Akciğer Kanseri Hastaları İçin Aşı Umudu

Türkiye'ye yeni gelen koruyucu aşı sayesinde ileri devre akciğer kanseri uzun süreli olarak kontrol edilebilecek.

Akciğer Kanseri Hastaları İçin Aşı Umudu

Türkiye İmmün-onkoloji Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Rüçhan Uslu, son 1 aydır Türkiye'ye giren tümör aşısının sadece ileri devre akciğer kanserinin uzun süreli kontrolünü sağladığını açıkladı.

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanlığı'nı da yürüten Rüçhan Uslu, AA muhabirine, akciğer kanserinin zor bir hastalık olduğunu, bu nedenle hastaların her gelişmeyi dikkatle izlediğini belirtti.

Günümüzde rahim ağzı ve karaciğer kanserine karşı koruyucu aşı uygulamalarının gerçekleştirildiğini anlatan Uslu, ancak bugüne kadar tedavi edici aşının bulunmadığını, onkologların ve bilim adamlarının hedefinin de bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini tanımasını sağlamak olduğunu aktardı.

Kanserin bağışıklık sisteminden kaçmak, saklanmak, korunmak amacıyla kullandığı mekanizmayı anlamak için bilim adamlarının uzun süre çalışma yürüttüğünü söyleyen Rüçhan Uslu, bu yönde Kübalı bilim adamlarınca geliştirilen tümür aşısının uygulamalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Son 2 yılda bağışıklık sistemini harekete geçirici tedaviler kullanıma girmeye başladı. Bunlardan biri de tümör aşısı. Bu tümör aşısı sadece ileri devre akciğer kanserinde kullanılabiliyor. Küçük hücreli dışı tipi dediğimiz ileri evre, metastaz yapmış, kemoterapide olumlu yanıt vermiş hastalar için öneriliyor. Hastalığın uzun süre kontrolünü sağlıyor. Hastalık ilerlemiyor, başka organlara sıçramıyor, bazı hastalarda stabil seyir kronikleşiyor, bazı hastalarda yanıt elde edilebiliyor, bazılarında ise tamamen yok ediliyor. "

Rüçhan Uslu, aşının hastanın kazanım yaşam süresini 3 katına çıkarabildiğini ifade etti.

Ruhsat başvuruları yapılıyor

Aşı verilerinin 2012-2013 yılında Avrupa'daki kongrelerde kabul gördüğünü ve birçok ülkede ruhsat başvurularının yapıldığını kaydeden Rüçhan Uslu, Türkiye'ye aşının 1 ay önce girdiğini söyledi.

Türkiye'de her yıl 30 bin kişinin yeni akciğer kanseri teşhisi aldığını, bu teşhislerin çoğunluğunun "küçük hücreli dışı " tipi olduğunu, yüzde 70-80'inin de ileri evrede tespit edildiğini kaydeden Uslu, dolayısıyla tedavi kapsamına giren çok hasta olduğunu dile getirdi.

Sosyal güvenlik kurumları onaylayana kadar hastaların kendi aşılarını karşıladığını söyleyen Rüçhan Uslu, "Maliyetin yüksek olduğunu söylemek zorundayım. Her aşı 2 bin- 2 bin 500 dolara mal oluyor. 10 tane yaptırdığınızda büyük maliyeti olabiliyor " dedi.

Diğer kanser türlerine de sıra geliyor

Aşının amacını "hastalığı kronikleştirmek " olarak açıklayan Uslu, "İnsülin bulunmasaydı çoğu hasta hayatını kaybederdi, çoğu tansiyon hastası da ilaçla yaşamını sürdürebiliyor. Yeni tedavi yöntemiyle hastayı yaşayabilir hale getiriyoruz. Kanser olmak ölüm anlamına gelmiyor " diye konuştu.

Böbrek ve cilt kanserleri konusundaki ilaç ve aşı arayışlarında da olumlu gelişmelerin bulunduğunu vurgulayan Rüçhan Uslu, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Her bilimsel gelişme bir aşamadır. Amacımız, kanser olmadan kanserden korunmaktır. Rahim ağzı kanserinin aşısı bulundu ve daha önce vücut bu virüse bağışıklık geliştiremezken şimdi geliştirmeye başladı. Bir gün lösemi iğnesi olacaksınız ve lösemi olmayacaksınız. Akciğer kanseri aşısı olacaksınız ve kanser olmayacaksınız. Bilimin nihai hedefi aşı olarak kanser olmamaktır ama şu anda bu yok. Belki 5-10 yıl sonra bunu gerçekleştirebiliriz şimdi çalışmalar devam ediyor. "

27.01.2014 - 13693İlgili Diğer Yazılar
Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
Akciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?
Evlerde Büyük Kanser Tehlikesi:
Evlerde Büyük Kanser Tehlikesi: 'Asbest'
Elektronik Sigara Akciğer Kanseri Riskini Artırıyor
Elektronik Sigara Akciğer Kanseri Riskini Artırıyor
Kadınlarda Akciğer Kanseri Oranı Arttı
Kadınlarda Akciğer Kanseri Oranı Arttı
Bu Aşı Tutarsa Kanser Yenilebilecek
Bu Aşı Tutarsa Kanser Yenilebilecek
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]