nedenlerinin büyük kısmının yanlış besleme davranışlarından ve psikolojik sorunlardan da kaynaklandığını belirten Aykol, aile içi iletişimin önemi üzerinde durdu.

Ailedeki iletişim bozuklukları ve huzursuzlukların çocuğun ruhsal yaşamını doğrudan etkilediğini dile getiren Aykol, bu durumun yemekteki iştah için de geçerli olduğunun altını çizdi. Aykol, anne ve baba arasındaki geçimsizliğin çocuğun yeme düzenini bozabileceğini kaydederek, “Aile içindeki gerginlikler çocuğun iştahını olumsuz yönde etkilemektedir. Tabi ki yalnızca anne ve baba arasındaki sorunlar değil, çocuğun anne ve babasıyla olan iletişimi de eğer sorunlu ise iştahı azalabiliyor” diye konuştu.

Yemek konusunda çocuğu zorlamanın da hatalı sonuçlar doğurabileceğini dile getiren Aykol, her çocuğun yapısının farklı olduğunun gözden uzak tutulmamasını istedi. Aykol, çocuğun yemekteki tercihleri ile yemek saatinin de iştahı etkileyen unsurlar arasında yer aldığını belirtti.

Çocuklardaki iştahsızlığın yanlış beslenmeden de kaynaklandığını bildiren Aykol, bebeklikten başlayıp bir yaşına kadar olan sürede hızla boy atıp kilo alan çocuğun daha fazla kalori alma ihtiyacı duyduğunu, ancak daha sonraki dönemde büyümedeki yavaşlamaya paralel olarak çocuğun yeme isteğinde azalma olabileceğini, çocukların15 ay-2 yaş arasında en iştahsız ve inatçı dönemleri olduğunu, bu dönemde yemek yemeye zorlamanın çocukta yemeği reddetme ile sonuçlanacağını dile getirdi.

21.04.2011 - 6543İlgili Diğer Yazılar
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebeklerde Solunum Yolu Hastalıkları
Bebek migreninin nedeni
Bebek migreninin nedeni 'kolik' olabilir
Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar
Sma
Sma'lı Hastalar İçin Umut Işığı
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Bebekler Ne Zaman Görmeye Başlar?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]