Akıllı Telefon Kullanırken "Mesaj Boynu"Na Dikkat

Medicana International Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Rıdvan Alaca, "mesaj boynu" olarak nitelediği boyundaki tipik eğimin düzleşmesi veya tersine dönmesi rahatsızlığının akıllı telefon kullanırken öne eğilme ile oluştuğunu bildirdi.

Akıllı Telefon Kullanırken
Medicana International Ankara Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Rıdvan Alaca, "mesaj boynu" olarak nitelediği boyundaki tipik eğimin düzleşmesi veya tersine dönmesi rahatsızlığının akıllı telefon kullanırken öne eğilme ile oluştuğunu bildirdi.

Telefon kullanım alışkanlıklarına ilişkin yazılı açıklama yapan Alaca, boyun ve sırt ağrısı olan hasta sayısının dikkat çekici bir biçimde arttığını, bunun nedeninin de büyük olasılıkla uzun süreli akıllı telefon kullanımı olduğunu ifade etti.

Boyun ve sırt problemleri olmaması gereken bazı genç hastaların disk hernileri ve omurga sorunlarıyla karşılarına geldiğine dikkati çeken Alaca, şunları kaydetti:

"Grafi ile görüntülendiğinde boyun tipik olarak arkaya doğru bir eğim yapar. Ancak her gün öne eğik şekilde saatlerce telefonlarına bakan kişilerde bu eğim düzleşir veya tersine döner. ve hastalar bize geldiğinde şiddetli ağrı ve disk sorunlarından yakınır halde oluyorlar.

'Mesaj boynu', akıllı telefon kullanırken öne eğilme ile oluşuyor. Günümüzün telefon kullanım alışkanlıkları ile 8 yaşında bir çocuk 28 yaşında ameliyat mı olacak? Bu durumun normal anatomiyi ne kadar etkileyeceğini, bütün gün telefonlarla oynayan, omurgaları daha tam gelişmemiş ve büyümekte olan çocukların ve gençlerin ilerideki hayatlarına nasıl yansıyacağını bilemiyoruz."

Alaca, insanların internette dolaşırken veya video izlerken değil de özellikle mesaj yazarken aşağıya doğru baktığına işaret etti.

"Başın öne eğilme açısı arttıkça boyuna binen yük artıyor"

Çalışırken insanların boyunlarını 45 derece açıyla tuttuklarının, otururken bu açının ayakta durmaya göre daha da kötüleştiğinin görüldüğünü bildiren Alaca, şu ifadeleri kullandı:

"Daha öne eğilmiş açılarda boyunun daha kötü etkilendiği aşikardır. Karşıya bakılan nötral pozisyonda kafanın ağırlığı 5-6 kilogram iken, 15 derece öne eğilmeyle bu ağırlık 13 kilogram olmakta, başın öne eğilme açısı arttıkça boyuna binen yük artmaktadır. 60 derecelik bir öne eğilme açısıyla yük 30 kilograma kadar çıkmaktadır.

'Mesaj boynu'nu önlemek için bazı basit yaşam tarzı değişiklikleri öneriyoruz. Mesaj yazarken telefonu yüz veya gözler hizasında tutmalıyız. Omurga için daha simetrik ve rahat pozisyon sağlamak adına iki eli ve her iki başparmağı kullanarak yazmayı öneriyoruz. Bazı uygulamalar kullanıcıları uzun süre aşağı bakmaktan sakınmaları için alarm sinyalleri de gönderebilmektedir."

Alaca, akıllı telefon kullanıcıları için uygun bir pozisyon önermenin çok zor olduğuna vurgu yaparak, telefonu göz seviyesinde kullanmanın omuz sorunlarına neden olacağını söyleyen karşı görüşteki araştırmacıların da bulunduğunu dile getirdi.

Daha sık dinlenme araları vermenin ve boyun ve omuz kaslarını güçlendirmek ve rahatlatmak için yapılan egzersizlerin daha pratik bir öneri olacağını belirten Alaca, şu açıklamalarda bulundu:

"Postür ve germe egzersizleri ihmal edilmemelidir. Yatağa sırtüstü uzanıp, kenarda başı aşağıya sarkıtarak boyunda normal eğimi düzeltmeye çalışmak da önerilebilir.

Şöyle bir pratik çözüm de önerebiliriz; bir arkadaşınızdan siz mesaj yazarken vücut üst kısmınızın fotoğrafını çekmesini isteyin. Bu fotoğrafı telefonunuzda duvar kağıdı veya ekran koruyucu olarak kullanın. Bu fotoğraf size sıkça kısa aralar vermenizi hatırlatacak ve dokularınızın kendisini toparlaması böylece mümkün olabilecektir."

24.5.2017 - 27279

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]