Akıllı Telefon Kullanma Alışkanlıkları Belli Oldu

IAB'nin 18 ülkede gerçekleştirdiği Mobil Tüketici Deneyimleri Araştırması'ndan derlediği bilgilere göre, dünya genelinde birçok insanın, günde en az bir kere mobil web ya da mobil uygulama üzerinden internete erişim sağladığı belirlendi.

Akıllı Telefon Kullanma Alışkanlıkları Belli Oldu

Dünya üzerindeki akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 63'ünün telefonlarını her yarım saatte, yüzde 22'sinin ise 5 dakikada bir kullanmadan duramadığı ortaya çıktı.

Dünyada 30 dakikadan fazla telefonuna bakmadan duramayan insanların çoğunlukta yaşadığı ülkelere bakıldığında yüzde 78 ile Brezilya ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi yüzde 73 ile Arjantin ve yüzde 71 ile İngiltere'nin takip ettiği görüldü. Türkiye'de ise insanların yüzde 62'sinin yarım saatte bir akıllı telefonunu kullanma ihtiyacı hissettiği tespit edildi.

TÜRKİYE'NİN %20'Sİ 6 SAATTEN FAZLA MOBİL CİHAZLARDA ZAMAN GEÇİRİYOR…

Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 22'sinin günde 6 saatten fazla süreyi mobil cihazlarla geçirdiği belirlenirken, mobil cihazlarında günde 6 saatten fazla zaman geçiren ilk üç ülke Brezilya, Çin ve Arjantin olarak öne çıktı. Türkiye'de ise kullanıcıların yüzde 20'sinin zamanının 6 saatten fazlasını mobil cihazlarda geçirdiği görüldü. Dünya genelinde internete erişimi sağlayan kişilerin bir günde ortalama 5.82 mobil site ziyaret ettiği ve ortalama 5.85 uygulama kullandığı belirlendi. Türkiye'de ise bir kişinin bir günde ortalama 5.57 mobil siteyi ziyaret ettiği görülürken, 4.74'de mobil uygulama kullandığı tespit edildi.

MOBİL WEB İŞ İÇİN, MOBİL UYGULAMA İSE EĞLENCE İÇİN TERCİH EDİLİYOR…

Mobil Tüketici Deneyimleri Araştırması'nın sonuçlarına göre akıllı telefon kullanıcılarının mobil web ya da mobil uygulamaları farklı aktiviteler için tercih ettiği ortaya çıktı. Mobil web daha çok işlevsellik ve ihtiyaca yönelik kullanılırken, mobil uygulamaların ise genellikle eğlence ve sosyal aktiviteler için tercih edilmesi dikkat çekti. Bir ürün ya da hizmet alınması veya rezervasyon yapılması gibi işlemler için çoğunlukla mobil web kullanılırken, ayrıca eğitim, iş, seyahat, anlık etkinlikler ve diğer konular ile bilgi edinmek amacıyla da mobil webe sıkça başvurulduğu görüldü. Mobil uygulamaların ise daha çok oyun oynamak, müzik dinlemek, film ve video izlemek gibi eğlendirici içerikler için tercih edildiği belirlendi. Ayrıca e-mail, mesajlaşma, sosyal paylaşım, sesli ve görüntülü aramalar gibi iletişim faaliyetleri için de mobil uygulamaların kullanıldığı tespit edildi. Akıllı telefonlarla ilgili medyaya yılbaşından bu yana 54 bin 352 haber yansırken, mobil uygulamalar hakkında ise medyada 14 bin 193 haber çıktığı belirlendi. Mobil siteler ile alakalı da medyada 1.044 haber yer aldığı saptandı.

Kaynak : Medya Takip Ajansı Interpress

25.7.2017 - 28167

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]