Akıllıakıllı Telefonlar 'Aptal', Facebook 'Hasta' Ediyor

Bilimcilerin araştırma sonuçlarına göre, akıllı telefonların sadece yanınızda bulunması bile zekanızı azaltmaya yeterken, Facebook kullanımı da sağlığı olumsuz etkiliyor.

Akıllıakıllı Telefonlar 'Aptal', Facebook 'Hasta' Ediyor

İlk çalışmayı gerçekleştiren Teksas Üniversitesi araştırmacıları, 500'ün üzerinde öğrenciyi zeka ve hafıza seviyesini ölçen testlere tabi tuttu.

ÖĞRENCİLER TELEFONLARINDAN NE KADAR UZAKSA O KADAR BAŞARILI OLDULAR.

Araştırmacılar öğrencilerin bir kısmına telefonlarını masaya koymasını söylerken bir başka grubun ise telefonu ceplerine ya da çantalarına koyması istendi. Son grubun telefonları ise diğer odaya götürüldü. Testler sırasında tüm telefonlar sessiz konumdaydı.

Test sonuçlarını inceleyen araştırmacılar, hem zeka hem de hafıza testinde, telefonları diğer odada olan katılımcıların diğerlerine oranla çok daha başarılı olduğunu gördü. Telefonu cebinde ya da çantasında olanların da, telefonu masada olanlara göre daha başarılı olduğu görüldü.

Araştırmacılar bu durumun sebebini şöyle açıklıyor: "Telefonun yakında olması, direkt olarak zihnimizi etkilemese bile, dikkat dağıtma potansiyeli kendimizi işimize veremememize sebep oluyor. Zihnimizin bir bölümü dikkatin dağılmamasına konsantre olduğunda, genel performans düşüyor."

FACEBOOK HASTA EDİYOR

San Diego Kaliforniya Üniversitesi ve Yale Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirilen ikinci araştırmada ise 5 binin üzerinde katılımcıdan izin alınarak Facebook kullanım süreleri 2 yıl boyunca kaydedildi. Bu sırada katılımcıların duygusal ve fiziksel sağlığını belirli aralıklarla inceleyen araştırmacılar, Facebook'u daha fazla kullanan katılımcıların sağlığının kötüye gittiğini keşfetti.

Önceki araştırmalardan da bilindiği gibi; sosyal medya kullanımı, kişinin başkalarının hayatlarına dair yanlış bir algıya sahip olmasına ve kendisini bu algıyla karşılaştırmasına sebep oluyor. Bu yüzden sosyal medya kullanıcıları herkesin kendisinden daha fazla eğlendiğini ve daha mutlu olduğunu düşünerek kendini kötü hissediyor.

Ayrıca, her ne kadar adı 'sosyal' medya olsa da daha fazla Facebook kullanan kişiler daha az sosyal olmaya meyilli olduğu görülüyor. Kullanıcıların internet üzerinden yanlış bir yakınlık hissine kapıldığını belirten araştırmacılar gerçekte kullanıcıların internette çok fazla zaman geçirdikleri için sosyal etkinliklere daha az katıldığını belirtiyor. Katılınan etkinliklerde de insanlarla iletişim kurmak yerine telefondan başkalarının hayatlarını incelemek, kişinin sosyalleşmesine engel olan bir başka etken.

Araştırmacıların önerisi Facebook kullanma süresini azaltıp çevreyle daha fazla ilgilenmek ve insanlarla daha fazla sohbet etmek.

Kaynak: ZDNet, INC

29.6.2017 - 27793

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]