Aile İle Tatili Neşeli Geçirmenin Püf Noktaları

ERA Kolejleri Kurumsal İletişim ve Marka Direktörü Gülçin Aşkın Çetin, ergenlik dönemindeki gençlerle tatil planı yapan anne babalara, esnek davranmayı öneriyor.

Aile İle Tatili Neşeli Geçirmenin Püf Noktaları

Gençlerle Tatile Çıkarken…

ERGENLİĞİN DEĞİŞİMİNE HAZIRLIKLI OLUN: Ergenlik dönemi, fiziksel ve hormonal pek çok değişikliği beraberinde getirir. Bu dönemdeki çocuklar yaşadıkları fiziksel değişimi yadırgadıkları için farklı davranabilirler. Çocuğunuz plaja inmek istemiyorsa, gözlüğünü şapkasını hiç çıkartmıyorsa, kıyafet seçimlerinde pek mevsime uygun davranmıyorsa üzerine gitmek yerine anlayışlı davranmakta yarar var.

PLANLARI BİRLİKTE YAPIN: Buluğ çağındaki gençler hep söz dinlemek yerine biraz da söz söylemek ister. Kendi görüşlerini kabul ettirme çabasına giren çocuğunuzla çatışmamak için karar alma aşamasında fikirlerini sormak en doğrusudur. Tatilde nereleri görmek istediklerini söylemelerine izin verip, uygun olanlara göre karar alırsanız, özgüvenlerinin gelişmesine ve seçim yapmayı öğrenmelerine de katkıda bulunursunuz.

BİRLİKTE VE AYRI ETKİNLİK ZAMANLARINIZ OLSUN:Ailece tatil yapmanın en güzel yanı birlikte vakit geçirmektir. Çocuğunuzla ortak planlar yaparken, kendi yaşıtlarıyla birlikte olacağı zamanlar ayırmayı da unutmayın.

ÇOCUĞUNUZA HOBİLERİNİ GERÇEKLEŞTİRME İMKÂNI VERİN: Hobiler hayatı güzelleştirmenin bir yoludur. Çocuğunuzu sanat ya da spor gibi yetenekli olduğu alanlara yönlendirin. Tatil döneminde de bu faaliyetlere katılabileceği imkânlar oluşturmanız mutlu olmasını sağlayacaktır.

ESNEK OLUN: Mükemmel tatil beklentisi içerisine girmeden esnek planlar hayat kurtarır. Her aile üyesinin ihtiyaçlarını göz önüne alan esnek bir plan yapın. Sadece çocukların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir planlama sizi yorgun bırakır. Pozitif duygulara odaklanarak, yorucu aktivitelerin ertesi gününü dinlenmeye ayırarak tatilin tadını çıkartabilirsiniz.

HEM RENKLİ HEM DİNLENDİRİCİ TATİL: Kimileri tatilde fiziksel olarak dinlenmek, kentten uzaklaşıp sessiz kalmak isterken daha genç yaştaki kişiler için tatilin anlamı olabildiğince fazla fiziksel aktivite yapmak ve sosyalleşmek olabilir. Dolayısıyla iyi bir tatil hem bedendeki gerginliğin dans, müzik, spor gibi aktivitelerle atılmasına izin vermeli hem de kişinin dinlenerek güneşten, sessizlikten nasibini almasına olanak sağlamalıdır.

16.08.2016 - 22427Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Ayurveda
Ayurveda' ya Göre Spor Hangi Saatlerde Yapılmalıdır?
Sağlık Video Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Sağlık Video Kolesterol Nedir?
Kolesterol Nedir?
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

 

[Hata Bildir]