Akciğer Sönmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Galatasaray forması giyen futbolcu Nagatomo'nun yaşadığı Akciğer sönmesi nedir? Nasıl tedavi edilir, belirtileri nelerdir?

Akciğer Sönmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Galatasaray'da oynayan Japon futbolcu Yuto Nagatomo'nun yaşadığı akciğer sönmesi yani pnömotoraks hastalığı internette merak edilen konular arasında yer alıyor.

Peki, 4 yıl önce hakem Cüneyt Çakır'ın da yaşadığı akciğer sönmesi nedir, akciğer sönmesinin zararları ve belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilir? Tüm merak edilenler haberimizde...

AKCİĞER SÖNMESİ NEDİR?

Pnömotoraks yani akciğer sönmesi, en basit anlatımla 2 akciğer zarı arasında hava bulunmasıdır. Akciğerleri saran 2 adet zar vardır. Bu 2 zar arasında normal olarak çok az miktarda bir sıvı dışında herhangi bir şey bulunmaz.

İşte bu alanda hava bulunmasına pnömotoraks denir. Akciğer sönmesi burada bulunan havanın hacminin giderek artması sonucu akciğer dokusu üzerindeki baskıya bağlı olarak ortaya çıkar.

Herhangi bir sebeple akciğer dokusunun bütünlüğünde bozulma olduğunda, buradan sızan hava pnömotoraksa yani akciğer sönmesine neden olabilir. Aynı şekilde tıbbi bir işlemin komplikasyonu sonucu da ortaya çıkabilir.

Ancak ortada herhangi bir travma yok iken kendiliğinden de pnömotoraks gelişebilir. Altta yatan KOAH, astım, akciğer kanseri, akciğer dokusunda yıkım ile giden bazı akciğer enfeksiyonları, bağ doku hastalıkları gibi akciğer hastalıklarının olması akciğer sönmesinin oluşmasına neden olabilir.

Ancak bilinen herhangi bir akciğer hastalığı olmadan da akciğer sönmesi ortaya çıkabilir. Bilinen bir neden yokken akciğer sönmesi yaşayan hastalar genelde zayıf, göğüs ön arka çapı kısa olan genç erkek hastalardır.

AKCİĞER SÖNMESİ NASIL OLUR?

Daha çok akciğerin üst kısmında yer alan ve akciğer zarının hemen altında yer alan hava keseciklerinin herhangi bir sebeple patlaması veya bütünlüğünün bozulması durumunda nefes yoluyla alınan hava, bronşlar aracılığıyla akciğer zarları arasına dolar. Her soluk alışverişinde burada biriken hava hacmen artar, akciğer dokusu üzerine basınç yapar ve akciğerin sönmesine neden olur.


AKCİĞER SÖNMESİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Pnömotoraks yani akciğer sönmesi yaşayan hastalarda belirtiler hafif olabileceği gibi şiddetli de olabilir. Hastalarda en sık görülen belirtiler ani başlayan göğüs ağrısı, nefes darlığı ve bazen de öksürüktür. Bazen aşırı miktarda hava akciğer zarları arasında toplanıp akciğer, kalp ve ana damarlar karşı tarafa doğru iter. Bu durumda ana damarlar büzülür ve kalbe kan dönüşü azalır ve şok tablosu gelişebilir.

Bu nedenle pnömotoraks erken tanınması gereken ve tanısı konamadığında ölüme dahi neden olabilen ciddi bir hastalıktır denilebilir. Ani başlayan göğüs ağrısı ister genç, ister yaşlı, ister çocuk olsun acil müdahale gerektiren bir hastalık belirtisi olabilir. Bu belirtileri yaşayan hastaların mutlaka bir doktara görünmeleri gerekir.

AKCİĞER SÖNMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Az miktarda ve belirti vermeyen veya hafif belirti veren pnömotoraks, aralıklı oksijen tedavisi ve takip ile herhangi bir girişime gerek olmaksızın kendiliğinden geriler. Ancak akciğer zarları arasındaki hava miktarı fazlaysa veya az olsa bile belirtiler hastayı rahatsız edecek düzeyde ise orada bulunan havanın bir drenaj sistemi ile çıkarılması gerekir.

Bunun için tüp torakostomi denilen bir işlem gerekir. Bu işlem lokal anestezi ile yani hastayı uyutmadan yapılır. Koltuk altında yaklaşık meme hizasından, 2-2,5 cm genişliğinde bir delik aracılığıyla 1 adet silikon drenin akciğer zarları arasına yerleştirilerek su altı drenaj sistemine bağlanmasından oluşan bir işlemdir.

Genellikle ilk atak için bu işlem yeterli olmakla birlikte hava kaçağı uzayan olgularda ameliyat gerekebilir. Ancak kırsal kesimde yaşayan hastalar, meslekleri gereği pnömotoraks yatkınlığı olan pilot, dalgıç gibi meslek gruplarında ilk atak olsa bile cerrahi için adaydırlar. Cerrahide açık veya kapalı ameliyat uygulanabilir. Patlama potansiyeli bulunan hava kesecikleri bir miktar akciğer dokusu ile birlikte çıkarılır.

 
 25.10.2018 - 36085

İlgili Diğer Yazılar
Dikkat, Akcigerleriniz Sönebilir!
Dikkat, Akcigerleriniz Sönebilir!
Türkiye
Türkiye'de 250 Bin Kişi Göğsünden Şikayetçi
Bronşlara Kaçan Yabancı Cisimler Şaşırtıyor
Bronşlara Kaçan Yabancı Cisimler Şaşırtıyor
Akciğer Ameliyatlarında Yeni Teknik
Akciğer Ameliyatlarında Yeni Teknik
Sigara Akciğer Kanserini 25 Kat Artırıyor
Sigara Akciğer Kanserini 25 Kat Artırıyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]